• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 4 lipca 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Elżbiety, Teodora

Kontakt

Aktualności

Muzeum Podkarpackie zaprasza na wystawę Szlakiem Piłsudskich

12-02-2020 | Dla Mieszkańców | Życie miasta | Kultura

Plakat wystawy Szlakiem Piłsudskich

Serdecznie zapraszamy 16 kwietnia br. (czwartek) o godz. 17.00 do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie na Spotkanie Muzealne z autorem wystawy Szlakiem Piłsudskich.
 


SZLAKIEM PIŁSUDSKICH
Ekspozycja, poświęcona rodzinnym stronom starego żmudzkiego rodu Piłsudskich, a przede wszystkim najbardziej znanego jej przedstawiciela – Józefa Piłsudskiego, przywołuje dawne, historyczne związki Wielkiego Księstwa Litewskiego z Koroną Królestwa Polskiego czy późniejszą wspólnotę kulturową ziem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ukazuje też i przybliża postać Marszałka poprzez wskazanie miejsc, z którymi związało go dzieciństwo, buntownicza młodość, żołnierska walka wieku dojrzałego, miłość do Wilna i Wileńszczyzny oraz miejsce wiecznego spoczynku jego serca na Rossie, przy ukochanej matce i umiłowanych żołnierzach.

 

Billewicze (Żmudź). Zachowany do dziś dwór z XVIII w. Początkowo był własnością Billewiczów, a potem Piłsudskich
Billewicze (Żmudź). Zachowany do dziś dwór z XVIII w. Początkowo był własnością Billewiczów, a potem Piłsudskich. Billewicze były też siedzibą jednego z bohaterów sienkiewiczowskiego „Potopu” – miecznika rosieńskiego Tomasza Billewicza, stryja Oleńki Billewiczówny.

 


Fotogramy wystawy prowadzą m.in. do Piłsud na Żmudzi – skąd ród się wywodził, Zułowa – gdzie Marszałek się urodził, Powiewiórki – gdzie był chrzczony, Wilna – gdzie się kształcił, Pikieliszek – gdzie latem rezydował, Druskienik – gdzie zażywał wywczasów, wiodą do Tej, co „w Ostrej świeci Bramie”, wreszcie na Rossę – miejsca wiecznej warty. Kierują też do Sulejówka i warszawskiego Belwederu, nieopodal którego stanął na pomnikowym cokole.

 

Plakat wystawy Szlakiem Piłsudskich
Na plakacie - Sulejówek. Willa „Milusin”, zbudowana w 1923 r. dla Józefa Piłsudskiego ze składek społeczeństwa i Komitetu Żołnierza Polskiego. Marszałek z rodziną mieszkał tam do 1926 r. Od lewej: Wanda i Jadwiga Piłsudskie (córki Marszałka), Aleksandra Piłsudska (żona). Stoją od lewej: NN, por. Jerzy Jabłonowski, Marszałek Józef Piłsudski, por. Michał Galiński, wachm. Walenty Wójcik. Autor zdjęcia: nieznany, 1925 r.

 


Ekspozycja wprowadza nas jednocześnie w szeroko rozumianą przestrzeń historyczno-kulturową Rzeczypospolitej – tej dawniejszej, i tej międzywojennej. Tamtejsze dwory, kościoły, kapliczki, krzyże przydrożne, wreszcie cmentarze wpisują się w krąg wspólnego dziedzictwa żyjących tam niegdyś wielu narodów - Polaków, Litwinów, Żydów, Karaimów, Tatarów, Niemców… Ich przedstawiciele, piastujący poprzez stulecia wspólnej historii różnorodne urzędy, zajmujący znamienite pozycje w hierarchii życia, tak świeckiego, jak i religijnego, pozostawili dorobek o walorach nieprzecenionych dla zachowania świadomości narodowej podczas zaborów, ale też i dla odzyskania oraz utrwalenia naszego niepodległego bytu państwowego; dorobek nadal i dziś stanowiący ważny wkład do harmonijnej egzystencji narodów zjednoczonej Europy. Szlak życia i dokonań Józefa Piłsudskiego, Polaka i zarazem Litwina (w rozumieniu mickiewiczowskim) jest tu jakże dobitnym przykładem.

 

Wilno. Ostra Brama – kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej
Wilno. Ostra Brama – kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej

 


Udajmy się tedy przede wszystkim do dzisiejszej Litwy, do miejsc związanych niegdyś z tą rodziną – ślady przeszłości i towarzyszące im krajobrazy pozwolą choć w części odtworzyć klimaty, które kształtowały sens ich życia.
Muzeum Podkarpackie w Krośnie wraz ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” w Warszawie zaprasza od lutego do maja br. do obejrzenia wystawy czasowej autorstwa dr. Jana Skłodowskiego „Szlakiem Piłsudskich”, która została zrealizowana w ramach zlecenia przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.


Autor: dr Jan Skłodowski
Współpraca: Robert Kubit – Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Jan Tadeusz Skłodowski
- historyk, dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, fotografik, pisarz, podróżnik, badacz Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Prezes Stowarzyszenia ,,Res Carpathica”, członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Związku Polskich Artystów Fotografików. Współpracuje z Instytutem Historii i Instytutem Sztuki PAN, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Odbył ponad 50 podróży badawczo-inwentaryzacyjnych na tereny Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy. Autor referatów i uczestnik międzynarodowych kongresów i konferencji.
Jest autorem 10 pozycji książkowych, ponad 100 artykułów,  oraz licznych wystaw fotograficznych poświęconych ziemiom oraz dziedzictwu kulturowemu terenów wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Był również przewodniczącym Komitetu Obchodów Jubileuszu stulecia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich 1914-2014.
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH. INAUGURACYJNY RECITAL ORGANOWY W KROŚNIEŃSKIEJ FARZE

  Termin: 2020-07-04
  Miejsce: Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy (fara), ul. Piłsudskiego, Krosno więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza na wykład: Mówimy o sztuce… O duchowości w sztuce Hilmy af Klint

  Termin: 2020-07-05
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - MALARSTWO SZTALUGOWE

  Termin: 2020-07-08
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" ŻEGNAJ MÓJ SYNU

  Termin: 2020-07-09
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-07-09
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej