• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 28 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Justyny, Jaromira

Dla Mieszkańców

Kontakt

Wydarzenia

Edukacja bez granic – nauczyciele ZSP nr 2 w Krośnie szkolą się na Malcie i w Portugalii

04-09-2018

      Dobry nauczyciel jest skuteczny w nauczaniu, stymuluje wieloaspektowy rozwój ucznia i wpływa na jego przyszłość. Aby osiągnąć ten cel, nieustannie musi dbać o warsztat pracy i dobre relacje z uczniem, kształtować swoją osobowość, rozwijać się oraz być nowoczesnym.

     Nauczyciele ZSP nr 2 w Krośnie nie boją się wyzwań i podejmują kolejne przedsięwzięcia, aby utrzymać wysoki poziom kompetencji zawodowych. Nie ograniczają się tylko do uczestnictwa w kursach dokształcających w kraju, podejmują także mobilności międzynarodowe. Już po raz drugi grupa nauczycieli opracowała projekt realizowany w ramach Erasmus+ (programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020) pt. „Wzrost kompetencji językowych i cyfrowych = wyższa jakość kształcenia”. Dzięki temu kilka osób mogło doskonalić umiejętności językowe i kompetencje zawodowe w czasie ferii zimowych oraz wakacji. 

Szkolenie z zakresu TIK w Portugalii.

    Pierwszy etap realizacji projektu umożliwił sześciu nauczycielom uczestnictwo w kursie języka angielskiego w szkole językowej English Language Academy na Malcie. Przebywanie w czasie zajęć w międzynarodowym towarzystwie zdecydowanie motywowało do nauki, a zdobywane wiadomości niemal natychmiast wprowadzane były w życie podczas codziennych sytuacji i kontaktów z obcokrajowcami. To wszystko sprawiało, że nauka przebiegała w sposób naturalny i stawała się przyjemnością. Gwarancją wysokiego poziomu nauczania byli również profesjonalni, otwarci na potrzeby i sugestie kursantów nauczyciele. Szlifowanie języka i przełamanie barier językowych przygotowało uczestników do udziału w zagranicznym czterdziestogodzinnym kursie z zakresu TIK – „Multimedialny warsztat pracy nauczyciela” w Esposende w Portugalii.
     Drugi etap projektu w całości finansowanego ze środków europejskich realizowany był na przełomie lipca i sierpnia czyli w okresie wakacji. Tym razem dziewięciu nauczycieli wyjechało do Portugalii, aby odbyć tygodniowy kurs z zakresu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych zorganizowany przez fundację Associação de Mobilidade Intercultural Euromob, która działa na portugalskim rynku od ponad 4 lat. Zakres tematyczny kursu został dostosowany do potrzeb szkoły, czyli możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w trakcie zajęć edukacyjnych oraz do sprawniejszego funkcjonowania szkoły. Już w pierwszym dniu pobytu w pięknym, nadmorskim Esposende odbyło się spotkanie z panem Noel’em Miranda wicedyrektorem Escola Secundaria de Rocha Peixoto w Povoa de Varzim, który przedstawił bardzo dokładnie system kształcenia w Portugalii, poświęcając równocześnie dużo uwagi strukturze i formie szkolnictwa zawodowego. Wiele pozytywnych wrażeń i refleksji wywołało wśród nauczycieli poznanie bazy dydaktycznej szkoły oraz zasad jej funkcjonowania. Następnie odbyła się w Gminie Miasta Esposende konferencja z radną do spraw edukacji i kultury panią Angelicą Cruz, która w trakcie swojego wystąpienia skupiła się na ukazaniu różnic pomiędzy publicznym i prywatnym systemem edukacyjnym, wyjaśniła kwestie szkolenia zawodowego i bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Centrum Pracy i Gminy. Opisała, w jaki sposób gmina przyczynia się do włączenia młodzieży we współczesny rynek pracy. Następnie podjęła temat nowych technologii w szkolnictwie zawodowym i ogólnym oraz problem bezrobocia w Portugalii.

    W czasie obu spotkań pani dyrektor ZSP nr 2 w Krośnie Ewa Starowiejska przedstawiła system kształcenia zawodowego w Polsce, z naciskiem na zmiany związane z reformą szkolnictwa, mocne strony ZSP Nr 2 oraz działania podejmowane na rzecz jej rozwoju. Dyskusje, które wywiązały się trakcie spotkań, pozwoliły uczestnikom na uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, poznanie się nawzajem oraz wymianę doświadczeń. Niewątpliwie kilka rozwiązań stosowanych przez portugalskich partnerów można będzie z powodzeniem wykorzystać, aby wzmocnić rangę kształcenia zawodowego. Polskie rozwiązania i działania także stały się atrakcyjne dla przedstawicieli szkolnictwa w Portugalii. Pozostały czas (4 kolejne dni) wypełniony był realizacją zaplanowanego kursu z zakresu TIK. Duża elastyczność w doborze tematów szkoleniowych oraz otwartość firmy Euromob na potrzeby nauczycieli pozwoliła beneficjentom uczestniczyć tylko w takich szkoleniach, których ukończenie zagwarantuje podniesienie jakości usług edukacyjnych szkoły oraz unowocześnianie procesu dydaktycznego. Z ogromnym zainteresowaniem uczestnicy poznawali komunikację wybranych urządzeń (telefon, smartfon, pendrive, aparat, kamera) z komputerem. Uczyli się korzystać m.in. z programów: Hot Potatoes, Amara i Audacity.

     Dzięki stałemu podnoszeniu swoich kwalifikacji i udziałowi w kursach doskonalenia zawodowego nauczyciele będą mogli wdrożyć na gruncie szkolnym nowe, innowacyjne metody nauczania i stosować swobodnie narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych w czasie zajęć zarówno lekcyjnych jak i pozalekcyjnych. Powstaną ciekawe materiały edukacyjne autorstwa nauczycieli, którzy dzięki lepszej znajomości TIK poszerzą płaszczyznę porozumienia z uczniami. Uzyskane przez uczestników w trakcie zagranicznych mobilności certyfikaty, paszporty językowe i dokumenty Europass Mobilność potwierdzające udział w europejskich szkoleniach oraz sam fakt podejmowania przez nich międzynarodowego doskonalenia zawodowego będą stanowić jedna z form zachęcania uczniów do uczestnictwa w zagranicznych stażach zawodowych i ciągłego podnoszenia kwalifikacji.
     Wolny czas, a było go niewiele, organizatorzy pobytu na Malcie i w Portugalii wypełnili uczestnikom wycieczkami do wielu pięknych miast i klimatycznych zakątków, co pozwoliło na poszerzenie już posiadanej wiedzy na temat tych krajów. Niewątpliwie wiele przyjemności oraz wiedzy na temat zwyczajów i sposobu życia Portugalczyków i Maltańczyków dostarczały rozmowy z mieszkańcami, przewodnikami i  organizatorami, którzy starali się bardzo, aby każdy z uczestników wyjechał z ich ojczyzny z ogromnym bagażem pozytywnych doświadczeń osobistych i zawodowych.

Więcej zdjęc znajdziesz na stronie: www.flickr.com/photos/93775581@N03/albums/72157688960143095

Opracowanie: Małgorzata Płatek/ZSP Nr 2 w Krośnie
 

szkolenie z zakresu TIK w Portugalii
Rozmowa z dyr. szkoły, która wraz z testem decydowała o przydziele do grupy językowej.
Spotkanie z p. Angelicą Cruz radną ds. Kulturu i Edukacji w Esposende.
Spotkanie z wicedyrektorem Escola Secundaria de Rocha Peixoto w Povoa de Varzim p. Noel’em Miranda.
Zajęcia z języka angielskiego w English Language Academy.
Zwiedzanie Stolicy Malty.
Czas wolny
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • nieOCZYwiste – nowa wystawa czasowa w CDS

  Termin: 2020-06-01
  Miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU!!!! RAZ, DWA, TRZY - 30 LAT JAK JEDEN KONCERT

  Termin: 2020-06-25
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej