• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 12 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Lecha, Innocentego

Dla Turystów

Kontakt

Kościół OO. Franciszkanów

Fasada kościoła OO.... 

Brama klasztoru OO.... 

Słynący łaskami obraz... 

Gotycki kościół OO. Franciszkanów w Krośnie p.w. Nawiedzenia N.P. Marii. Najstarsza krośnieńska świątynia, kamienno-ceglana, orientowana, trójnawowa z trójprzęsłowym prezbiterium. Wznoszona wieloetapowo. Najstarsze elementy – dolne, kamienne partie prezbiterium i zakrystii pochodzą z końca XIII w. Są to pozostałości niewielkiej, jednoprzestrzennej kaplicy, przy której osiedlili się przybyli do Krosna franciszkanie. Najprawdopodobniej obiekt ten został zniszczony podczas najazdów tatarskich w latach 1287-1288. W XIV i XV franciszkanie podjęli się odbudowy i rozbudowy świątyni. Najpierw nadbudowana ją cegłą i nakryto gotyckim sklepieniem, a następnie powiększono o ceglany pseudohalowy korpus nawowy, ze sklepieniem wspartym na czterech kamiennych filarach międzynawowych. W takim kształcie bryła kościoła przetrwała bez większych zmian do początków XVII w., kiedy to dobudowano do niej cztery kaplice, kruchtę oraz dzwonnicę. Do dzisiaj zachowały się dwie kaplice: Matki Boskiej Różańcowej od strony południowej oraz św. Stanisława, zwana Kaplicą Oświęcimów od strony północnej.
W 1872 r. w mieście wybuchł pożar, który mocno uszkodził świątynię, spłonęło niemal całe jej wyposażenie. Zawaliło się sklepienie prezbiterium, zniszczona została konstrukcja dachu. Remont kościoła trwał kilkanaście lat, a następnie w latach 1899-1904 pod kierunkiem architekta Tadeusza Stryjeńskiego i inż. Wiktora Sikorskiego przeprowadzono regotyzację, która nadała kościołowi dzisiejszy wygląd. Z tego okresu pochodzi polichromia prezbiterium i neogotyckie wyposażenie wnętrza: ołtarze, stalle i konfesjonały.

Nagrobek Jana... 

We wnętrzu kościoła na szczególna uwagę zasługują:
Kamienne nagrobki szlacheckie, wybitne dzieła rzeźby nagrobnej. W sąsiedztwie ołtarza głównego, po lewej stronie prezbiterium znajduje się nagrobek Jana Kamienieckiego, wojewody podolskiego (zm. w 1560 r.), dłuta słynnego artysty włoskiego – Jana Marii Padovano. Obok zlokalizowany jest nagrobek Jadwigi z Włodków Firlejowej wykonany w 1611 r. przez włoskiego rzeźbiarza Lukiana Reitino,  jeden z najwspanialszych i największych nagrobków małopolskich początku XVII w., mierzący 475 cm wysokości. Naprzeciw usytuowany jest monumentalny nagrobek Barbary z Kamienieckich Mniszchowej, babki słynnej carowej Rosji Maryny Mniszchówny. Jego twórcą był lwowski rzeźbiarz Jakub Trwały. Czwarty nagrobek znajduje się w nawie. Jest to renesansowy pomnik nagrobny Jana i Elżbiety Jędrzejowskich – dwukondygnacyjne dzieło nieznanego artysty.

Fragment... 

 

Fragmenty średniowiecznych malowideł ściennych z XV i XVI w. w kaplicy Przemienienia Pańskiego. Malowidła zostały odkryte w 1994 r. za nagrobkiem Barbary Mniszchowej w czasie przeprowadzania jego konserwacji. W wyniku prac konserwatorskich wykonano transfer równoczesny dwóch warstw malowidła – zdjęto je ze ściany i przełożono na nowe, przenośne podobrazie. Starsza warstwa malowidła przedstawia męczeństwo św. Stanisława, natomiast młodsza św. Annę Samotrzeć z figurą rycerza donatora.


Słynący cudami obraz Matki Boskiej Murkowej znajduje się obecnie w ołtarzu głównym. Pierwsza informacja o obrazie pochodzi z 1657 r. z czasu, gdy Krosno oblegane było przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego. Wówczas mieszczanie złożyli przed nim uroczystą prośbę o ocalenie miasta. Krosno oparło się najeźdźcy, a Matkę Boską obrano za patronkę miasta i otoczono szczególnym kultem.

Uroczysta Koronacja Obrazu Matki Boskiej Murkowej odbyła się 13 czerwca 2010 r.

 

 

Kaplica Oświęcimów. Fot.... 

Kaplica Oświęcimów. Dobudowana do kościoła OO. Franciszkanów, jedna z najpiękniejszych barokowych kaplic w Polsce. Ufundowana w latach 1647-48 przez najwybitniejszego przedstawiciela rodu Stanisława Oświęcima - dworzanina Władysława IV, po śmierci siostry Anny Oświęcimówny. Projektantem kaplicy był mediolańczyk Vincenzo Petroni, a wspaniałą, bogatą dekorację stiukową wykonał najwybitniejszy sztukator działający w XVII-wiecznej Polsce – Włoch Govanni Battista Falconi. Kaplica wzniesiona została na planie kwadratu, nakryta kopulą zwieńczoną latarenką. U wejścia znajduje się bogato rzeźbiony marmurowy portal i dekoracyjna krata. Głównym elementem wyposażenia kaplicy jest ołtarz 1890 r. z obrazem św. Stanisława wskrzeszającego Piotrowina. Uwagę zwracają naturalnej wielkości obrazy Anny i Stanisława. W podziemiu kaplicy mieści się krypta grobowa przyrodniego rodzeństwa Anny i Stanisława Ośwęcimów, z którym wiąże się romantyczna legenda o nieszczęśliwej miłości. Według niej Anna zmarła czekając na Stanisława, który w Rzymie, u Ojca Świętego starał się o zgodę na ślub z przyrodnią siostrą. Legenda stała się inspiracją dla wielu twórców literatury, muzyki i malarstwa.

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - GIPSOWE ODLEWY

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa: "Karpaty łączą" - malarstwo artystów ukraińskich

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do zakupu plakatów z wystawy "Zbiór w zawieszeniu"

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry lub scena główna, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej

Wyszukiwarka osób pochowanych