• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 12 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Lecha, Innocentego

Dla Turystów

Kontakt

Po zdrowie

Wyjazd z Krosna

 ¯ 9 km
XV-wieczny kościół w Iwoniczu. Drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej na kamiennym podmurowaniu. Kilkakrotnie była przebudowywana i rozbudowywana. W XVII w. dobudowano do niej wieżę i murowaną zakrystię ze skarbcem. W przeważającej części posiada neobarokowe wyposażenie wykonane w XIX w. W prezbiterium zachowały się fragmenty polichromii z XV w.

¯ 14 km
Iwonicz Zdrój. Jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Lecznictwo uzdrowiskowe rozwinęło się tu już w XVI w., a jego wodom mineralnym przypisywano cudowne właściwości. W XIX w. był ośrodkiem życia towarzyskiego i kulturalnego. Przebywało tu wiele znanych osobistości świata literackiego i artystycznego, m.in.: Jan Matejko, Artur Grottger, Wincenty Pol, Eliza Orzeszkowa, Mieczysława Ćwiklińska, Jan Kiepura, Hanka Ordonówna. Osobliwością turystyczną Iwonicza Zdroju jest XIX- wieczna drewniana zabudowa w stylu późnoklasycystycznym i szwajcarskim. Wśród niej na szczególną uwagę zasługują:
Stary Pałac - dwupiętrowa budowla z czterokolumnowym portykiem od frontu i loggią w elewacji tylnej. Dawna rezydencja rodziny Załuskich, właścicieli uzdrowiska.
Stare Łazienki - zwane niegdyś Łazienkami Mineralnymi. Pierwszy murowany budynek uzdrowiskowy.
Dom Zdrojowy - zbudowany jako hotel z restauracją i salonami rozrywkowymi dla zamożnych gości. Posiadał salę balową, jadalnię, pokój bilardowy oraz czytelnię.
Bazar - dwupiętrowy budynek z czworoboczną wieżą zegarową. Niegdyś mieścił się tu luksusowy hotel.
Pawilon nad źródłami Karola i Amelii - ośmioboczna altana wsparta kolumnami.
Centrum uzdrowiska otacza stary park zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi. Ciekawostką Iwonicza jest źródło Bełkotka, z głębi którego wydobywa się metan. Legenda głosi, iż charakterystyczny bulgot jest wywołany przez uwięziony pod ziemią piorun, który niegdyś uderzył w źródełko. Od dawna uznawane było za osobliwość natury, przypisywano mu właściwości lecznicze. Jest pomnikiem przyrody. Naturalnymi środkami leczniczymi stosowanymi w Iwoniczu są wody mineralne i borowina. Leczy się tu choroby układów: nerwowego i oddechowego oraz choroby narządów ruchu, reumatyczne, gastrologiczne i ginekologiczne. W uzdrowisku znajduje się pijalnia wód mineralnych, jaskinia solna, basen kąpielowy oraz wyciąg narciarski.

¯ 24 km
Rymanów. Przed wojną żyło tu około 2 tys. Żydów. Mieścił się tu m.in. pałac rabinów, cheder, przytułek, szpital oraz mykwa. Do dziś pozostały: Ruiny synagogi wzniesionej w pierwszej poł. XVII w. Jest to najstarsza świątynia żydowska na Podkarpaciu i jedna z najstarszych w Polsce. Zbudowana z kamieni rzecznych, piaskowca i cegły. Wewnątrz zobaczyć można pozostałości bogatych niegdyś polichromii, bimę - czyli miejsce, gdzie czytano Torę oraz aron ha-kodesz - miejsce, w którym ją przechowywano.
Kirkut. Zachowało się tu ok. 800 nagrobków, z czego blisko 100 macew w dobrym stanie. W centralnej części znajdują się dwa ohele (kaplice grobowe). W jednym znajduje się grób cadyka Menachema Mendla, w drugim - cadyków Cwi Hirsza Kohena i Józefa Friedmana.

Pijalnia w Rymanowie... 

¯ 29 km
Rymanów Zdrój. Uzdrowisko powstałe w drugiej poł. XIX w. Dużym atutem Rymanowa Zdroju jest rozproszona wśród zieleni parku zdrojowego uzdrowiskowa zabudowa, której architektura ukształtowała się pod wpływem stylu tyrolskiego. Spośród niej wyróżnia się XIX-wieczna drewniana willa Maria zwana niegdyś Domem pod Matką Boską. Jest to duży, dwukondygnacyjny budynek konstrukcji zrębowej. Wewnątrz obiektu mieści się galeryjka przykryta przeszklonym dachem. Inne zabytkowe budynki to: Opatrzność, Gołąbek, Zofia, Pogoń, Leliwa. Lecznicze wody mineralne, mikroklimat oraz walory krajobrazowe sprzyjają leczeniu chorób wieku dziecięcego, chorób układu oddechowego, moczowego, krążenia. W uzdrowisku znajdują się pijalnia wód mineralnych oraz kriokomora. Na terenie parku umiejscowiono ścieżki zdrowia, boiska do siatkówki, korty tenisowe i place zabaw dla dzieci, a na stoku góry Mogiła - wyciąg narciarski.

¯ 45 km
Szklary. Punkt widokowy na szczycie drogi Rymanów Zdrój - Jaśliska. Stąd rozciąga się wspaniała panorama pasma granicznego Beskidu Niskiego.

Kościół w Jaśliskach.... 

¯ 48 km
Jaśliska. Dawne miasteczko, w którym na uwagę zasługuje drewniana zabudowa rynku. W pierzei zachodniej zachowały się najstarsze zabudowania pochodzące z poł. XIX w. Są to budynki parterowe, o konstrukcji zrębowej lub zrębowo-przysłupowej, ustawione szczytem do placu. Dwuspadowe dachy wysunięte od frontu przed zrąb ściany tworzą podcienia. Pod zabudowaniami zachowały się XVI-wieczne piwnice, w których przechowywano wino węgierskie. W Jaśliskach znajduje się barokowy kościół z XVIII w. z cudownym obrazem Matki Boskiej Królowej Nieba i Ziemi, koronowanym przez papieża Jana Pawła II w czerwcu 1997 r. podczas mszy św. na krośnieńskim lotnisku. Jest to cel licznych pielgrzymek z Polski i Słowacji. Uroczystość odpustu przypada w ostatnią niedzielę sierpnia.

¯ 83 km
Powrót do Krosna

opr. Dorota Piwka

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - GIPSOWE ODLEWY

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa: "Karpaty łączą" - malarstwo artystów ukraińskich

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do zakupu plakatów z wystawy "Zbiór w zawieszeniu"

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry lub scena główna, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej

Wyszukiwarka osób pochowanych