• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 12 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Lecha, Innocentego

Dla Turystów

Kontakt

Kamienice

Kamienica wójtowska (Rynek 7)

Kamienica wójtowska.... 

Kolumna jońska w... 

Bogaty renesansowy... 

Jest to najstarsza krośnieńska kamienica, pochodząca z końca XV w., a przebudowana w stylu renesansowym w wieku XVI. Posiada niewątpliwie dużą wartość artystyczną. Budynek jest dwutraktowy z oryginalną szeroką sienią na parterze i kolebkowym sklepieniem. Fasada kamienicy podzielona jest na trzy pionowe części, z czego środkowa posiada mały występ zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. Po prawej stronie fasady zwraca uwagę kamienny słup-pręgierz z XVI w. W podcieniach zachowały się cztery XVI-wieczne kamienne kolumny jońskie.

Największą ozdobą kamienicy jest niezwykle bogaty renesansowy portal zdobiący wejście do budynku. Jego półkolista arkada wspiera się na ozdobnych filarach, a w zwieńczeniu widoczna jest tarcza z orłem polskim i literą „S” oznaczającą Zygmunta Starego (Sigismundus). W kluczu arkady znajduje się tarcza z gmerkiem i monogramem „IS” oznaczającym Hieronima (Ieronima) Stano – rajcę krośnieńskiego, jednego z najznamienitszych właścicieli tej kamienicy, bądź budowniczego krośnieńskiego Jana Schelnara.
Kamienica wielokrotnie zmieniała właścicieli. Należała do bogatych mieszczan, szlachty oraz jezuitów, nie miała natomiast nic wspólnego wójtostwem krośnieńskim. Mieszkali tu jednak wójtowie sądowi i stąd zapewne pochodzi jej nazwa.
 

Kamienica Portiusa (Rynek 27)

Kamienica Roberta... 

Wybudowana została w XVI w., najprawdopodobniej przez bogatą krośnieńską rodzinę Hesnerów. W 1626 r. nabył ją Szkot Robert Wojciech Portius, kupiec, fundator wielu przedsięwzięć artystycznych i architektonicznych. Portius poddał kamienicę gruntownej renowacji i rozbudowie, scalając z sąsiednim budynkiem. Z jego czasów zachował się późnorenesansowy kamienny portal arkadowy, z podłuczem zdobionym kasetonami i rozetami. W kluczu portalu widoczna jest data 1640 i monogramy: RP (Robert Portius) i AP (Anna Portiusowa).
 

Kamienica curia praetoriana - dwór ratuszowy (Rynek 5)

Piwnica w kamienicy przy... 

XVI - wieczna budowla należy do najobszerniejszych krośnieńskich kamienic. W latach 1514 - 1932 stanowiła własność władz miejskich, a po pożarze ratusza przez pewien czas była ich siedzibą. Odbywały się tu obrady rajców miejskich i posiedzenia sądu wójtowsko–ławniczego. Obecnie na parterze mieści się Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej, a w piwnicy sale koncertowo-wystawowe Muzeum Rzemiosła (Piwnica PodCieniami).
 

Dom pod zegarem (Rynek 1)

Dom pod zegarem. Fot. M.... 

Wzniesiony zapewne w XVII w. na piwnicach XVI-wiecznego budynku. Obecny wygląd uzyskał w znacznej mierze dzięki przebudowie w XIX w. W latach 50. XX w. budynek połączono z sąsiednią kamienicą i do dziś tworzy z nią funkcjonalną całość. W okresie 1879-1993 był siedzibą władz Krosna, pełnił funkcję ratusza.
 

Dawna siedziba Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza (ul. Piłsudskiego 19)

Dawna Fabryka Zegarów... 

Secesyjny budynek wzniesiony został przełomie XIX i XX w. dla Michała Mięsowicza - rzemieślnika-zegarmistrza, starszego cechu krośnieńskiego, wiceburmistrza miasta. Założona przez niego fabryka funkcjonowała tu w latach 1901–1938. Efektem jej działalności było ponad dwieście zegarów montowanych nie tylko w Polsce, ale również i za granicą. O ich znakomitej jakości świadczy fakt, że były nagradzane na wystawach w Paryżu, Wiedniu, Lwowie i Poznaniu. W Krośnie można ich podziwiać m.in. na budynku byłej fabryki oraz na wieży farnej. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Rzemiosła gromadzące dokumenty rzemieślnicze oraz wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego z terenów historycznej Galicji.  
 

Dawny pałac Biskupi (ul. Piłsudskiego 16)

Dawny Pałac Biskupi.... 

Zabytkowy budynek, którego początki sięgają XIV w. Pierwotnie był to drewniany budynek. W XVI w. został przebudowany i rozbudowany przez biskupa Stanisława Tarłę. Od końca XIV do początku XVII w. pełnił funkcję rezydencji biskupów przemyskich, którą utworzono w Krośnie ze względów bezpieczeństwa. Miasto znajdowało się wówczas z dala od szlaku najazdów i posiadało system murów obronnych.
Główny korpus pałacu usytuowany wzdłuż ulicy został wzniesiony w latach 1638-1646 przez Zofię z Ligęzów Skotnicką. Od północy stykał się z murami obronnymi oraz Bramą Krakowską. W ten sposób został bezpośrednio włączony w system fortyfikacji miejskich. W tym czasie powstała także przesklepiona sień przejazdowa prowadząca na niewielki dziedziniec, a elewację frontową ozdobiono kartuszami herbowymi Jana Skotnickiego i jego żony Zofii Skotnickiej oraz płaskorzeźbą Chrystusa Króla. W XVII w. dostawiono również drewniane skrzydło północne, które w XIX w. zastąpiono murowanym. W latach 1987-1995 przeprowadzono gruntowny remont obiektu i dobudowano nowe wschodnie skrzydło.
Obecnie mieści się tutaj Muzeum Podkarpackie słynące z największej w Europie kolekcji lamp naftowych. 
 

Gmach dawnego Kolegium Jezuickiego (ul. K. Wielkiego 8)

Gmach dawnego Kolegium... 

Powstał w latach 1660-67, z fundacji Stanisława Zaremby, sędziego ziemskiego sandomierskiego. Wschodnie skrzydło budynku, zachowane do dziś, wzniesiono w międzymurzu fortyfikacji, zaś skrzydło południowe oparto na wewnętrznym murze obronnym. Pozostałości tego skrzydła w XIX w. zostały wchłonięte przez budynek dawnej Szkoły Tkackiej.
Przez ponad wiek w gmachu mieściła się jezuicka uczelnia, wyróżniająca się wysokim poziomem nauczania. Po kasacie zakonu w roku 1773, utworzono tu szkołę, a następnie szpital wojskowy. Obecnie jest to siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
 

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - GIPSOWE ODLEWY

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa: "Karpaty łączą" - malarstwo artystów ukraińskich

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do zakupu plakatów z wystawy "Zbiór w zawieszeniu"

  Termin: 2020-08-12
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry lub scena główna, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-08-13
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej

Wyszukiwarka osób pochowanych