• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 12 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Lecha, Innocentego

Kontakt

Aktualności

Obchody 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego

29-11-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta

W piątek (29.11) podczas XIV sesji Rady Miasta samorządowcy oraz przedstawiciele Fundacji Otwartych Serc im. B. Nykiel - Ostrowskiej, uczcili 100. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej i Honorowego Obywatela naszego miasta.

 

 

Uroczystym wspomnieniem osoby ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego rozpoczęto obrady Rady Miasta Krosna. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Honorowego Obywatela naszego miasta.

 

Złożenie kwiatów przez samorzadowców pod tablica Ryszarda Kaczorowskiego

 

Urodzony 26 listopada 1919 r. w Białymstoku, polski polityk, mąż stanu, działacz społeczny i harcerz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, od 2009 roku honorowy harcmistrz Rzeczypospolitej. Po 1945 r. przebywał na emigracji. Członek Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 1989–1990 Prezydent RP na Uchodźstwie. W grudniu 1990 r. złożył urząd na ręce nowo wybranego, w pierwszych od zakończenia II wojny światowej wolnych wyborach w kraju, i zaprzysiężonego prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Ryszard Kaczorowski po raz pierwszy odwiedził nasze miasto w 2002 roku. Na zaproszenie przedstawicieli Fundacji Otwartych Serc wziął udział w III edycji Gorskich Zawodów Balonowych, które odbyły się pod jego honorowym patronatem. W tym samym roku otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krosna nadany na podstawie uchwały Nr XLIV/952/02 Rady Miasta Krosna z dnia 28 maja 2002 roku. Wręczenie dyplomu z tytułem odbyło się 20 września podczas uroczystej sesji zorganizowanej w Zespole Szkół Muzycznych.

W uzasadnieniu uchwały o nadaniu Ryszardowi Kaczorowskiemu honorowego obywatelstwa krośnieńscy radni napisali, że tytuł przyznano: „Dla podkreślenia zasług w sprawie odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej poprzez walkę zbrojną oraz aktywną kilkudziesięcioletnią działalności polityczną i społeczną na emigracji, a także kontynuowanie idei ciągłości niezawisłego Państwa Polskiego.” Prezydent Kaczorowski w swoim wystąpieniu stwierdził, że to zaszczytne wyróżnienie przyjmuje jako wyraz uznania dla wszystkich Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej pozostali poza krajem na znak protestu przeciwko postanowieniom jałtańskim. Dodał też, że działając na emigracji zawsze wierzył, że przyjedzie do wolnej Polski.

W 2006 r. prezydent po raz ostatni odwiedził Krosno. Wraz z Ambasadorem Republiki Węgierskiej Mihaly Gyorem, Konsulem Generalnym Republiki Wegierskiej Zoltanem Nagyivanyi oraz Posłem do Parlamentu Republiki Węgierskiej Richardem Horcsikiem wziął udział w organizowanych w Krośnie Karpackich Klimatach.  Podczas tej wizyty prezydent miał okazję zobaczyć Krosno z lotu ptaka i złożył m.in. kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na krośnieńskim Rynku.

W dniu 10 kwietnia 2010 r. prezydent Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Został pochowany w Krypcie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w dniu 19 kwietnia w Katedrze Św. Jana w Warszawie i Świątyni Opatrzności Bożej uczestniczyła liczna delegacja z Krosna na czele z władzami samorządowymi oraz przedstawicielami Fundacji Otwartych Serc.

Po tragicznej śmierci Ryszarda Kaczorowskiego Fundacja Otwartych Serc zwróciła się do władz miasta z inicjatywą wmurowania pamiątkowej tablicy w hołdzie prezydentowi. Tablica ta jest mosiężnym odlewem na płycie z piaskowca, na którym znajduje się podobizna Ryszarda Kaczorowskiego i napis: „Wieloma drogami przemierzałeś świat, a każda z nich prowadziła do Polski.” Datę odsłonięcia tablicy na budynku Urzędu Miasta przy ul. Staszica wybrano nieprzypadkowo. 2 maja był ostatnim dniem Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. A to właśnie zawody balonowe, nad którymi w 2002 r. objął patronat honorowy, połączyły prezydenta z naszym miastem. Odsłonięcia tablicy, poprzedzonego uroczystą mszą św., dokonała córka prezydenta - Jadwiga Kaczorowska.


W wydarzeniu tym wzięły udział ekipy balonowe, poczty sztandarowe, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, członkowie Fundacji Otwartych Serc, duchowni oraz żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W 2011 r. dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego prezydenta wyemitowana została moneta – 1 talar krośnieński. Na rewersie monety znalazło się popiersie prezydenta Kaczorowskiego – Honorowego Obywatela Miasta Krosna.

4 maja 2013 r. pani Karolina Kaczorowska wzięła udział w uroczystości nadania imienia Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego jednej z krośnieńskich ulic. Z inicjatywą nazwania imieniem prezydenta nowo wybudowanej drogi biegnącej wzdłuż strefy inwestycyjnej przy lotnisku, od skrzyżowania z ul. Lotników, do łącznika z ul. Ikara wystąpiła Fundacja Otwartych Serc. Spotkanie rozpoczęło się w Sali Narad Urzędu Miasta Krosna, gdzie małżonka  prezydenta Kaczorowskiego odebrała z rąk władz miasta akt nadania imienia i złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą jej męża.  Następnie, w asyście ekip balonowych przybyłych na XIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, Pani Prezydentowa wraz z przedstawicielami władz miasta odsłoniła tablicę z nazwą ulicy.

Każdego roku, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, w dniu 10 kwietnia Prezydent Miasta Krosna wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krosna oraz przedstawicielami Fundacji Otwartych Serc składa kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - GIPSOWE ODLEWY

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa: "Karpaty łączą" - malarstwo artystów ukraińskich

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do zakupu plakatów z wystawy "Zbiór w zawieszeniu"

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry lub scena główna, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej