• |
A A A
  • Deutsch
  • English
Sobota, 17 kwietnia 2021, dzisiaj świętujemy imieniny: Roberta, Rudolfa

Kontakt

Aktualności

Do Europy po wiedzę i doświadczenie zawodowe wyruszyła grupa uczniów i nauczycieli ZSP Nr 2 w Krośnie

23-07-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta

Początek wakacji dla niektórych uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie był bardzo pracowity. Dwudziestu ośmiu uczniów oraz czterech nauczycieli przedmiotów zawodowych odbywało staże i praktyki zawodowe w Ubedzie w Hiszpanii oraz w Barcellona Pozzo di Gotto na Sycylii we Włoszech. Zdobywanie doświadczenia zawodowego przez uczniów kształcących się w zawodach: fryzjer, technik usług fryzjerskich, cukiernik, kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych i technik technologii żywności – cukiernik było możliwe dzięki realizacji przez szkołę projektu „Stawiamy na zagraniczne doświadczenie zawodowe” w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Były to dwie kolejne grupy (pierwsza odbywała staże i praktyki zawodowe w Portugalii na przełomie kwietnia i maja), które wyjechały w ramach obecnie realizowanego projektu.
 

 

Warsztaty z przygotowywania tapas na bazie oliwy w Centrum Interpretacji Oliwy w Ubedzie w Hiszpanii

 

Praktyki zawodowe (nauczyciele) i staże (uczniowie) w salonach fryzjerskich, restauracjach oraz cukierniach pozwoliły beneficjentom projektu na zdobycie nie tylko cennego doświadczenia zawodowego i wiedzy na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy, ale także na sprawdzenie samych siebie – praca w obcym, międzynarodowym środowisku, konieczność porozumiewania się w języku angielskim i hiszpańskim lub włoskim, stres, szybkie tempo pracy. Wszystko to sprawiło, że uczniowie zostali doskonale przygotowani do podjęcia, po zakończeniu szkoły, pracy nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju.

 

 

Staż w restauracji na Sycylii
 

 


Z kolei bogatsi o nowe doświadczenie nauczyciele przyczynią się do wzmocnienia atrakcyjności i podniesienia jakości oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 2 w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego.
Pobyt za granicami kraju to nie tylko praca, to również poznawanie kultury materialnej i niematerialnej kraju partnera. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele brali udział w zajęciach dotyczących kultury kraju partnera, zajęciach z pedagogiem oraz zajęciach z doradcą zawodowym. Lekcje realizowane były w formie online oraz formie mieszanej blended learning z wykorzystaniem szkolnej platformy Moodle. Realizacja programu kulturowego była kontynuowana w kraju partnera. Obejmował on liczne wycieczki (zwiedzanie Grenady, Cazorlli, Frigiliana z Cueva de Nerja w Hiszpanii i Palerfo, Cefalu, Wysp Liparyjskich, Etny i Taorminy na Sycylii), udział w pokazach np. XVI Fiestas del Renacimiento, udział w spotkaniach integracyjnych z uczniami z innych krajów (wieczór Tapas, Aperitivo) i wiele innych.

 

Staż w cukierni w Hiszpanii
 

 


Beneficjenci projektu podnosili również swoje umiejętności językowe. Przed wyjazdem na mobilności uczniowie i nauczyciele poznawali słownictwo branżowe oraz podstawowe zwroty w kursie językowym online z języka włoskiego i hiszpańskiego na szkolnej platformie Moodle. Kurs języka włoskiego i hiszpańskiego był kontynuowany w kraju partnera.  Dodatkowo uczniowie wzięli udział w kursie języka angielskiego na specjalnie przygotowanej platformie OLS. „Szlifowanie” języka to nie tylko kursy, ale przede wszystkim bezpośrednie kontakty z beneficjentami programu Erasmus+ z innych państw m.in. z Francji oraz  kontakty z innymi pracownikami w miejscu odbywania stażu i praktyki zawodowej. Po powrocie do kraju wszyscy uczniowie doszli do wniosku, że znajomość języków, nie tylko języka angielskiego, jest dzisiaj koniecznością, jeśli chce się osiągnąć sukces zawodowy.  Pozwala również swobodnie  i bez przeszkód podróżować po świecie.

 

Staż w restauracji na Sycylii (uczennice wraz z głównym kucharzem)


Na koniec trzytygodniowych staży każdy z beneficjentów otrzymał liczne certyfikaty m.in. dokument europass mobilność, certyfikat zawodowy i certyfikat językowy, będące potwierdzeniem nabycia nowych umiejętności i kompetencji zawodowych. Dodatkowo uczniowie i nauczyciele odbywający staże i praktyki zawodowe w Hiszpanii otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach „Przygotowanie churros” oraz „Rozpoznawanie gatunków oliwy i przygotowywanie tapas na bazie oliwy” w Centro de Interpretacion de Olivar y Aceite.
Dzięki uzyskanym dokumentom uczniowie będą jeszcze bardziej konkurencyjni na lokalnym, i nie tylko, rynku pracy.

 

 

Staż w restauracji w Hiszpanii

 


Realizacja mobilności zagranicznych możliwa była dzięki naszym wieloletnim partnerom – firmom euroMind (Hiszpania) i EProjectConsult/„A Rooca” (Włochy).

 

Staż w zakładzie fryzjerskim na Sycylii


Po powrocie do kraju, w nowym roku szkolnym, uczniowie będą mieć możliwość podzielenia się zdobytymi umiejętnościami nie tylko przed swoimi kolegami i koleżankami z klasy w trakcie zajęć praktycznych, ale także przed całą społeczności szkoły w trakcie zorganizowanego Dnia Europejskiego.
Organizacja Dnia Europejskiego w szkole na zakończenie obecnie realizowanego projektu „Stawiamy na zagraniczne doświadczenie zawodowe”  to nie koniec przygody naszej szkoły z projektami Eramus+. Od września ZSP Nr 2 w Krośnie rozpoczyna realizacje kolejnego projektu „Uczniowie rozwijają swoje kompetencje dzięki współpracy z uczniami z krajów UE” o wartości ponad 120 tys. Euro! W ramach nowego projektu na staże i praktyki zawodowe do Portugalii, Hiszpanii i Włoch wyjedzie 47 uczniów i 6 nauczycieli.


Paweł Cisoń/ZSP Nr 2 w Krośnie
 

 

Rozdanie certyfikatów na zakończenie staży
Wycieczka do Cazorli w Hiszpanii
Wycieczka na Etnę na Sycylii
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

  •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

  •  
  • "DWOJE NA HUŚTAWCE" spektakl przeniesiony z 14_IX_2020

    Termin: 2021-05-14
    Miejsce: RCKP więcej
  •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej