• |
A A A
 • Deutsch
 • English
Sobota, 12 czerwca 2021, dzisiaj świętujemy imieniny: Leona, Onufrego

Dla Mieszkańców

Kontakt

Rozwój kompetencji cyfrowych

 

W związku z troską o zdrowie wszystkich mieszkańców Krosna informujemy, że szkolenia zaplanowane w dniach 16-27 marca 2020 r.

w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji cyfrowych w Mieście Krośnie” zostaną przesunięte na inny termin.

Nowe terminy będziemy ustalać na bieżąco i na bieżąco też będziemy o nich informować.

 

 

Zapraszamy do udziału w darmowych szkoleniach komputerowych. Szkolenie przeznaczone jest dla osób w wieku 25 - 74 lata, którzy mieszkaja w Krosnie lub okolicach. Szkolenia są organizowane w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji cyfrowych w Mieście Krośnie”. Każde szkolenie trwa 16 godzin warsztatów praktycznych, podczas których doskonalone są umiejętności poruszania się i korzystania z Internetu.

 Szkolenia będą prowadzone w następującej tematyce:
1. Rodzic w Internecie
2. Mój biznes w sieci
3. Moje finanse i transakcje w sieci
4. Działam w sieciach społecznościowych
5. Tworzę własną stronę internetową (blog)
6. Kultura w sieci
7. Rolnik w sieci.

Podczas szkoleń zapewniamy sprzęt komputerowy, poczęstunek oraz materiały szkoleniowe.

_________________________________________________


Zgłosić można się na jeden ze sposobów:

1. wysyłając maila na adres rajchel.agnieszka@um.krosno.pl lub gac.mateusz@um.krosno.pl ,
podając podstawowe dane osobowe:

 • Imię i Nazwisko:
 • Adres:
 • nr telefonu:

2.  dzwoniąc pod jeden z numerów: 13 47 43 304 lub 13 47 43 306

3.  przesyłając na jeden z wyżej podanych adresów mailowych lub dostarczając do jednego z budynków Urzędu Miasta wypełnione oświadczenia o wyborze tematyki (oświadczenia o wyborze tematyki). 

_________________________________________________

Szkolenia odbywać się będą w 4 trybach:

 • 2 dni x 8 godzin dydaktycznych 
 • 4 dni x 4 godziny dydaktyczne (ok.16:00 - 20:00)
 • 4 dni x 4 godziny dydaktyczne (od godziny 9:00 -13:00)
 • Soboty - 2 dni x 8 godzin dydaktycznych 

 

Rekrutacja na szkolenia prowadzona jest w trybie ciągłym - każda osoba zgłaszająca się podaje preferowane godziny i dni - po uzbieraniu grupy chętnych informujemy o szczegółach dot. szkolenia.
_________________________________________________

Realizatorem szkoleń jest Podkarpackie Towarzystwo Edukacji Alternatywnej "Wszechnica" nr tel. 13 43 657 57

 
Szkolenie przeznaczone jest dla mieszkańców Krosna i okolic, w wieku 25 - 74 lata

Szkolenia będą odbywać się cyklicznie w okresie styczeń 2020 – marzec 2020 r. w budynkach użyteczności publicznej na terenie miasta, tj. w Urzędzie Miasta Krosna na ul. Lwowskiej 28 a, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych na ul Grodzkiej 10, w szkołach oraz w innych salach szkoleniowych w zależności od potrzeb grup szkoleniowych.

Opis modułów szkoleniowych:

1.  „Rodzic w Internecie”
Moduł adresowany do rodziców/opiekunów poświęcony jest przygotowaniu rodzica do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i „mądrego” korzystania z sieci i reagowania na sytuacje zagrożenia, korzystania z narzędzi kontroli rodzicielskiej na komputerach i urządzeniach mobilnych. Rodzic/opiekun pozna źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka, zrozumie jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci, pozna możliwości nadzorowania aktywności dziecka w sieci.

2. „Mój biznes w sieci”
Moduł przeznaczony jest przede wszystkim dla przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik nauczy się jak może wykorzystać zasoby Internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing w sieci, zaopatrzenie, finanse itp.). W szczególności pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji. Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z zasobów edukacyjnych dla przyszłych przedsiębiorców (np. Akademia PARP).

3. „Moje finanse i transakcje w sieci”
Moduł przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik będzie potrafił wykorzystując sieć zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód osobisty - wszystko w sposób elektroniczny, szybko i bezpiecznie.

4. „Działam w sieciach społecznościowych”
Moduł przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych, w tym m.in nauczą się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej (ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego), współdziałać z innymi. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

5. „Tworzę własną stronę internetową (blog)”
Moduł przeznaczony jest dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć takie miejsce, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego, monitorować wykorzystując mechanizmy analityki internetowej, rozpowszechniać oraz zrozumieć, jakie sprawy formalne trzeba załatwić. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

6. „Kultura w sieci”
Moduł przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w Internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy dowiedzą się jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach z sieci i jak stworzyć drzewo genealogiczne.

7. „Rolnik w sieci”
Moduł przeznaczony jest przede wszystkim dla rolników, którzy na szkoleniu dowiedzą się gdzie i jakie przydatne informacje, aplikacje i e-usługi mogą znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać, jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi (np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl), dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych (np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl) oraz portalami meteorologicznymi (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl). Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu (geoportal.gov.pl), rozliczeń podatkowych online (e-płatności i e-deklaracje), usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl), usług Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (ksow.pl), ARiMR, ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR oraz GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ.
Projekt grantowy pn. „Rozwój kompetencji cyfrowych w Mieście Krośnie” realizowany jest przez Gminę Miasto Krosno dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie nr 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”.

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • Inauguracja projektu: Tropy do Franciszka Mirandoli

  Termin: 2021-06-12
  Miejsce: https://tiny.pl/r3942 więcej
 •  
 • KDT: WIDOWISKO BALETOWE JAŚ I MAŁGOSIA, GRUPY BALETOWE RCKP

  Termin: 2021-06-13
  Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Jarmark staroci przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

  Termin: 2021-06-13
  Miejsce: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej więcej
 •  
 • Dni Autorskie - wystawa fotografii

  Termin: 2021-06-15
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • Konferencja: “Edukacyjne projekty filmowe i artystyczne jako narzędzia promocji dziedzictwa kulturowego”

  Termin: 2021-06-17
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej