• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Piątek, 10 lipca 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Olafa, Filipa

Kontakt

Aktualności

Wspólnie tworzymy projekt rozwojowy dla Krosna. Wyniki ankiety i raport z prac

22-06-2020 | Dla Mieszkańców | Dla Przedsiębiorczych | Życie miasta

Przy dużej współpracy krośnian powstała lista kilkuset zasobów naszego miasta. Odbyły się spotkania warsztatowe Zespołu Miejskiego oraz Rady Rozwoju Krosna. Przedstawiamy podsumowanie ostatnich dwóch tygodni prac nad projektem pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”.

 

Od 8 do 14 czerwca poprzez Platformę Konsultacji Społecznych można było wziąć udział w burzy mózgów. Mieszkańcy i sympatycy miasta zostali poproszeni o wskazanie elementów charakterystycznych dla Krosna, wyjątkowych, które są powodem do dumy. Odpowiedzi otrzymaliśmy od 106 internautów – często były one rozbudowane i szczegółowe. W tej sprawie wypowiedzieli się także członkowie Zespołu Miejskiego oraz Rady Rozwoju Krosna.
 
Jakie Krosno ma zasoby? 
Najczęściej wskazywane były lokalne tradycje przemysłowe (szkło, nafta, lotnictwo) i rzemieślnicze, kwestie związane z tutejszą przedsiębiorczością. Wskazywano na obecność innowacyjnego przemysłu, rozbudowaną funkcję handlową i usługową, przyciągającą mieszkańców okolicznych gmin i powiatów.
 
Podkreślano potencjał ludzi mieszkających w Krośnie lub stąd pochodzących.
 
„Utalentowani ludzie. Praktycznie w każdej dziedzinie posiadamy wybitne osobowości. Mamy wspaniałych młodych wynalazców, znakomitych artystów, przedsiębiorczych businessmanów, mądrych nauczycieli.”
 
Wiele odpowiedzi dotyczyło zasobów historycznych, architektonicznych (np. Rynek Starego Miasta), turystycznych oraz infrastruktury, także tej z potencjałem do wykorzystania w przyszłości.
 
„Mosty. Można im nadać bardziej romantyczny i turystyczny charakter. Zwłaszcza rewitalizowany powinien być most na ulicy Okrzei, z którego widać stare miasto. Stylowe lampy mogą podkreślić, że zaczyna się od niego teren turystyczny (…). Również kładka przy parku jordanowskim powinna być ładniejsza, tak samo przejście nad torami przy dworcu. Niech nie będą zwyczajne, ale niezwykłe, piękne, stylowe.”
 
Dostrzeżono atuty Krosna jako niedużego miasta, atrakcyjnego dla ceniących życie w zwolnionym tempie oraz wskazano jego potencjał jako miasta „butikowego”.
 
„Jako osoba, która wyprowadziła się z Krosna, ale w przeciągu najbliższych lat (miesięcy?) chce tu wrócić, chciałbym opisać te atuty, które sam na emigracji dostrzegłem, ale i takie, które podsunęły mi osoby odwiedzające Krosno na moje polecenie (…). Pierwszą rzeczą jest oczywiście urok miasteczka, jego położenie niedaleko Bieszczad, mili ludzie i tzw. wolne życie. W tym kierunku idzie trend, ludzie chcą mieszkać w spokojnych miejscach, pracując zdalnie mają taką możliwość (…).”
 
„(…) siłą mniejszych aglomeracji blisko większych może być wypromowanie ich jako "miast butikowych", gdzie nie jedzie się po zakupy w sieciówkach i nie idzie do sieciowej kawiarni. Zakupy i spędzenie wolnego czasu jako doświadczenie czegoś innego - lepszego - z wyższej półki. Lub choćby niecodziennego (…)”
 
Niejednokrotnie poruszono kwestię bogatych zasobów przyrodniczych.
 
„ (…) pola rzepaku, (…) zioła na łąkach: szałwia, dziewanna, lebiodka=dzikie oregano, dziurawiec, ogórecznik, niecierpek, nagietek, czosnek niedźwiedzi, (…) babcine ogródki z łubinem, floksami, piwoniami, malwami…”
„Dziś odradza się zainteresowanie naturą, ziołami, roślinami. To powinno się wykorzystać, odnowić uprawy lnu i wytwarzanie produktów lnianych. Tym bardziej, ze okolice są czyste ekologicznie.”
 
Warto podkreślić, że wskazywane zasoby bardzo często nie ograniczały się do samego Krosna, lecz obejmowały także elementy występujące w okolicznych gminach. Podkreślano wzajemne oddziaływania, wspólnotę i potrzebę współpracy z sąsiadami, m.in. w obszarze turystyki.
 
 „Mamy w okolicy jeden z największych rejonów wspinaczkowych w Polsce. W całej Europie wspinaczka skałkowa jest traktowana jako szeroko rozumiany produkt turystyczny. Niestety u nas nadal nie. Gmina Korczyna po raz pierwszy dostrzegła w zeszłym roku potencjał tej aktywności i podjęła działania w kierunku jej rozwoju. Myślę, że miasto mogłoby śmiało podjąć z nią współpracę w tym zakresie.”
 
Wielu ankietowanych zwróciło uwagę na edukację i kulturę, zasoby w postaci instytucji oraz aktywnych organizacji pozarządowych.
 
Usystematyzowaną listę zasobów Krosna publikujemy w pliku do pobrania. Katalog jest wciąż otwarty i każdy może zgłosić swoje propozycje uzupełnień wysyłając e-mail na adres: rozwojlokalny@um.krosno.pl. 
Wskazane zasoby zostaną wykorzystane w dalszych pracach do planowania na ich podstawie nowych, wartościowych produktów.
 
Funkcje Krosna i jego produkty
Na warsztatach Zespołu Miejskiego opracowującego projekt, które odbyły się 17 czerwca, dyskutowano m.in. o profilu i głównych funkcjach Krosna oraz tworzono katalog produktów (ofert), kluczowych ze względu na rozwój miasta – zarówno istniejących, jak i potencjalnych.
Członkowie Zespołu najczęściej wskazywali następujące funkcje Krosna, które ich zdaniem są wiodące i najlepiej oddają charakter naszego miasta: kulturalna, naukowa i oświatowa, handlowa, przemysłowa, rekreacyjna, administracyjna, turystyczna, usługowa. Wokół tych funkcji identyfikowali następnie produkty miasta.
Trwa kolejny etap prac nad katalogiem produktów, o jego wynikach będziemy informować.
 
 
Wizja i problemy Krosna w opinii Rady Rozwoju
Rada Rozwoju Krosna obradowała 18 czerwca. Jednym z motywów pracy warsztatowej było formułowanie wizji Krosna. Członkowie Rady wskazali słowa – klucze, które najpełniej opisują marzenia o Krośnie w perspektywie  10 – 20 lat.
 
 
 
Następnie w kilkuosobowych grupach przeprowadzono analizę problemów, które powodują, że Krosno nie jest jeszcze tak zielone, dostępne, bogate i nowoczesne, jak w marzeniach mieszkańców. Poszukiwano także przyczyn tych problemów.
 
- Wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w dotychczasowe prace serdecznie dziękuję, zapraszając jednocześnie do dalszej współpracy – mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. 
 
 
Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj:
 
 
Galerie zdjęć:
 

Pliki do pobrania

zasoby_wyniki.pdf

Zasoby Krosna - wyniki prac

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • Wykład: Mówimy o sztuce… Od Mitoraja do Caillarda. Inspiracje antykiem w sztuce współczesnej

  Termin: 2020-07-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - PROJEKT KOSZULKA

  Termin: 2020-07-15
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" SIŁA OGNIA

  Termin: 2020-07-16
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - KARTONOWY BRAT BLIŹNIAK 1:1

  Termin: 2020-07-22
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" ZAGINIONA DZIEWCZYNA

  Termin: 2020-07-23
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej