• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 12 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Lecha, Innocentego

Dla Turystów

Kontakt

Grzeszna miłość Oświęcimów

Anna i Stanisław Oświęcimowie


Szczęśliwe miasto, które ma szlachetnych obywateli. Do grona szanowanych obywateli przez mieszkańców Krosna, ale i przez samego króla, należała rodzina Oświęcimów.
Bracia Oświęcimowie, rodem z Kunowej, osiedlili się tu, gdy król Władysław IV uznał, że ich trud i zasługi dla kraju powinny być nagrodzone spokojem i dostatkiem.
Florian osiadł w Potoku, Piotr w samym Krośnie. Florian mógł chlubić się synem Stanisławem, dzieckiem z pierwszego związku z Reginą Ślazką, którą zabrała śmierć w cierpieniach, Stanisława zatrzymał król na swym dworze jako posła i doradcę. Dni powszednie zaś osładzała Florianowi najmłodsza córka Anna, która przyszła na świat z drugiego małżeństwa, z Barbarą Szamocianką. Anna odznaczała się nie tylko nieprzeciętną urodą ale i roztropnością.
Stanisław służył królowi i ojczyźnie najlepiej jak potrafił, podobnie jak jego ojciec i stryj. Wiele dni spędzał w podróżach, na zacnych dworach Europy. Do rodziny w Potoku słał listy z obietnicami odwiedzin. Lecz dopiero sam król postanowił dać odpoczynek swemu posłańcowi i polecił mu złożyć uszanowanie ojcu, a swemu przyjacielowi i odetchnąć wśród najbliższych.
Stanisław zajechał więc do Potoka początkiem czerwca, obdarował rodzinę prezentami z różnych stron świata, wieczorami opowiadał o swoich podróżach.
W najbliższy czwartek , akurat w Boże Ciało, z całą rodziną wyjechał wozem do Krosna. Postanowił tego dnia odwiedzić stryja X , złożyć mu uszanowanie od monarchy, I uściskać tak dawno nie widzianą siostrzyczkę Annę, która przecież jeszcze nie wiedziała o jego przyjeździe.
Anna, pełna dobroci i lotności umysłu, mimo podziwianej urody, nie myślała o zamążpójściu. Nie odpowiadała na przychylność kawalerów, mimo ich dobrego wychowania i taktu – bo tylko tacy bywali w domu Piotra Oświęcima, czy jego brata. Nawet pewnego wieczora zwierzyła się matce, że myśli o wstąpieniu do klasztoru.
Często wychodziła w towarzystwie służby na skraj boru w Potoku, latem na krośnieński rynek, biedakom rzucała grosz i szła nad Wisłok. Szum rzeki i wiatru w gałęziach drzew sprzyjał jej zadumie, rozważaniom o przeczytanych książkach. W Boże Ciało ubrała piękną białą suknię i wraz z rodziną stryja poszła do kościoła. Dzień był upalny, lecz chłodne mury kościoła orzeźwiały rozmodlony tłum. Siedziała w ławie przy wielkim ołtarzu, wdychała woń kadzidła. Do świątyni wszedł ojciec, matka i służba – zjechali z Potoka, jak w każdy dzień święty. Towarzyszył im młody mężczyzna. Anna zapragnęła spojrzeć w jego twarz. Oczy jej spotkały się ze spojrzeniem młodzieńca. Serce Anny zakołatało mocniej niż kiedykolwiek w życiu. Może nawet to serce zatrzymało na chwilę bieg jej krwi?
Po nabożeństwie bracia wraz z rodzinami spożywali obiad. Anna wiedziała już, że ów młodzieniec to jej przyrodni brat Stanisław – wszak nie widziała go od lat swego dzieciństwa, jego listy więcej mówiły o świecie niż o nim samym, zjechał niespodziewanie – jakże mogła rozpoznać w nim brata? I serce Anny napełniło się w połowie nieopisaną miłością, w połowie żalem – że właśnie ten mężczyzna, z którym mogłaby dzielić życie, jest jej bratem.
Nie mogła jednak doczekać się niedzieli – Stanisław zapewniał, że odwiedzi dom stryja tego dnia, zabierze ją pod rodzinny dach w Potoku. I przyjechał. Już na wstępie poprosił Annę o rozmowę na osobności. Wyznał, że rozumie nieprzychylność losu, lecz nie potrafi się oprzeć uczuciu, jakie żywi do niej od chwili, gdy spojrzał w jej oczy w kościele. Zapewnił, że nigdy nie będzie w stanie o miłości do niej zapomnieć.
Oczy Anny zaszły mgłą, przez chwilę nie mogła wypowiedzieć słowa. Zrozumiała, że całe jej życie było czekaniem na to wyznanie, i z tych właśnie ust. W końcu powiedziała to Stanisławowi.
Bezgraniczne szczęście, a wraz z nim rozpacz, postanowili powierzyć Bogu – niechaj On rozstrzygnie. I oboje naraz pomyśleli, że przecież w imieniu Boga może pomóc im papież.
Stanisław już następnego dnia wyjechał do Rzymu prosić ojca świętego o zgodę na ślub z przyrodnia siostrą. Anna od tego dnia zatapiała się w modłach, prosząc Najwyższego o błogosławieństwo dla ich szczęścia.
Rzym jednak leży daleko, kochające serce pełne jest niecierpliwości. Anna z każdym dniem słabła, nie słuchała żadnych słów pocieszenia. Modliła się tylko, ufała wprawdzie życzliwości Bożej, lecz czas mijał okrutnie wolno, czekała w Krośnie, chciała każdego ranka klęczeć w kościele przed wielkim ołtarzem.
Stanisław, dzięki łaskawości przyjaciół króla w Rzymie, dostąpił zaszczytu rozmowy z ojcem świętym. Wyłożył swoją prośbę tak szczerze, że papież wejrzał mu w oczy i po chwili wyszeptał: to Pan sprawił tak wielką miłość, sprawia więc, byście ponieśli ją razem. I pobłogosławił młodzieńca.
Stanisław napełniony bezgranicznym szczęściem natychmiast opuścił Rzym. Stangreci poganiali wciąż nowe zaprzęgi, nie było ani chwili postoju. Niebawem mijał rodzinny dom w Potoku, spoglądał na farną wieżę na wzgórzu.
Wbiegł zdyszany w progi stryja, przeciskał się przez tłum, wypatrywał oczu Anny. W tym szalonym pośpiechu ponaglanym najwyższą radością, nie spostrzegł, że ów tłum płacze. Że spoczywająca na katafalku piękna dziewczyna w białej sukni to Anna. Że oczy Anny przysłaniają martwe już powieki.
Stanisław objął jej ciało. Łzy nie napływały do jego oczu – łzy rozpaczy napełniały jego serce. I serce jego pękło.
A na trzeci dzień Stanisław i Anna spoczęli na zawsze obok siebie. Tak jest do dziś. Można na nich spojrzeć – wystarczy wejść do kaplicy, w kościele franciszkanów i zejść do krypty.

 

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - GIPSOWE ODLEWY

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa: "Karpaty łączą" - malarstwo artystów ukraińskich

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do zakupu plakatów z wystawy "Zbiór w zawieszeniu"

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry lub scena główna, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej

Wyszukiwarka osób pochowanych