• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 12 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Lecha, Innocentego

Dla Turystów

Kontakt

Piękno natury

Wyjazd z Krosna

Ruiny Zamku Kamieniec w... 

 ¯ 10 km
Ruiny XIV-wiecznego zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Niegdyś największa w pd.-wsch. Polsce warownia, o czym świadczą pozostałości murów. Budowla powstawała etapami przez okres kilku wieków, co uwidacznia się w różnych stylach architektonicznych. Wyróżnia się zamek wysoki, średni i dolny. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Jednym z nich był wielki hetman koronny Mikołaj Kamieniecki. Na zamku bywał król Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło oraz Jan Kazimierz. Od połowy XVII w. zamek zaczął tracić na znaczeniu strategicznym i stopniowo popadał w ruinę. W 1796 r. silna wichura zerwała dach, co przyspieszyło rozpad twierdzy. Kamieniec inspirował wielu pisarzy i malarzy, wśród nich Jana Matejkę. W XVII w. tu właśnie miały miejsca zdarzenia, stanowiące genezę Zemsty Aleksandra Fredry - wśród ruin można zobaczyć słynny sporny mur graniczny. Z zamkiem wiąże się wiele podań ludowych: o okrutnym zbóju, zakopanym skarbie, o złotym łańcuchu zatopionym w studni, podziemnym tunelu łączącym zamek z kościołem franciszkanów w Krośnie. W ostatnich latach na zamku przeprowadzono wiele prac konserwatorskich oraz zrekonstruowano niektóre fragmenty. W odrestaurowanej baszcie mieści się Muzeum Zamkowe gromadzące militaria i przedmioty związane z kolejnymi właścicielami zamku.

¯ 10,1 m
Ścieżka przyrodnicza Przy zamku Kamieniec.
Poprowadzono ją u podnóża ruin zamku. Biegnie przez osobliwe pod względem przyrodniczym zbiorowiska leśne. Walory ścieżki najpełniej uwidaczniają się wiosną. Długość ścieżki 1,5 km, czas przejścia 1,5 godz.

Punkt widokowy na Górze... 

¯ 13,1 km - przejazd na parking w Czarnorzekach obok strzelnicy.
Punkt widokowy na górze Dział. Roztacza się stąd wspaniała panorama Kotliny Krośnieńskiej, Beskidu Niskiego oraz zachodniej części Pogórza Dynowskiego. Na punkt widokowy prowadzi ścieżka przyrodnicza Czarnorzeki-Dział ukazująca bogactwo flory i fauny tego terenu oraz charakterystyczne dla niego formy skalne. Długość ścieżki 1,5 km, czas przejścia 1,5 godz.

 

Rezerwat skalny Prządki.... 

¯ 15,1km
Rezerwat przyrody Prządki. Obejmuje formy skalne o fantastycznych kształtach, zbudowane z piaskowca ciężkowickiego o wysokości do 25 m. Swym kształtem przypominają olbrzymie postacie kobiet. Nazywane są Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt oraz Madej. Legenda głosi, iż są to panny dworskie zaklęte w głazy, które w ten sposób zostały ukarane za pracę w dzień świąteczny.

¯ 24,1 km
Zespół dworsko-parkowy w Komborni. Tworzą go: zabytkowy dwór wzniesiony w poł. XVIII w., a przebudowany w XIX w. oraz park krajobrazowy założony na przełomie XVIII i XIX w. Dwór jest murowany, parterowy z mieszkalnym poddaszem i z dwoma alkierzami po bokach. Został pokryty mansardowym dachem, a od frontu ozdobiony kolumnowym portykiem. Od południa dobudowano do niego nowsze piętrowe skrzydło z kaplicą. Stanowi przykład dawnej architektury polskich dworków.

Źródełko św. Jana. Fot.... 

¯ 26,1 km - przejazd do drogi krajowej Barwinek-Rzeszów.
Źródełko św. Jana w Komborni. Znajduje się na stromej skarpie. Tuż nad nim wznosi się murowana kapliczka. Wodom źródełka przypisuje się cudowne właściwości. Legenda głosi, że w miejscu tym odpoczywał św. Jan z Dukli podczas pieszej wędrówki z Krosna do Lwowa.

 

Kościół w Haczowie. Fot.... 

¯ 36,1 km
XIV-wieczny gotycki kościół w Haczowie. Jest to największa i najstarsza w Europie drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej. Kościół zbudowano z grubych belek bez użycia gwoździ, pokryto gontem. Pod względem konstrukcyjnym pozostał praktycznie niezmieniony. W XVII w. dobudowano do niego barokową wieżę oraz obiegające kościół soboty. Wnętrze zdobi polichromia, której najstarsze fragmenty pochodzą z poł. XV w. Z dawnego wyposażenia kościoła zachowały się: późnobarokowy ołtarz główny z gotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w., cztery ołtarze rokokowe z drugiej poł. XVIII w. W XVII-wiecznym ołtarzu kaplicy bocznej znajduje się kopia gotyckiej Piety - słynącej łaskami figury Matki Boskiej Bolesnej z ok. 1400 r. (oryginał umieszczono w nowym kościele). W 2003 r. kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

¯ 41,1 km
Zabudowania podworskie w Krościenku Wyżnym. Kiedyś w otoczeniu wspaniałego parku stał tu piękny staropolski modrzewiowy dwór z poł. XVII w. W nim odbyła się uczta weselna hrabiego Aleksandra Fredry z Zofią Jabłonowską. Częstym gościem na dworze był Wincenty Pol. Do dziś z zabudowań zachowała się oficyna, w której mieściły się mieszkania dla służby i dworskich urzędników, zabytkowa kaplica oraz studnia. Według legendy pomiędzy studnią a zamkiem w Odrzykoniu istniało połączenie podziemnymi lochami i korytarzami.

¯ 41,6 m
Park leśny Dębina w Krościenku Wyżnym. Pozostałość po dawnych dąbrowach, które porastały Kotlinę Krośnieńską. Do dziś zachowało się 5 starych dębów. Jeden z nich, rosnący nad stawem, mierzy 450 cm w obwodzie i jest najgrubszym drzewem w okolicy. Jego wiek określa się na 400 lat. Pozostałe stare drzewa zostały wycięte lub też wyłamane podczas potężnego huraganu, który nawiedził Krościenko Wyżne w 1935 r. W parku wykonano leśną klasopracownię z tablicami edukacyjnymi. Jest też miejsce na ognisko. Liczne ścieżki stwarzają doskonałe warunki dla spacerów oraz jazdy na rowerze.

¯ 46,6 km
Powrót do Krosna

opr. Dorota Piwka

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - GIPSOWE ODLEWY

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa: "Karpaty łączą" - malarstwo artystów ukraińskich

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do zakupu plakatów z wystawy "Zbiór w zawieszeniu"

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry lub scena główna, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej

Wyszukiwarka osób pochowanych