RCKP Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych 2025 grafika poziom
09.07.2025

KONCERT „KRAJOBRAZY FOLKLORU" W RAMACH 11. FESTIWALU POLONIJNYCH DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH W KROŚNIE

Po kilkuletniej przerwie na Podkarpacie powraca Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Jedenasta edycja wydarzenia odbędzie się w Iwoniczu-Zdroju, a poprzedzą ją koncerty tańca w wielu miejscach w regionie, w tym w Krośnie. 21 lipca 2025 roku o godzinie 17.00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza podczas koncertu „Krajobrazy Folkloru” zaprezentuje się siedem grup - zespoły z Kanady, Rumunii, Litwy, Ukrainy i Kazachstanu.

Koncerty zespołów polonijnych w Krośnie od lat cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem publiczności. Występy dzieci i młodzieży, które poprzez taniec i śpiew wyrażają swoje przywiązanie do polskiej kultury i dziedzictwa, stanowią wyjątkowe przeżycie artystyczne i emocjonalne. Festiwal to nie tylko okazja do obcowania z polskim folklorem w wykonaniu młodych artystów z całego świata, ale także przestrzeń do spotkań, integracji oraz wymiany doświadczeń między instruktorami, animatorami i widzami.

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano koncerty w wielu miastach regionu, w tym także w Krośnie. Mamy nadzieję, że - wzorem poprzednich edycji - mieszkańcy Krosna i regionu przyjmą uczestników festiwalu z entuzjazmem i serdecznością.

W Krośnie wystąpią:
Rumunia - Zespół „Kaczykanka”
Kanada - Polska Szkoła Tańca „Sokół”
Kanada - Zespół Tańca Ludowego „Krakusy Polish Folk Dance Association”
Kazachstan - Zespół Polskiego Tańca Ludowego „Kujawiaczek”
Ukraina - Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru”
Litwa - Młodzieżowo-Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Przyjaźń”
Litwa - Zespół Pieśni i Tańca „Rudomianka”

Polonia w Iwoniczu, Polonia na Podkarpaciu - o Festiwalu
11. Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych odbędzie się w terminie od 17 do 23 lipca 2025 w Iwoniczu-Zdroju.
Po siedmiu latach przerwy do Iwonicza-Zdroju powraca Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Od 1992 roku odbywał się on regularnie co trzy lata, aż do 2018 roku. Jedenasta edycja wydarzenia, które od lat przyciąga młodych artystów z całego świata, ponownie zagości na Podkarpaciu.

Przerwa w organizacji była spowodowana szeregiem niezależnych czynników: pandemią COVID-19, wybuchem wojny w Ukrainie, a także trudnościami organizacyjnymi i finansowymi. Przez cały ten czas środowiska polonijne podkreślały potrzebę kontynuacji festiwalu, wskazując na jego wychowawcze i kulturotwórcze znaczenie dla młodych Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Festiwal od początku cieszył się dużym zainteresowaniem - do 2018 roku wzięło w nim udział 122 zespoły z 15 krajów, reprezentujące blisko 4200 uczestników. Najczęściej byli to młodzi artyści z Litwy, Białorusi, Kanady, USA, Czech i Ukrainy. Wśród najczęściej powracających zespołów znalazły się m.in. „Zgoda” z Litwy, „Lechowia” i „Biały Orzeł” z Kanady, „Karolinka” z Białorusi oraz „Wesołe Ludki” z USA.

Dla wielu uczestników festiwal to pierwsze zetknięcie się z Polską - miejscem, które znali dotąd jedynie z opowieści i tradycji rodzinnych. To również okazja do budowania trwałej więzi z polską kulturą, wzmacniania tożsamości narodowej oraz rozwijania talentów artystycznych. Spotkania w Iwoniczu inspirują, integrują i motywują zarówno młodzież, jak i ich instruktorów. Po latach wielu dawnych uczestników pojawia się ponownie - już jako członkowie dorosłych zespołów na festiwalu w Rzeszowie lub podczas innych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Festiwal ma także znaczenie dla społeczności lokalnych - mieszkańców Iwonicza i innych podkarpackich miast i gmin, gdzie odbywają się koncerty. Spotkania z Polonią budują poczucie wspólnoty i przybliżają codzienność naszych rodaków mieszkających za granicą.

Za organizację odpowiada Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Rzeszowie, przy wsparciu licznych partnerów regionalnych i samorządowych. Tegoroczna edycja to wydarzenie ważne zarówno artystycznie, jak i społecznie.

Zespół „Kaczykanka” (Rumunia)
Kierownik zespołu: Monica Cehaniuc

Zespół „Kaczykanka” to zespół młody. Powstał w maju 2022 roku. Pierwszy skład liczył zaledwie cztery pary. Z czasem dołączało do nich coraz więcej dzieci, zarówno tych polskiego pochodzenia, jak i dzieci rumuńskich, zachwyconych polskimi zwyczajami, tańcami i piosenkami, które teraz z pasją poznają. Obecnie zespół liczy 38 dzieci w wieku od 5 do 15 lat.
Spotykamy się raz w tygodniu - w soboty - aby uczyć się, ćwiczyć i wspólnie spędzać czas. W repertuarze zespołu znajdują się takie piosenki jak: „Słoneczko” (opowieść o wsi Kaczyka), „Moja Ojczyzna - moja Polska”, „Płynie Wisła płynie”, „Szła dzieweczka”, „O mój rozmarynie”, „Ja, który nigdy nie powiem mamie”, „Wieczorem”, „W moim ogródeczku” oraz tańce: „Tudom”, „Polka”, „Krakowiak”, „Krakowiaczek”, „Kujawiak”.

Rumunia - Zespół Kaczykanka 2.jpeg [292.94 KB]

Polska Szkoła Tańca „Sokół” (Kanada, Winnipeg)
Kierownik: Anna Wesołowska-Kulbińska
Choreografowie: Jakub Namaczyński, Justyna Paprocki, Anna Wesołowska-Kulbińska, Sandro Barbossa

Polska Szkoła Tańca „Sokół” została założona w 1973 roku w Winnipeg w Kanadzie przez Anna Marię Kulaś i działa pod skrzydłami Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Winnipeg. W 2023 roku obchodziliśmy swoje 50-lecie, podczas którego celebrowana była ciągłość istnienia pod wspaniałym okiem znakomitych choreografów, instruktorów i rodziców.

Polska Szkoła Tańca „Sokół” kultywuje tradycje, obyczaje i obrzędy polskie. Krzewi wśród młodej Polonii Winnipegu miłość do kraju ojczystego i kultury polskiej. Występy dla środowisk i organizacji polskich oraz kontakt z językiem ojczystym jest dla nas sprawą nadrzędną. Staramy się, aby nasza szkoła była silnym ośrodkiem polskości na ziemi kanadyjskiej.

Działamy w czterech grupach wiekowych, skupiających ponad 70 tancerzy w wieku od 3 do 18 lat. Zajęcia odbywają się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Winnipeg, podczas których nasi tancerze doskonalą swoje umiejętności z zakresu śpiewu oraz techniki tanecznej.

Wyjazd na 11. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych do Iwonicza–Zdroju w lipcu 2025 roku, jest dla naszych tancerzy trzecim tego typu wyjazdem, ponieważ nasi tancerze uczestniczyli już w festiwalach iwonickich w 2015 i 2018 roku. Tym razem do Iwonicza-Zdroju przyjeżdżają tancerze z grupy juniorów (instruktorka Justyna Paprocki) oraz klasy 3 (instruktorka Michelle Mielniczek-Loboz). Są oni wszyscy bardzo podekscytowani szansą na spotkanie innych zespołów ludowych, które - tak jak nasza szkoła - kochają polski taniec, kulturę i wszystko to, co kojarzy nam się z krajem naszych przodków.

Kanada - Polska Szkoła Tańca Sokół 1.jpg [696.99 KB]

Zespół Tańca Ludowego „Krakusy Polish Folk Dance Association” (Kanada)
Kierownik: Magdalena Kaczan
Choreograf: Iwona Szczepański
Kierownik muzyczny: Iwona Szczepański

Zespół Tańca Ludowego „Krakusy Polish Folk Dance Association” działa od 2001 roku, a więc już prawie 25 lat. Obecnie liczy ponad 60 tancerzy. „Krakusy” to polsko-kanadyjskie stowarzyszenie taneczne młodzieży, którego misją jest pielęgnowanie i promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego poprzez śpiew i taniec - zarówno w kraju, jak i za granicą. Dążymy do zapewnienia wysokiego poziomu nauczania, rozwijania zaangażowania oraz pasji, a także do pogłębiania miłości i szacunku do kultury polskiej wśród dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. Staramy się tworzyć przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą się rozwijać, nawiązywać przyjaźnie, uczyć wzajemnego szacunku, współpracy i zaangażowania.

Działalność zespołu przyczynia się również do wzmacniania ich kondycji fizycznej, emocjonalnej i psychicznej. W okresie minionych lat udało nam się zbudować silne więzi między tancerzami i ich rodzinami, które trwają często znacznie dłużej niż sama aktywność w zespole. Mamy ogromne szczęście, że możemy prezentować polską kulturę zarówno na lokalnych, jak i międzynarodowych scenach, co pozwala nam również docenić piękno innych kultur i tradycji.

Zespół „Krakusy” wielokrotnie brał udział w lokalnych festiwalach, takich jak Lilac Festival lub Heritage Days i innych wydarzeniach kulturalnych na scenach w Calgary. Mieliśmy również zaszczyt już sześć razy reprezentować Polonię kanadyjską na Polonijnym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju.

W tym roku również przyjeżdżamy tu z nadzieją na dalsze budowanie międzynarodowych więzi oraz promowanie polskiej kultury i tradycji. Dzieci w wieku od 7 do 15 lat, należące do dwóch grup wiekowych zespołu „Krakusy”, połączą swoje siły, by wspólnie wystąpić na scenach w Polsce. Dla wielu z nich będzie to pierwszy w życiu występ za granicą w ojczyźnie ich ojców i matek - w Polsce. Będzie to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie zarówno artystyczne, jak i osobiste.

Kanada - Zespół Tańca Ludowego Krakusy Polish Folk Dance 1Association.jpg [541.03 KB]

Zespół Polskiego Tańca Ludowego „Kujawiaczek” (Kazachstan)
Kierownik: Yelena Rogovskaya
Choreograf: Azgul Kinakhova

Zespół Polskiego Tańca Ludowego „Kujawiaczek” działający przy Stowarzyszeniu „POLACY” w Astanie w Kazachstanie powstał w 2006 roku. Do zespołu uczęszczają dzieci i młodzież polskiego pochodzenia. Repertuar zespołu obejmuje polskie tańce ludowe, folklorystyczne i obrzędowe.

Pod kierunkiem choreografa - Ajgul Kinakhovej - tancerze zespołu wykonują różne polskie tańce, takie jak: „Polonez” „Krakowiak”, „Trojak Śląski” „Warszawska polka”. Zespół prezentuje też „Łowiczankę” - taniec, który charakteryzuje się specyficznymi ruchami, muzyką i strojami, kaszubski taniec komiczny „Randka” oraz taniec stylizowany „Koło Jana”. Każdemu tańcowi towarzyszy tradycyjna muzyka i kostiumy. Stroje zespołu, wykonane z uwzględnieniem cech historycznych i kulturowych odzwierciedlają bogate dziedzictwo polskiej kultury.

Zespół Polskiego Tańca Ludowego „Kujawiaczek” jest aktywnym uczestnikiem koncertów miejskich oraz imprez organizowanych przez Zgromadzenie Narodu Kazachstanu. Bierze aktywny udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i festiwalach poświęconych wielonarodowości Kazachstanu, mających na celu wzmocnienie więzi międzynarodowych. Bierze również udział w międzynarodowych i republikańskich festiwalach i konkursach. „Kujawiaczek” jest wielokrotnym ich laureatem.

Zespół odgrywa w swym środowisku ważną rolę w zachowaniu i popularyzacji tradycji i kultury narodu polskiego. Pomaga zachować i przekazać młodemu pokoleniu polskie tradycje. Promuje wymianę kulturalną i wzajemne zrozumienie między narodami. Przyczynia się do różnorodności życia kulturalnego Kazachstanu.

Kazachstan - Zespół Polskiego Tańca Ludowego Kujawiaczek 1.png [812.52 KB]

Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” (Ukraina)
Kierownictwo: Lesia Jermak, Eugeniusz Morgulec
Choreograf: Lesia Jermak
Instruktor: Karolina Miliena Jermak

W nurcie odrodzenia polskiego folkloru w Kijowie, w listopadzie 2000 roku z inicjatywy Lesi Jermak powstał Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru”. Od ponad dwóch dekad działa przy Związku Polaków Ukrainy, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych zespołów polskich w Ukrainie.
„Polanie znad Dniepru” to nie tylko grupa artystyczna - to wielopokoleniowa wspólnota oparta na pasji, przyjaźni i wspólnym dziedzictwie. Zespół wychował już kilka pokoleń młodzieży polskiego pochodzenia, przekazując im miłość do polskiej kultury, tańca, pieśni i wartości wspólnotowych.

W repertuarze znajdują się polskie tańce narodowe i regionalne oraz ludowe pieśni. Barwne kostiumy prezentowane są z ogromnym pietyzmem i autentycznym zaangażowaniem.

Dzieci i młodzież uczą się w zespole nie tylko kroków tanecznych. Prowadzimy również lekcje języka polskiego, historii, kultury i otwartości na świat. Zespół aktywnie współpracuje z organizacjami polonijnymi, bierze udział w warsztatach, konferencjach, festiwalach i projektach edukacyjnych. Za aktywną postawę obywatelską na rzecz promocji polskiej kultury Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” w 2018 roku wyróżniony został Honorową Odznaką „ Zasłużony dla kultury polskiej”.

W Iwoniczu zespół gości już po raz piąty. Dla najmłodszych to pierwsza artystyczna podróż do Polski - pełna emocji, scenicznego stresu i wielkiej radości. Dla starszych to spotkanie z przyjaciółmi, z publicznością, z miejscem, które już stało się częścią wspólnej historii zespołu.

„Polanie znad Dniepru” to zespół, który łączy pokolenia, granice i serca. Z każdym występem przypomina, że kultura to nie tylko taniec - to więź, dziedzictwo i żywa pamięć. Zapraszamy do kibicowania naszym artystom podczas festiwalu, a jeśli spotkacie nas na korytarzu - uśmiechnijcie się. Jesteśmy tu z miłości do Polski, z sercem pełnym muzyki i z ogromną wdzięcznością za każde spotkanie.

Ukraina - Zespół Pieśni i Tańca Polanie znad Dniepru 1.jpg [720.94 KB]

Młodzieżowo-Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Przyjaźń” (Litwa)
Kierownik: Tatjana Moliejiene
Choreograf: Tatjana Moliejiene
Instruktor tańca: Erwin Mieczkowski

Młodzieżowo-Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Przyjaźń” został założony w 2010 roku przez Tatjanę Sinkiewicz (Moliejienė) w Mejszagole. Działa przy Mejszagolskim Oddziale Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie oraz przy Gimnazjum im. ks. J. Obrembskiego w Mejszagole.
Na repertuar składają się polskie, litewskie, łotewskie i ukraińskie tańce ludowe. Zespół jest środowiskiem kształtującym i utrwalającym więzi oraz postawy społeczne i patriotyczne. Uczestniczył w licznych koncertach, festiwalach, konkursach i uroczystościach, na których wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia. Zespół liczy około 76 osób w wieku od 5 do 24 lat, podzielonych na cztery grupy taneczne. Są to uczniowie z Gimnazjum ks. J. Obrembskiego oraz z litewskiego Gimnazjum ks. Olgierda w Mejszagole, z Gimnazjum Jana - Pawła II, a także Podbrzeskiego Gimnazjum św. Stanisława Kostki. Są też w starszej grupie studenci - weterani.

W 2022 roku grupa brała udział w Międzynarodowym Festiwalu pod nazwą „Narody Świata” we Francji, a w 2023 roku w Międzynarodowym Festiwalu w Herceg Nowi (Montenegro). Zespół odwiedził też w 2024 roku Włochy, gdzie uczestniczył w XII Międzynarodowym Festiwalu „Mirelandija”. W tym roku grupa brała już udział w jubileuszowym święcie - 100-letnim Dniu Święta Tańca na Litwie oraz w programie Dnia Tańca „Mosty Wieków”, gdzie była jedynym reprezentantem Polaków. Zarządzeniem Ministra Kultury, w uznaniu zasług, zespołowi przyznano kategorię Pierwszą.
Zespół ciągle poszukuje nowych form działalności i rozwoju, doskonali umiejętności i talenty uczestników, o czym świadczą przeróżne projekty, realizowane przez „Przyjaźń”. Dzięki nim młodzież ma możliwość poznania nie tylko najbliższych okolic, ale również zwiedzenia pięknych zakątków Litwy, Polski i innych krajów.

Litwa - Młodzieżowo-Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Przyjaźń 2.JPG [443.34 KB]

Zespół Pieśni i Tańca „Rudomianka” (Litwa)
Kierownik zespołu: Wioleta Cereszka
Kierownik muzyczny: Krzysztof Stankiewicz
Choreograf: Irena Brazis

Zespół Pieśni i Tańca ,,Rudomianka“ został założony w 1989 roku i działa przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. Zespół znany jest na Litwie ze swojej wieloletniej historii i tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Obecnie ,,Rudomianka“ liczy ponad 160 członków. Jest to zespół wielopokoleniowy, bo członkami zespołu są dzieci, rodzice i ich dziadkowie. To oni przez wszystkie lata naszej działalności dbają o tradycje i krzewią polską kulturę na Litwie, a także poza jej granicami. W składzie zespołu działają: chór, dwie kapele (mała i dorosła) oraz pięć grup tanecznych: grupa najmłodsza, dzieci, nastolatkowie, młodzież i dorośli.

Zalążek repertuaru stanowiły piosenki zbierane po domach, śpiewane przez dziadków i rodziców. Z biegiem lat repertuar znacznie się wzbogacił i obecnie „Rudomianka” w swym repertuarze ma wiele pieśni i tańców litewskich, polskich oraz różnych, innych narodów.

Litwa - Zespół Pieśni i Tańca Rudomianka 2.jpg [536.42 KB]


KONCERT „KRAJOBRAZY FOLKLORU”
W RAMACH 11. FESTIWALU POLONIJNYCH DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH W KROŚNIE WYSTĄPIĄ DZIECIĘCE I MŁODZIEŻOWE ZESPOŁY Z LITWY, KAZACHSTANU, RUMUNII, KANADY I UKRAINY
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno, woj. podkarpackie
Termin: 21 lipca 2025, godz. 17.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp: bezpłatne wejściówki
Kasa biletowa: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 231) | Godziny otwarcia: poniedziałek - czwartek 11.00-17.00 oraz godzinę przed wydarzeniami | Bilety online: https://bilety.rckp.krosno.pl/

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Rynek 2

tel/fax. 515252776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

ri@um.krosno.pl

- otwiera się w nowej karcie