• |
A A A
 • Deutsch
 • English
Wtorek, 22 czerwca 2021, dzisiaj świętujemy imieniny: Tomasza, Pauliny

Kontakt

Etnocentrum

Otwarcie Etnocentrum - zobacz film z konferencji otwierającej!

 

Etnocentrum już funkcjonuje. Publikujemy film z konferencji otwierającej. Zapraszamy do oglądania.

 

 

 

 


 

 

Inspirujemy Tradycją - Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej otwarte!

Pokaz kulinarny i warsztaty Jakuba Kuronia, koncert Witka Brody, nauka tańców prowadzona przez państwa Zgorzelskich, koncert rodziny Prusinowskich i spektakle, warsztaty, pokazy muzykanckie, śpiewacze. Symboliczne drzwi zostały otwarte! Oficjalnym otwarciem Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zakończyła się dwudniowa konferencja "Inspirujemy Tradycją" Zobacz galerię zdjęć.

 

Więcej na stronie internetowej Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

  

 

 

 

 

 

 

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Warszawie. "Małe Mazurki" należały do Krosna!

 

"Nitki i Supełki" - pod takim hasłem zorganiowano tegoroczną edycję "Małych Mazurków" -  festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata", ale skierowaną do najmłodszych i ich rodziców. Etnocentrum gościło tam ze swoim programem. Animatorki Etnocentrum zaczarowały najmłodszych mieszkańców Warszawy.

 

 

 

 

 

     


 

 

 

 

 

 

 

 

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na 15. Kiermaszu Pogranicza Kultur w Krakowie

 

"Kraków nigdy jeszcze, tak jak dziś... " Podczas pierwszych dni Kiermaszu Pogranicza Kultur stoisko krośnieńskiego Etnocentrum, gościło na Małym Rynku w Krakowie. Zioła, napary i hafty, mimo niesprzyjającej pogody, przyciągały turystów z całego świata!

 

 

  

 


 

Wyniki konkursu plastycznego na wykonanie grafiki do gry pt. "Śladami Legend Pogórza"

 

Miło nam poinformować, że jury konkursu plastycznego na wykonanie grafiki do gry planszowej promującej Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej pt. "Śladami Legend Pogórza" zakończyło swoją pracę. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń i wszystkie prace były na wysokim poziomie.

Po długich naradach lista laureatów wygląda następująco:

Nagroda 1 – wyjazd „all inclusive” do Krosna dla:

Wiktor Sidor z Zęborzyc Podleśnych

Nagroda 2 - karta prezentowa 300 zł dla:

Bartosz Walczak z Radawca Dużego

Nagroda 3 - karta prezentowa 300 zł dla:
Julia Batyra z Lublina

Nagroda 4 - karta prezentowa 300 zł:
Natalia Setlak z Warszawy

Jury przyznało także wyróżnienie specjalne (zestaw upominków) dla Alicji Furmańskiej z Gdyni

Wszystkim Uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie zapraszamy do odwiedzin w Krośnie.
 

Szczególnie zachęcamy do skorzystania z oferty nowo powstającego Etnocentrum (planowane otwarcie w połowie grudnia).
Laureatom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

Ze wszystkimi laureatami wkrótce skontaktujemy się aby ustalić sposób przekazania nagrody.
 

 


Etnocentrum na Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie

 

Początkiem września stoisko krośnieńskiego Etnocentrum, gościło  na Europejskim Festiwalu Smaku. Wianki i zioła - tym zajmowaliśmy się w Lublinie!

 

 

Już wkrótce będziecie mogli nas spotkać w Krakowie i Warszawie. Zapraszamy! Bądźcie z nami.

 

 


Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na Jarmarku Jarosławskim!

 

Warsztaty śpiewacze, opowieści, odkrywanie tajemnic ziół naszych okolic, a także wycinanki dla dzieci, tańce, wspólne muzykowanie i... tradycyjne proziaki z masełkiem czosnkowym! Stoisko krośnieńskiego Etnocentrum, które gościło na trwającym jeszcze Jarmarku Jarosławskim tętniło życiem.

 

 

Już wkrótce, początkiem września, będziecie mogli nas spotkać w Lublinie podczas Festiwalu Smaku a następnie w Warszawie i Krakowie. Zapraszamy! Bądźcie z nami.

 

 


Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Zakopanem!

 

 

Udziałem w 51. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich rozpoczęliśmy cykl wyjazdowych wydarzeń związanych z promocją powstającego w Krośnie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Możecie nas spotkać na Dolnej Równi Krupowej, bardzo niedaleko samego centrum Stolicy Tatr. Oprócz sporej dawki informacji o Etnocentrum i o Krośnie, zapraszamy na tradycyjne krośnieńskie proziaki!

 

 

W Zakopanem Etnocentrum będzie gościć do jutra (21.08). Możecie nas odwiedzać do godz. 18.00.

Ale kolejne wyjazdy już w przygotowaniu. W najbliższy piątek i sobotę (23-24.08) będziemy gośćmi Jarmarku Jarosławskiego gdzie zapraszamy na różnorodne warsztaty. Następnie, będziemy też w Lublinie, Warszawie i Krakowie.

  


 

 

Własna gra planszowa? Nam to gra! „Śladami Legend Pogórza” - ogólnopolski konkurs na grę planszową!

 

My dajemy scenariusz, Wy ilustracje! 🖍 Weźcie udział w konkursie plastycznym i zilustrujcie grę planszową „Śladami Legend Pogórza”. Czekamy na projekty planszy Konkurs skierowany jest do mieszkańców Polski - bez ograniczeń wiekowych, ale za to kreatywnych i potrafiących swoje pomysły przelać na papier!

Własna gra planszowa? Nam to gra!


📌 Termin składania prac: od 8 lipca do 16 września 2019 (włącznie) - decyduje data wpływu do siedziby Organizatora. Uwaga! Prace zgłoszone po 16 września 2019 nie biorą udziału w Konkursie
📌 Szczegóły: regulamin, karta zgłoszenia, scenariusz gry dostępne są poniżej:
 

Regulamin,
Scenariusz gry,
Karta zgłoszenia

 

Konkurs realizowany jest w ramach działań informacyjno-promocyjnych projektu pn. „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stwórz grę! Rozpoczynamy ogólnopolski konkurs plastyczny

 

My dajemy scenariusz, Wy ilustracje! 🖍 Weźcie udział w konkursie plastycznym i zilustrujcie grę planszową „Śladami Legend Pogórza”. Czekamy na projekty planszy, kart, pionków, a nawet kości do gry! Konkurs skierowany jest do mieszkańców Polski - bez ograniczeń wiekowych, ale za to kreatywnych i potrafiących swoje pomysły przelać na papier!

Własna gra planszowa? Nam to gra!


📌 Termin składania prac: od 24 maja do 21 czerwca 2019 (włącznie) - decyduje data wpływu do siedziby Organizatora. Uwaga! Prace zgłoszone po 21 czerwca 2019 nie biorą udziału w Konkursie
📌 Szczegóły: regulamin, karta zgłoszenia, scenariusz gry dostępne są poniżej:
 

Regulamin,
Scenariusz gry,
Karta zgłoszenia

 

Konkurs realizowany jest w ramach działań informacyjno-promocyjnych projektu pn. „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

W czwartek 9 maja 2019 r. ogłoszono przetarg na wyłonienie Wykonawcy do realizacji Działań promocyjnych i informacyjnych związanych z otwarciem ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej w ramach projektu pn. „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej” Część V - Eventy promocyjne Etnocentrum.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ruszyły już oficjalne profile Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w mediach społecznościowych. Od kwietnia 2019 r. działa funpage na Facebooku, konto na Instagramie oraz kanał na YouTube. Na wszystkich profilach znajdują się najbardziej aktualne informacje na temat realizacji projektu. Zapraszamy do polubienia, śledzenia i udostępniania publikowanych treści.

 

Logo FB   Logo Instagram

Logo YouTube

 ---------------------------------------------------------------------------------------

 

Podpisano kolejną umowę na Działania promocyjne i informacyjne związane z otwarciem ETNOCENTRUM

 

 
W środę 19.12.2018 r. została podpisana umowa na realizację zadania pn. Działania promocyjne i informacyjne związane z otwarciem ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej, w ramach projektu pn.: „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej”, cz. II - Produkcja materiałów filmowych i dokumentacja fotograficzna na potrzeby promocji Etnocentrum.

 

Wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym jest Waldemar Michalski prowadzący działaność gospodarcza pod nazwą MFilm Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe z siedzibą w Piotrowicach;  Piotrowice 173, 24-150 Nałęczów.

 

Zadanie jest dofinansowane z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, os priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Podpisano pierwsze umowy na realizację działań promocyjnych i informacyjne związane z otwarciem ETNOCENTRUM

 

 

W środę 5.12.2018 r. zostały podpisane umowy z wykonawcami, wyłonionymi w postępowaniu przetargowym, do realizacji poszczególnych części zadania pn. Działania promocyjne i informacyjne związane z otwarciem ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej, w ramach projektu pn.: „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej”. 

 

 • cz. I - Działania promocyjne: identyfikacja wizualna oraz media. Wykonawcą jest firma Don Brando Sp. z o. o. z siedzibą w Lublinie przy ul. Białostockiej 14, 20 - 732 Lublin. 
 • cz. III - Opracowanie graficzne i produkcja materiałów promocyjnych Etnocentrum. Wykonawcą jest Agencja "RAKI" Robert Pływacz z siedzibą w Lublinie przy ul. Zalewskiego 5, 20- 492 Lublin.
 • cz. IV - Organizacja konkursu oraz wykonanie gry planszowej promującej Etnocentrum. Wykonawcą jest firma Don Brando Sp. z o. o. z siedzibą w Lublinie przy ul. Białostockiej 14, 20 - 732 Lublin. 

 

Zadanie jest dofinansowane z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, os priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Etnocentrum - podpisano aneks zwiększający dofinansowanie

 

3 grudnia 2018 r. Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kutlrury  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna podpisali Aneks nr POIS.08.01.00-00-0014/17-01 do Umowy o dofinansowanie nr POIS.08.01.00-00-0014/17-00 dotyczący projektu „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej” realizowanego w ramach działania 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, oś priorytetowa VIII. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zwiększający kwotę dofinansowania na zadanie z 13 183 403,75 PLN na 13 542 917,66 PLN, czyli o ok. 359 513,91 PLN więcej niż stanowiła pierwotna Umowa o dofinansowanie.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Umowa na prace modernizacyjne została podpisana. Ruszają prace nad Etnocentrum

 

 

W dniu 17.10.2018 r. została podpisana umowa na zadanie pn.: „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej” z Konsorcjum Firm: Lider - Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „KROSPOL” Sp. j., Jan Lepak, Stanisław Stachura, ul. Składowa 9D, 38-400 Krosno; Partner – „EUROPEL” Sp. z o. o., ul. Spółdzielcza 4, 38-420 Korczyna. 19 października 2018 r. został przekazany wykonawcy plac budowy.

Zadanie jest dofinansowane z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, os priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1.

Ze względu na konieczność wygrodzenia części placu w okolicach byłego dworca PKP, postój taksówek zostaje przeniesiony tymczasowo na parking przy budynku poczty od strony dworca autobusowego. W związku z rozpoczętymi pracami w okolicach byłego dworca PKP mogą nastąpić utrudnienia w ruchu.
 

---------------------------------------------------------------------------------------

Przetarg na działania promocyjno-informacyjne Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej został ogłoszony

 

 

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krosna został ogłoszony (15.10) przetarg na działania promocyjne i informacyjne związane z otwarciem ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej w ramach projektu pn. „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej”.

Szzcegółowe informacje dostępne są na
stronach BIP. Otwarcie ofert nastąpi 5. listopada 2018 r. o godz. 10.00

 

 

__________________________________________________

 

 

17.07.2018 r. został ogłoszony przetarg nieograniczony nr 590401-N-2018 dotyczący postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej”.

Przetarg ten obejmuje roboty budowlane, dostawę i montaż sprzętu, urządzeń i wyposażenia w ramach projektu „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej”.

Planowany termin otwarcia ofert: 08.08.2018 r.

Planowany termin podpisania umowy z Wykonawcą: 31.08.2018 r.

Szczegóły dostępne są w BIP UM Krosna

__________________________________________________

 

 

W związku z realizowanym projektem współfinansowanym ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko, informujemy o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych.

Poprzez mechanizm należy zgłaszać podejrzenia nieprawidłowości, które dotyczą projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, przedstawicieli instytucji w systemie realizacji PO IiŚ 2014-2020 lub podmiotów realizujących projekty.

Wszelkie podejrzenia nieprawidłowości w związku z realizacją projektu można zgłaszać na adres e-mail: naduzycia.POIS@mir.gov.pl  lub skorzystać z opracowanego przez Instytucję Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko formularza

Szczegółowe informacje dostępne sa na stronie POIŚ

 

Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej 

 

Wartość projektu ogółem – 19 214 505,13 zł,
Wydatki kwalifikowane – 15 509 886,77 zł,
Wartość dofinansowania – 13 183 403,75 zł (85% wydatków kwalifikowanych),
Wkład własny – 6 031 101,38 zł,
Okres kwalifikowania wydatków – od 16.05.2016 r. do 31.12.2019 r.

Gmina Miasto Krosno uzyskała dofinansowanie na modernizację zabytkowego dworca PKP w ramach projektu pn. „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej”. Dotacja ta pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W dniu 24 października 2017 r. Gmina Miasto Krosno uzyskała Decyzję nr 82/I/17 w sprawie przyznania dofinansowania. W dniu 28 grudnia 2017 r. Gmina Miasto Krosno podpisała umowę o dofinansowanie nr POIS.08.01.00-00-0014/17.

Celem projektu jest ochrona i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego Krosna dla rozwoju oferty kulturalno – edukacyjnej, bazującej na tym dziedzictwie.

Pierwszym elementem wprowadzającym zwiedzających do świata Etnocentrum będzie przestrzeń przed budynkiem. Na zewnątrz budynku znajdować się będzie wiejska chata i ogródek ziołowy dla najmłodszych gości. W okresie letnim przed budynkiem rozstawiona będzie scena do potańcówek. Ważnym elementem zewnętrznej instalacji będzie oświetlenie, które podkreśli i nada charakter całej przestrzeni. 

Zakres rzeczowy projektu obejmował będzie modernizację zabytkowego budynku dworca kolejowego na potrzeby nowej instytucji kultury, w której prezentowane będzie lokalne dziedzictwo kulturowe. Budynek zostanie wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, zarówno w tradycyjne sprzęty (tradycyjnego lokalnego rzemiosła), jak i nowoczesne narzędzia prezentacji (multimedialne). Niewielka część zmodernizowanej powierzchni budynku na poziomie parteru zostanie zagospodarowana w celu zachowania funkcji przewidzianej dla mieszkańca i turysty (w tym funkcje dworca). Tam znajdować się będą również sklep muzealny, elektroniczna informacja kolejowa i autobusowa oraz automatyczna kasa biletowa. Na potrzeby utworzenia ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej zaadaptowany zostanie również strych i piwnice. Modernizacja budynku obejmować będzie wykonanie prac ogólno – budowlanych, instalacyjnych, zgodnych z wytycznymi Konserwatora zabytków, przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych.


Do prawidłowego funkcjonowania budynku niezbędne jest również wyposażenie go w tradycyjne rekwizyty wykonane zgodnie z wzornictwem i technologią z „epoki” pomieszczeń ludowych, takie jak m.in.: atrapa wozu, ruchome zabawki, rzeźby, obrazy,  tradycyjny piec chlebowy, drewniane ławy, stoły, krzesła, meble, gliniane misy, skrzynie, kamionkowe garnki, zabytkowy warsztat tkacki, instrumenty muzyczne, aluramy wystawiennicze, itp., oraz urządzenia multimedialne, takie jak m.in.: ekrany multimedialne, projektory multimedialne, plansze interaktywne, konsole do gier, sprzęt nagłośnieniowy wewnętrzny i zewnętrzny, kamery, wyświetlacze graficzno – tekstowe LED, monitory dotykowe, komputer przenośny, monitoring obiektu, itp.  
Obiekt ten będzie miejscem spotkań z kulturą ludową i tradycyjną. Będzie to miejsce dla kreatywnych mieszkańców Krosna, przyległych gmin i turystów, począwszy od dzieci po seniorów, w którym każdy będzie miał możliwość wymienić się swoimi pomysłami, nauczyć się czegoś od „mistrzów” w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej.

 

 

 

 

 

 

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • Wystawa: Pracownie - fotografia

  Termin: 2021-06-22
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • "Artystki dostępne" - projekt artystyczny

  Termin: 2021-06-25
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • Wieczór Świętojański w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - 26 czerwca 2021

  Termin: 2021-06-26
  Miejsce: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej więcej
 •  
 • V LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH

  Termin: 2021-07-03
  Miejsce: Bazylika Mniejsza Fara, ul. Piłsudskiego 5, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa czasowa "Fastrygi. Pamięć drewna" Pawła Armaty w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

  Termin: 2021-07-03
  Miejsce: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej