• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 12 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Lecha, Innocentego

Dla Turystów

Kontakt

Pogranicze kultur

Wyjazd z Krosna

Kościół OO. Bernardynów... 

→ 17 km
Dukla. Bogata historia oraz rozwój miasta związane były z atrakcyjnym położeniem przy tzw. trakcie węgierskim - szlaku handlowym prowadzącym na Słowację i Węgry. W Dukli znajdował się m.in. skład win węgierskich, odbywały się liczne targi i jarmarki. Okres największego rozkwitu przypadł na XVIII w. kiedy Dukla była własnością możnego rodu Mniszchów. Z tego okresu pochodzą najważniejsze obiekty zabytkowe miasta:
Zespół pałacowo-parkowy - dawna rezydencja Mniszchów otoczona parkiem w stylu francuskim. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne-Pałac z ekspozycją prezentującą historię Dukli, zwłaszcza okres I i II wojny światowej.
Kościół i klasztor O.O. Bernardynów z neobarokowym wnętrzem. Cennym elementem są relikwie św. Jana z Dukli.
Kościół p.w. św. Marii Magdaleny ze znakomitym rokokowym wyposażeniem i wystrojem malarskim oraz słynnym nagrobkiem Marii Amalii z Bruhlów Mniszchowej.
Specyficzny charakter dawnego miasteczka galicyjskiego nadaje Dukli zachowany układ rynku z otaczającymi go kamieniczkami i centralnie położonym XVII-wiecznym ratuszem.
Na przełomie XVI i XVII w. w Dukli zaczęli osiedlać się Żydzi. Pod koniec XIX w. stanowili już 85% ogółu ludności. Do dziś zachowały się ruiny synagogi z drugiej poł. XVIII w. oraz dwa kirkuty.

27 km
Cerkiew w Tylawie. Cerkiew greckokatolicka z 1787 r. (obecnie kościół) położona w dawnej wsi łemkowskiej. Jest to murowana świątynia o trójdzielnej nawie i kwadratowym prezbiterium z apsydą. Na dachu znajdują się trzy wieżyczki o cebulastych hełmach. Wewnątrz na uwagę zasługują późnorenesansowe ławki oraz piękny pełny ikonostas z pocz. XX w.
W 1926 r. we wsi miało miejsce masowe przejście grekokatolików na prawosławie, znane w historii jako schizma tylawska. Rozszerzyła się ona niebawem na szereg okolicznych wsi, a w Beskidzie Niskim wybudowano kilkanaście prawosławnych cerkwi.

Skansen Kultury... 

→ 32 km
Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Jest to zagroda łemkowska, w skład której wchodzą: chyża - chałupa łemkowska, stajnia (tzw. koniusznia), kurnik-chlew, kuźnia, wiatrak, studnia z żurawiem oraz kapliczka. W chyży prezentowana jest historia, obyczaje, kultura materialna Łemków (meble, stroje, przedmioty sakralne, dzieła sztuki ludowej, narzędzia domowe i gospodarcze). W koniuszni zgromadzono militaria z I i II wojny św. Latem na terenie skansenu odbywa się święto kultury i tradycji Od Rusala do Jana, na które przyjeżdżają artyści i goście z różnych części świata. Można wówczas kupić na straganach oryginalne pamiątki, zobaczyć tradycyjne tańce górali karpackich, skosztować tradycyjnych potraw.

→ 44 km - wyjazd na Słowację (przejście graniczne w Barwinku)
Wieża widokowa w Vyšnym Komárniku. Znajduje się po słowackiej stronie przejścia granicznego w Barwinku. 50-metrowa wieża stanowi doskonały punkt widokowy na Beskid Niski.

46 km
Cerkiew w Vyšnym Komárniku. Zbudowana stylu łemkowskim trójdzielna cerkiew z 1924 r. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas.

→ 49 km
Cerkiew w Nižnym Komárniku. Trójdzielna cerkiew z 1938 r. Dach świątyni posiada trzy kopuły zakończone spiczastymi wieżyczkami, przed wejściem rzeźbiony portal. Wewnątrz zachował się cenny ikonostas z pocz. XVIII w.

51 km
Cerkiew w Krajnej Polanie. Wybudowana w 1924 r w stylu późnoklasycystycznym. W wyposażeniu na uwagę w zasługuje mały barokowy ołtarz z bogato rzeźbionymi ornamentami oraz namalowanym w stylu ludowym obrazem Piety.

Skansen w Świdniku. Fot.... 

64 km
Świdnik. W Muzeum Kultury Ukraińskiej eksponowana jest kultura, sztuka oraz życie ludności wschodniej Słowacji od czasów najdawniejszych do współczesnych. Zgromadzono tu zabytki archeologiczne, historyczne, archiwalia, dzieła sztuki. Oprócz ekspozycji głównej warto zwiedzić również kolekcję ikon w Galerii Dezidera Millyho oraz Skansen budownictwa regionalnego, w którym prezentowana jest kultura i życie codzienne Łemków oraz Rusinów. Wśród obiektów zlokalizowanych w skansenie zobaczyć można m.in. trójdzielną cerkiew greckokatolicką z dzwonnicą, młyn wodny i wiatrowy, tartak, most, remizę strażacką, karczmę, sklep wiejski, warsztat kowalski i targowisko. Na terenie skansenu jest także amfiteatr, gdzie w okresie lata odbywają się festiwale i imprezy o charakterze ludowym.

99 km - powrót do Polski
Cerkiew w Daliowej. Drewniana świątynia greckokatolicka z 1933 r. Wybudowana na planie krzyża, z dużą kopułą centralną.

106 km
Ruiny cerkwi w Króliku Wołoskim. Na terenie nieistniejącej wsi łemkowskiej znajduje się murowana cerkiew greckokatolicka z XIX w., pod rzadkim wezwaniem Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Obok mieści się dzwonnica parawanowa oraz cmentarz z XIX-wiecznymi nagrobkami.

Cerkiew w Bałuciance.... 

110 km
Cerkiew w Bałuciance. Drewniana cerkiew greckokatolicka z XVII w. (obecnie kościół), jedna z najstarszych zachowanych na Łemkowszczyźnie. Posiada nietypową bryłę: wieża jest bez izbicy a nad nawą i prezbiterium zamiast barokowych hełmów znajduje się zrębowe zwieńczenie. Wewnątrz mieści się ikonostas z XVII i XVIII w. oraz rokokowy ołtarz główny.

110 km
Powrót do Krosna

opr. Dorota Piwka

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - GIPSOWE ODLEWY

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa: "Karpaty łączą" - malarstwo artystów ukraińskich

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do zakupu plakatów z wystawy "Zbiór w zawieszeniu"

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry lub scena główna, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej

Wyszukiwarka osób pochowanych