• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 12 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Lecha, Innocentego

Dla Turystów

Kontakt

Śladami sławnych Polaków

 Wyjazd z Krosna

Muzeum Marii... 

→ 11 km
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. W jego skład wchodzi zabytkowy XVIII-wieczny dworek, przebudowany w XIX w. oraz XIX-wieczny park o pow. ponad 3 ha. Dworek kształtem oraz układem wewnętrznym - z sienią na osi, przypomina chłopską chałupę. Wszystkie pomieszczenia oświetlone są jednostronnie. Budynek posiada dwa drewniane ganki, kamienny taras z ozdobną balustradą i dwuspadowy dach kryty gontem. Pierwotnie był budynkiem parterowym. W 1880 r. od strony zachodniej dobudowano jednopiętrową przybudówkę. Dworek jest darem narodowym przekazanym M. Konopnickiej w 1903 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dla zwiedzających udostępnionych jest sześć pomieszczeń eksponujących wnętrza historyczne z czasów poetki. Ponadto prezentowane są tu liczne dowody uznania dla autorki Roty. Obok dworku znajduje się Lamus - dawny spichlerz, którym urządzono  stałą ekspozycję poświęconą twórczości M. Konopnickiej.

Grób Ignacego... 

→ 15 km
Zręcin. W miejscowości znajduje się XIX-wieczny kościół ufundowany przez Karola Klobassę i Ignacego Łukasiewicza. Wewnątrz umieszczone jest epitafium Łukasiewicza ufundowane w 1882 r. przez jego żonę Honoratę. Nieopodal kościoła na miejscowym cmentarzu spoczywa wynalazca ropy naftowej.

→ 19 km
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Utworzone zostało w miejscu gdzie w 1854 r. Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą w świecie kopalnię ropy naftowej. Na terenie kopalni zgromadzono urządzenia wiertnicze i eksploatacyjne obrazujące rozwój kopalnictwa ropy i gazu ziemnego, m.in.: windy, kieraty, kiwony pompowe.

Kopanka Franek -... 

W najstarszej części kopalni znajdują się urządzenia i obiekty z czasów Łukasiewicza, tj.: najstarszy szyb-kopanka Franek z 1860 r., wiertnia ręczna z 1862 r., szyb Janina z 1878 r., wiertnia typu kanadyjskiego z 1882 r., kuźnia z 1854 r. W budynku, w którym mieściły się biura kopalni oraz mieszkanie wynalazcy ropy naftowej, otwarto Muzeum Biograficzne Ignacego Łukasiewicza. W 1999 r. na terenie skansenu otworzono oryginalny pawilon wystawowy nawiązujący architekturą do tradycyjnych budowli sektora rafineryjnego i gazowniczego. Skansen jest unikatowym obiektem w skali światowej, w którym do dziś wydobywana jest ropa naftowa. Miejsce to jest kolebką światowego przemysłu naftowego.

Kościół OO. Bernardynów... 

→ 30 km
Dukla. Miasto od wieków stanowiło własność lokalnych rodów. W XVIII w. przeszło w posiadanie znanej rodziny Mniszchów, której dwór stał się centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. O znamienitości rodu może świadczyć fakt, że jedna z córek właściciela - Maryna, wyszła za mąż za cara Rosji Dymitra Samozwańca. Mniszchom Dukla zawdzięcza wspaniałe obiekty sakralne:
Kościół p.w. Św. Marii Magdaleny ze znakomitym rokokowym wyposażeniem i wystrojem malarskim oraz słynnym nagrobkiem Marii Amalii z Bruhlów Mniszchowej.
Kościół i klasztor O.O. Bernardynów z neobarokowym wnętrzem. Umieszczone są tu są relikwie św. Jana z Dukli.
W tym czasie przebudowano również pałac w stylu późnobarokowym. Dobudowano zach. część, podwyższono o jedną kondygnację, nakryto mansardowym dachem. Przy pałacu założono ogród w stylu francuskiego ogrodu geometrycznego.

Dom pustelnika w... 

→ 37 km
Pustelnia św. Jana w Trzcianie. Jest to miejsce, gdzie swe pustelnicze życie prowadził św. Jan z Dukli. Znajduje się tu kaplica, dom rekolekcyjny, dom pustelnika oraz grota z cudownym źródełkiem. Pierwszą drewnianą kaplicę w tym miejscu wybudowano w 1769 r. z fundacji Marii Amalii z Bruhlów Mniszchowej. Obecna neogotycka pochodzi z 1906 r. i jest już trzecią na tym miejscu. Wnętrze kaplicy zdobi polichromia z 1931 r., przedstawiająca sceny z życia świętego. Jest to miejsce licznych pielgrzymek.

Złota Studzienka. Fot.... 

→ 38,5 km
Złota Studzienka. Źródełko wypływające na północnym stoku góry Cergowa, któremu przypisuje się moc uzdrawiania chorych. Tuż nad nim stoi drewniana kapliczka z figurką św. Jana z Dukli. Jest to miejsce kultu dukielskiego świętego. W trzecią niedzielę lipca odprawiana jest tu msza odpustowa z błogosławieństwem dzieci. To tutaj, wg podań, św. Jan rozpoczął pustelnicze życie, a następnie przeniósł się na górę Zaśpit. Do źródełka prowadzi ścieżka przyrodnicza. Długość ścieżki 2 km, czas przejścia 2 godz.

→ 56,5 km
Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Miejscu Piastowym. Kościół p.w. Św. Michała Archanioła wzniesiono w latach 30. XX w. w stylu neoromańskim. W jego wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się w ołtarzu głównym rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Od maja do października w pierwszą sobotę miesiąca w sanktuarium odbywają się nabożeństwa fatimskie.
W Miejscu Piastowym rozwinął się również kult bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów, opiekuna i wychowawcy młodzieży. Jego ciało spoczywa w sarkofagu mieszczącym się w bocznej nawie kościoła. W budynku klasztornym znajduje się ekspozycja poświęcona ks. Markiewiczowi, zawierająca m.in. osobiste pamiątki po błogosławionym.

→ 61,5 km
Powrót do Krosna

opr. Dorota Piwka

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - GIPSOWE ODLEWY

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa: "Karpaty łączą" - malarstwo artystów ukraińskich

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do zakupu plakatów z wystawy "Zbiór w zawieszeniu"

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry lub scena główna, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej

Wyszukiwarka osób pochowanych