• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 14 lipca 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Kamila, Bonawentury

Dla Mieszkańców

Kontakt

Aktualności

Radni Miasta Krosna za zmianą granic

27-03-2020

Jednogłośnie Rada Miasta Krosna opowiedziała się za zmianą granic Krosna. Głosowanie odbyło się podczas dzisiejszej Sesji  Rady (27.03. br.). Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku  do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego. Miasto ma zostać powiększone o teren zlokalizowany w miejscu byłego lotniska „Iwonicz”, na pograniczu Targowisk i Pustyn, do którego prawo użytkowania wieczystego Miasto nabyło końcem 2017 roku. Teren zostanie przeznaczony pod budowę drogi łączącej Krosno z projektowaną drogą ekspresową S19 oraz pod utworzenie strefy inwestycyjnej dla branż wysokich technologii.

 
 W ubiegłym roku wniosek złożony do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pomimo poparcia Wojewody Podkarpackiego został negatywnie rozpatrzony przez Radę Ministrów. Podjęta decyzja uargumentowana została brakiem „obopólnej zgody pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego objętymi zmianami”.
 
- We współpracy z władzami gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe wypracowaliśmy wspólne, zgodne stanowisko dotyczące planowanych zmian, a w ślad za tym, 6 grudnia ubiegłego roku zostały podpisane porozumienia dotyczące współpracy przy procedurze zmiany granic – informuje prezydent Piotr Przytocki. – Kompromisowe rozwiązanie zakłada, że część gruntów znajdujących się na terenie sąsiednich gmin wyłączona zostanie z wniosku o zmianę granic, a prawo użytkowania wieczystego tych nieruchomości zostanie sprzedane gminom po dokonaniu zmiany granic. Dotyczy to ponad 18 ha na terenie gminy Krościenko Wyżne i 11 ha na terenie Gminy Miejsce Piastowe. Podpisaliśmy już przedwstępne, warunkowe umowy sprzedaży. Krosno zobowiązało się także, iż w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na przyłączanym terenie zostanie wprowadzony zakaz lokalizacji inwestycji uciążliwych, tj. spalarni  i składowisk odpadów, czy też elektrowni wiatrowych – dodaje prezydent.
 
 
Rada Gminy Krościenko Wyżne, Rada Gminy Miejsce Piastowe, a także Rada Powiatu Krośnieńskiego pozytywnie zaopiniowały proponowaną zmianę granic.
 
 
- Dzięki współpracy z naszymi sąsiadami została wyeliminowana przeszkoda, na którą w ubiegłym roku zwróciła uwagę Rada Ministrów – zauważa dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna. – Dziękujemy władzom gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe, a także władzom powiatu krośnieńskiego za zrozumienie, współpracę i wyrażenie pozytywnych opinii w sprawie zmiany granic. Przedsięwzięcia, które planujemy zrealizować na przyłączanym terenie z pewnością przyczynią się do rozwoju nie tylko Krosna, ale także sąsiednich gmin i całego powiatu krośnieńskiego.
 
 
Wniosek dotyczący zmiany granic zostanie złożony do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego. Do końca kwietnia Wojewoda wyda opinię w tej sprawie. Na wydanie rozporządzenia w sprawie zmiany granic  Rada Ministrów ma czas do końca lipca br. Jeśli decyzja będzie pozytywna, Krosno powiększy się o ok. 122 ha z dniem 1 stycznia 2021 r.
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-07-14
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - PROJEKT KOSZULKA

  Termin: 2020-07-15
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-07-15
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" SIŁA OGNIA

  Termin: 2020-07-16
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-07-16
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej