• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 25 lutego 2021, dzisiaj świętujemy imieniny: Wiktora, Cezara

Kontakt

Aktualności

Większa stabilność pracy oczyszczalni

22-02-2021 | Dla Mieszkańców | Życie miasta

W ramach dobiegającej końca modernizacji Oczyszczalni Ścieków powstało kilka całkowicie nowych obiektów, w tym kolejny reaktor biologiczny oraz osadnik wtórny. Ich dobudowa zapewnia stabilność pracy całej oczyszczalni oraz wymagany poziom parametrów technologicznych i środowiskowych.
 

 


Aktualnie trwająca modernizacja, której zakończenie planowane jest w bieżącym roku, ukierunkowana jest głównie na rozbudowę części biologicznej oczyszczalni ścieków oraz modernizację istniejących obiektów technologicznych w ciągu ściekowym.

 

 

Stacja magazynowo-dozująca do chemicznego wspomagania oczyszczania ścieków
Stacja magazynowo-dozująca do chemicznego wspomagania oczyszczania ścieków 

 

Najważniejszym nowym obiektem jest reaktor biologiczny, który zwiększył o 1/3 wydajność i przepustowość oczyszczalni, z zachowaniem stabilnych parametrów pracy przy jednoczesnym spełnieniu parametrów jakościowych oczyszczonych ścieków odprowadzanych do odbiornika.


Nowy, trzeci z kolei, reaktor biologiczny został już uruchomiony i pracuje od czerwca 2020 roku. Działa jako układ, składający się z komór beztlenowych, komory anoksycznej, zmiennego i ciągłego napowietrzania, i służy do efektywnego usuwania zanieczyszczeń organicznych i biogennych, czyli związków azotu i fosforu, ze ścieków – mówi Łukasz Karamus, kierownik Oczyszczalni Ścieków w Krośnie.

 

 


Grawitacyjne zagęszczacze osadu wstępnego
 

 


Nowo powstały reaktor ma pełne opomiarowanie, które umożliwia sterowanie automatyczne procesem biologicznego oczyszczania ścieków. Ponadto doposażony jest w dwie stacje magazynowo-dozujące do chemicznego wspomagania procesu oczyszczania ścieków.
Nowym obiektem, który pojawił się w krośnieńskiej Oczyszczalni Ścieków, jest też trzeci z kolei osadnik wtórny. Jego kubatura oraz wielkość są takie same jak dwóch istniejących osadników, jednak wyposażony jest w inny, nowoczesny i mniej awaryjny układ zgarniania osadów. W taki układ, po wykonanej modernizacji, wyposażone zostaną również dwa pozostałe obiekty.


W osadniku wtórnym następuje oddzielenie oczyszczonych ścieków od osadu czynnego w wyniku sedymentacji osadu i ścieki oczyszczone odpływają już do rzeki. Natomiast osad zatrzymany w osadniku wtórnym wraca z powrotem na reaktor biologiczny i bierze udział w biologicznym oczyszczaniu ścieków – tłumaczy kierownik Oczyszczalni.

 

 

Pompownia osadu wstępnego
Pompownia osadu wstępnego

 


Ponadto, w ramach trwającej od 2017 r. modernizacji, wybudowana została krata rzadka, która zabezpiecza kratę gęstą przed uszkodzeniami i wyłapuje duże elementy. Nowy jest też zbiornik retencyjny wód ociekowych z odwadniania osadów ściekowych oraz dwa nowe grawitacyjne zagęszczacze osadu wstępnego, które pozwalają w znacznej ilości usunąć wodę z osadu podawanego do procesu fermentacji. Kolejnym nowym urządzeniem jest płuczka piasku, której zadaniem jest oczyszczanie zatrzymanego w procesie oczyszczania ścieków piasku, dzięki czemu uzyskiwany jest piasek o dobrych parametrach, z bardzo niską zawartość substancji organicznych.

 

 

Zbiornik retencyjny odcieków z odwadniania osadów ściekowych
Zbiornik retencyjny odcieków z odwadniania osadów ściekowych

 


Proces modernizacyjny Oczyszczalni Ścieków jest o tyle utrudniony, że prace budowlane i remontowe prowadzone są na czynnym obiekcie. Staraliśmy się zaplanować roboty tak, by zachować płynność funkcjonowania oczyszczalni i nie przerywać pracy zakładu. To spowodowało jednak, że modernizacja jest mocno rozciągnięta w czasie, bo oczyszczalnia nawet podczas modernizacji musi spełniać rygorystyczne warunki środowiskowe, a to wymaga szczególnej ostrożności przy planowaniu i realizacji takich prac – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

 

 

Budynek kraty rzadkiej
Budynek kraty rzadkiej

 


Obecnie w Oczyszczalni prowadzone są prace nad systemem sterowania i monitoringu wszystkich procesów technologicznych. Po zakończeniu modernizacji, co planowane jest w II połowie br., Oczyszczalnia będzie mniej uciążliwa dla otoczenia, a jej praca stabilna i bezawaryjna.


***


Koszt modernizacji Oczyszczalni Ścieków to ponad 34 mln zł (brutto). Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym dotacja do zmiany klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Nowo wybudowany osadnik wtórny Nowo wybudowany osadnik...
Nowy osadnik jest wyposażony w nowoczesny układ zgarniania osadów Nowy osadnik jest wyposażony...
Budowa trzeciego reaktora biologicznego to najważniejsza inwestycja trwającej modernizacji Budowa trzeciego reaktora...
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • ZIMOWA BIESIADA POETYCKA W ODCINKACH

  Termin: 2021-02-25
  Miejsce: online więcej
 •  
 • DKF "16 mm" - OBRAZ POŻĄDANIA

  Termin: 2021-02-25
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • Smartfon marzeń - zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat

  Termin: 2021-02-26
  Miejsce: Wydarzenie online więcej
 •  
 • JAŚ I MAŁGOSIA - WIDOWISKO GRUP BALETOWYCH RCKP

  Termin: 2021-02-27
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa grafiki Barbary Komanieckiej

  Termin: 2021-03-03
  Miejsce: Salonik Artystyczny KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej