• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Poniedziałek, 21 września 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Mateusza, Hipolita

Dla Mieszkańców

Kontakt

Wydarzenia

Lekcja Samorządności

09-12-2009

Zakończyła się właśnie III edycja „Lekcji Samorządowej”, programu który powstał z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Krosna i realizowany jest w Urzędzie Miasta Krosna od 2006 r. Uczestniczą w nim szkoły ponadgimnazjalne z terenu miasta. W tej edycji najlepsi okazali się uczniowie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie.


Celem programu jest przybliżenie młodzieży spraw związanych z działalnością samorządu lokalnego, poznanie praw i obowiązków mieszkańców oraz nabycie umiejętności rozwiązywania problemów na styku obywatel - urząd. Koncepcję i założenia programu opracował zespół w skład którego weszli przedstawiciele młodzieży, nauczyciele i samorządowcy.


Program obejmuje 8 lekcji o tematyce samorządowej. Tematyka lekcji jest różnorodna i prezentuje szerokie spektrum zagadnień z dziedziny samorządu od historii samorządu lokalnego, jego relacji z administracją państwową, Unią Europejską, po tematy bardzo szczegółowe i praktyczne jak, strategia rozwoju miasta, kto jest kim w Urzędzie, czy prezentujące poradnik interesanta. Wszystkie lekcje mają punkt wspólny, którym jest bezpośrednie odniesienie się tematu lekcji do rozwiązań obecnie funkcjonujących w Krośnie.

 


"Parlament Dzieci i Młodzieży" to kolejny program obok "Lekcji Samorządowej"
realizowany z myślą o "młodych aktywnych" mieszkańcach Krosna

 


Odbiorcami lekcji samorządowych są przedstawiciele MRMK oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wybrani przez samorządy uczniowskie poszczególnych szkół krośnieńskich. Wielu z młodych uczestników lekcji samorządowych po raz pierwszy ma okazję być na sali obrad Rady Miasta Krosna i spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami władz miasta. Młodzież po każdej lekcji ma możliwość zadania pytań prezydentom, radnym, pracownikom samorządowym, podzielenia się z nimi swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rozwoju Krosna czy poinformowania ich o swoich planach i pomysłach. Każda lekcja samorządowa prezentowana jest przez inną szkołę i oceniana przez uczniów oraz panel ekspertów w skład którego wchodzą: nauczyciele, radni i pracownicy samorządowi.
 

Tradycyjnie już podsumowaniem „Lekcji Samorządowej” była wycieczka do Warszawy, w której wzięło udział ponad czterdziestu uczniów krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Krosna.

 

 


Najważniejszy punkt wycieczki - zwiedzanie Sejmu RP

 


Klasyfikacja końcowa III edycji programu „Lekcja Samorządowa”

1.    ZSP nr 5
2.    I LO
3.    ZSP nr 4

 


Wyróżnienia otrzymały następujące szkoły

1.    ZSP nr 2
2.    ZSP Nr 1

 


Najważniejszym punktem wycieczki była wizyta w Sejmie RP. Po dopełnieniu formalności w biurze przepustek, cała grupa udała się na zwiedzanie znanego dobrze z przekazów telewizyjnych gmachu jednej z najważniejszych instytucji w Polsce. Po wizycie w Sejmie przyszła kolej na spacer po warszawskiej starówce. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego, gdzie odbyła się lekcja muzealna na temat sztuki malarskiej Młodej Polski i Muzeum Techniki, z wystawą zatytułowaną „Tajemniczy świat techniki szpiegowskiej”. Ostatnią atrakcją wycieczki była możliwość zobaczenia Warszawy z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • Spotkanie z Mają Wolny online…

  Termin: 2020-09-22
  Miejsce: Wydarzenie online więcej
 •  
 • DKF 16 mm - DOLINA BOGÓW

  Termin: 2020-09-24
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY „KRÓLOWA ŚNIEGU”

  Termin: 2020-09-25
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Dni Otwarte funduszy Europejskich w Etnocentrum

  Termin: 2020-09-25
  Miejsce: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej więcej
 •  
 • „Rośliny święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała w Polsce” - otwarcie wystawy fotografii

  Termin: 2020-09-25
  Miejsce: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej