• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Piątek, 10 lipca 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Olafa, Filipa

Dla Przedsiębiorczych

Kontakt

Najważniejsze branże

 W mieście działa ponad 5,5  tysiąca podmiotów gospodarczych. Około 97 % z nich to firmy prywatne. Krosno jest silnym ośrodkiem przemysłowym i usługowym, który charakteryzuje się dużą różnorodnością branż. Zajmuje wysokie pozycje w rankingach miast przyjaznych dla biznesu. Regularnie uzyskuje najwyższe oceny w raportach atrakcyjności inwestycyjnej opracowywanych na zlecenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Główne sektory, na których opiera się lokalna gospodarka, bazują na bogatych tradycjach, doświadczonych kadrach oraz stałym wdrażaniu innowacji.

 

Szklane serce Polski
Lotnicze zagłębie
Przemysł motoryzacyjny
Kolebka światowego przemysłu naftowego
Ośrodek meblarstwa
Inne branże

Szklane serce Polski

Krosno stanowi największy krajowy ośrodek przemysłu szklarskiego. W odróżnieniu od pozostałych krajowych ośrodków szklarskich, zlokalizowanych w pobliżu miejsca występowania złóż surowca, przemysł szklarski jako przemysł energochłonny rozwija się w Krośnie w oparciu o miejscowe złoża gazu ziemnego i związany jest z wieloletnią tradycją produkcji i zdobienia szkła w tym regionie.
Największym producentem szkła w Polsce jest Krosno Glass Sp. z o.o. (dawniej Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A.). Firma posiada długoletnie doświadczenie – została założona w 1923 r.
Produkuje szkło gospodarcze ręcznie i automatycznie formowane. Posiada własny Ośrodek Wzornictwa, dzięki któremu jest kreatorem światowych trendów wzornictwa przemysłowego.
O wysokiej jakości wyrobów świadczą otrzymywane prestiżowe nagrody i wyróżnienia, takie jak złote medale Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Godło Promocyjne „Teraz Polska”. Ponad 90% produkcji ręcznej oraz 60% produkcji mechanicznej Firma eksportuje do ponad sześćdziesięciu krajów. Krosno S.A. było jedną z pięciu pierwszych polskich firm, wprowadzonych na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w 1991 r.
 

Od 1 stycznia 2004 roku został wydzielony z Krośnieńskich Hut Szkła - Zakład Włókna Szklanego pod nazwą KROSGLASS S.A.

Produkcja włókna szklanego została uruchomiona w 1971 roku. Od 1974 roku stał się jedynym zakładem w Europie Środkowo- Wschodniej z jednostopniową metodą produkcji włókna szklanego. Do dziś pozostaje jedynym takim zakładem w Polsce.


Produkuje włókno szklane ze szkła typu E (boro-glino-krzemianowe) w postaci mat szklanych, rowingów ciągłych, ciętych i teksturowanych oraz tkanin rowingowych.

 

Ma ono szerokie zastosowanie w wielu gałęziach produkcji, przede wszystkim w przemyśle stoczniowym, motoryzacyjnym i budowlanym.

 Wysoką jakość produktów Krosglass potwierdzają otrzymane certyfikaty i dopuszczenia z takich towarzystw jak: Lloyd’s Register of Shipping, Germanische Lloyd, Det Norske Veritas czy Polski Rejestr Statków.


Wyroby Krosglass znalazły odbiorców nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami w UE, Rosji, Ukrainie, ZEA, a nawet Australii czy Nowej Zelandii.

Villa Glass Studio Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji szkła dekoracyjnego. Nowatorskim produktem są szklane drzwi, będące w istocie barwną płaskorzeźbą. Powstają one dzięki zastosowaniu technologii fusingu – kontrolowanego kształtowania tafli szkła w wysokiej temperaturze.

 

Zakład Zdobienia Szkła „Glasmark” Sp. z o.o. to z kolei firma specjalizująca się w zdobnictwie szkła przy użyciu różnorodnych technik: szlifowania, piaskowania, grawerowania, malowania, sitodruku.

Firma „Decor”, której właścicielem jest krośnieński artysta, Witold Śliwiński, projektuje i wykonuje prawdziwe dzieła sztuki ze szkła.
Wśród wyrobów o charakterze artystycznym na szczególną uwagę zasługują figurki oraz kompozycje, łączące szkło z innymi materiałami, tj. mosiądz, kamień czy stal.
Firma projektuje i wytwarza statuetki okolicznościowe oraz całą gamę nietuzinkowych materiałów reklamowych.

„Mika – Glass” to niewielka huta rodzinna, oferująca wyroby ze szkła do dekoracji domu i ogrodu. Firma zasłynęła z organizowanych w Polsce i Europie spektakularnych pokazów ręcznej produkcji szkła.

Oprócz wyżej wymienionych, w Krośnie i okolicach funkcjonuje kilkanaście mniejszych firm produkujących i zdobiących wyroby szklane.
Obecnie branża szklarska znajduje się w trudnej sytuacji, związanej ze spowolnieniem gospodarczym. W największych firmach trwają procesy przekształceń, które mają doprowadzić do osiągnięcia rentowności i utrzymania jak najwyższego poziomu zatrudnienia.


Lotnicze zagłębie

Krosno to ważny ośrodek „Doliny Lotniczej”. Dynamicznie rozwija się tutaj produkcja lotnicza i okołolotnicza. Atutem miasta jest obecność wykwalifikowanej kadry pracowników oraz lokalne lotnisko. Jego rozbudowa ma na celu m.in. stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju firm sektora lotniczego.

Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza" z siedzibą w Rzeszowie skupia ponad 100 członków. Wśród nich znajdują się firmy krośnieńskie. Jest największym polskim klastrem przemysłowym o światowej randze, a jego działalność przekłada się na dynamiczny rozwój województwa podkarpackiego.

Kolejną inicjatywą jest Podkarpackie Powiązanie Kooperacyjne - Klaster Lotnictwa Lekkiego i Ultralekkiego, zrzeszajacy kilkadziesiąt podmiotów branży lotniczej i okołolotniczej, które łączą swoje siły realizując wspólne projekty. Koordynatorem Klastra jest rzeszowskie Stowarzyszenie B-4. Firmom przyświeca misja stworzenia grupy dostawców i wytwórców podzespołów dla przemysłu lotniczego, produkcji ekologicznych samolotów oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań w lotnictwie cywilnym. Klaster udostępnia swoim członkom najnowocześniejsze maszyny i urządzenia oraz powierzchnię produkcyjną w hali zlokalizowanej w Krośnie, a także wspiera w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na rozwój.

Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o. jest producentem elementów podwozi lotniczych do samolotów cywilnych i wojskowych: Boeing, Airbus, Gulfstream, F16, Bombardier. Firma każdego roku wdraża nowe projekty oraz technologie pozwalające na zapewnienie najwyższej jakości wyrobów.

 

Lotnicze Zakłady Produkcyjno – Naprawcze „Aero – Kros”   Sp. z o.o. to firma kontynuująca tradycje Lotniczych Zakładów Naprawczych Aeroklubu Polskiego.
Zakres prowadzonej działalności obejmuje:  obsługę techniczną i naprawy sprzętu lotniczego; projektowanie, produkcję i obsługę samolotów ultralekkich; rekonstruowanie statków powietrznych; dystrybuowanie materiałów i części lotniczych. Firma produkuje samolot ultralekki własnej konstrukcji - MP-02 Czajka, charakteryzujący się dużym zasięgiem oraz niskimi kosztami eksploatacji, które w połączeniu z możliwościami lotnymi i osiągami sprzyjają komercyjnemu wykorzystaniu maszyny np. do patrolowania dużych obszarów.

Samoloty ultralekkie powstają także w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowo-Usługowym "EKOLOT".   Firma powstała w 1995 r. i produkuje statki powietrzne autorstwa wybitnego konstruktora, Jerzego Krawczyka. JK 05L Junior, JK 01A Elf, KR 030 Topaz to trzy sztandarowe produkty "Ekolotu", stworzone z kompozytów na bazie włókien szklanych lub węglowych. Samoloty ultralekkie są znane w całym lotniczym świecie i cenione m.in. za bezpieczeństwo, łatwość pilotażu i niskie koszty eksploatacji. Posiadają certyfikaty polskich i niemieckich władz lotniczych.

 

Wietpol Aerospace  to z kolei firma specjalizująca się w obróbce skrawaniem oraz obróbce galwanotechnicznej. Jest największym poddostawcą części lotniczych dla Goodrich Krosno Sp. z o.o.

Peszke s.c. to projektant i producent śmigieł lotniczych oraz paralotniowych, a także samolotu ultralekkiego GP 5.


Przemysł motoryzacyjny

BWI Poland Technologies Sp. z o.o. Oddział w Krośnie to producent amortyzatorów, modułów zawieszenia, kolektorów wydechowych z katalizatorem oraz kolektorów zasilających do silników spalinowych, sprężyn gazowych, drążków kierowniczych. 
Do grona klientów firmy należą: Ferrari, BMW, Fiat, Opel, Daimler-Chrysler, Ford/Land Rover, Suzuki, Daewoo oraz koncern PSA Peugeot Citroen.

FA Krosno S.A. jest z kolei rodzimą firmą produkującą sprężyny gazowe, drążki kierownicze i przeguby kulowe oraz stalowe komponenty do amortyzatorów, produkowanych przez BWI.
Kolebka światowego przemysłu naftowego

W Krośnie i w okolicy od ponad 150 lat są eksploatowane złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. W Bóbrce niedaleko Krosna w 1854 roku powstała pierwsza w świecie kopalnia ropy naftowej. Do tej pory górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego stanowi jedną z głównych gałęzi gospodarki na Podkarpaciu.

Funkcjonujące na terenie miasta oddziały PGNiG Technologie SA produkują urządzenia i aparaty do eksploatacji złóż ropy natowej i gazu ziemnego, elementy wyposażenia platform wiertniczych, konstrukcje stalowe zaawansowanych technicznie i technologiecznie obiektów przemysłu naftowego i gazowniczego.

Ośrodek meblarstwa

W 1992 r. została założona firma Nowy Styl Sp. z o.o., produkująca krzesła, fotele i inne meble biurowe. Jej dynamiczny rozwój sprawił, że dziś należy do czołówki europejskich i światowych producentów mebli. Produkty są eksportowane do ponad 60 krajów świata.

Krośnieńskie Fabryki Mebli „Krofam” Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo, którego tradycja sięga lat 70. Specjalizuje się w produkcji mebli łazienkowych, kuchennych i dziecięcych, które eksportuje w głównej mierze do krajów Unii Europejskiej.

Zakład Meblowy „Wist” produkuje na indywidualne zamówienia meble, będące wyposażeniem mieszkań, biur, hoteli, sklepów.

Z kolei „Billkros” to rodzinna firma produkująca różne modele ekskluzywnych stołów bilardowych.
 

Inne branże

Splast Sp. z o.o. Sp.k. prowadzi działalność w obrębie Strefy Inwestycyjnej "Krosno - Lotnisko". Specjalizuje się w przetwórstwie metodą wtrysku technicznych tworzyw termoplastycznych dla klientów z branży motoryzacyjnej, elektronicznej, AGD, kosmetycznej oraz budowlanej. 

Cellfast S.A. to firma specjalizująca się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, producent węży i akcesoriów ogrodowych, systemów rynnowych. Cellfast jest jednym z wiodących producentów tej branży w Europie.

WSK „PZL – Krosno” S.A.  jest przedsiębiorstwem z wieloletnimi tradycjami w produkcji szybowców i podwozi do samolotów lekkich. Obecnie firma specjalizuje się przede wszystkim w produkcji cystern i schładzalników mleka.

Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane KPB S.A. funkcjonuje od 1969 r. Firma zajmuje się kompletnym wykonawstwem budynków użyteczności publicznej, robotami remontowymi itp. Firma realizuje budowy na terenie całego kraju.

Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie S.A. wykonuje roboty instalacyjne i drogowe.

Rejon Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. świadczy usługi w zakresie budowy i remontu dróg i mostów na obszarze całego regionu.
 

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na Wakacyjne warsztaty artystyczne

  Termin: 2020-07-09
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • DKF "16 mm" ŻEGNAJ MÓJ SYNU

  Termin: 2020-07-09
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-07-09
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry, Krosno więcej
 •  
 • Wykład: Mówimy o sztuce… Od Mitoraja do Caillarda. Inspiracje antykiem w sztuce współczesnej

  Termin: 2020-07-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - PROJEKT KOSZULKA

  Termin: 2020-07-15
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej