wizyta Minister kultury w Krośnie
02.12.2025

Minister kultury Marta Cienkowska uczestniczyła w inauguracji projektu Przestrzeń nauki, kultury i sztuki

W poniedziałek, 24 listopada br., odbyła się oficjalna inauguracja projektu „Przestrzeń nauki, kultury i sztuki w Krośnie”, w ramach którego Muzeum Rzemiosła w Krośnie zmodernizuje zabytkowy Pałac Kaczkowskich i stworzy tam nowoczesny kompleks multifunkcjonalny. W inauguracji wzięła udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska oraz parlamentarzyści – Joanna Frydrych, Bartosz Romowicz i Piotr Babinetz.

Muzeum Rzemiosła postanowiło nadać drugie życie opuszczonemu zabytkowi i stworzyć w nim miejsce, które będzie nową strefą muzealno-edukacyjno-kulturalną na mapie miasta Krosna. Jest to pomysł, który na nowo ożywi miejsce kultowe dla wielu krośnian.

Projekt „Przestrzeń nauki, kultury i sztuki w Krośnie” obejmuje modernizację zabytkowego Pałacu Kaczkowskich przy ul. Grodzkiej 41 w Krośnie wraz z jego rozbudową o nowy obiekt muzealno-wystawienniczy, połączone podziemną przewiązką.

Projekt Muzeum Rzemiosła jest jednym z najlepiej przemyślanych projektów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego. Jest to projekt, od którego myślę, że część muzeów i samorządowych instytucji kultury może się uczyć – powiedziała Marta Cienkowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

1_332A7137.JPG [161.34 KB]

W istniejącym budynku powstaną m.in. pracownie naukowe, sale warsztatowa, edukacyjna i konferencyjna, mediateka, a także kawiarenka artystyczna ze sceną muzyczną, będąca nawiązaniem do istniejącej tam przez długie lata Szklanej Groty.

W nowy wybudowanym obiekcie znajdą się pracownie specjalistyczne, w tym konserwatorska, fotograficzna, skanowania, digitalizacji zbiorów i postprodukcji, sale ekspozycyjne i konferencyjne. W tym budynku na poziomie -1 znajdzie się magazyn zbiorów dostosowany dopełnienia funkcji schronu, umożliwiający sprowadzenie i zabezpieczenie najcenniejszych dzieł sztuki oraz zbiorów muzealnych z regionu. Będzie to pierwszy tego typu obiekt muzealny w regionie.
Przestrzeń nauki, kultury i sztuki Muzeum Rzemiosła w Krośnie będzie nie tylko nowym obiektem muzealnym, pełniącym funkcje wystawienniczą, naukowo-badawczą, edukacyjno-warsztatową oraz magazynową, ale też uniwersalnym centrum kultury.

Chcemy, żeby oprócz funkcji statutowych związanych z pracą naukowo-badawczą muzeum, digitalizacją i konserwacją zbiorów, było to miejsce otwarte dla wszystkich, miejsce, gdzie każdy z przyjemnością będzie przychodził, gdzie będzie czuł, że współtworzy tę przestrzeń. Zależy nam, aby stworzyć przestrzeń, która będzie zapisywała w pamięci historie naszego miasta i mieszkańców – dodała Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

3_332A7021.JPG [110.33 KB]

Oficjalną inaugurację projektu upamiętniono wspólnym zdjęciem, ułożeniem „mozaiki inauguracyjnej” z wizualizacją tworzonego obiektu oraz wpisami do muzealnej kroniki. Symboliczną „cegiełkę” ułożyli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska, poseł Joanna Frydrych, poseł Bartosz Romowicz, poseł Piotr Babinetz, prezydent Krosna Piotr Przytocki, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, z-ca przewodniczącego RMK – Małgorzata Szeliga, radna Anna Dubiel, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie Marta Rymar, dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Staroń, z-ca dyrektora Muzeum Rzemiosła – Magdalena Czelna-Mikosz, naczelnik Wydziału Kultury UMK – Michał Bęben, właściciel firmy projektowej Oktawian Woźniak, przedstawiciel KBP – Sławomir Giba oraz pełnomocnik ds. utworzenia PNKiS – Wioletta Zimmermann-Szubra.

4_332A7198.JPG [141.96 KB]

Pałac Kaczkowskich od zawsze był miejscem, które oddziaływało na całe miasto. Dzięki wielomilionowemu projektowi chcemy jego przestrzeń ożywić na nowo, co mam nadzieję uda się dzięki dobrej współpracy i partnerstwie instytucji samorządowych – stwierdził prezydent Piotr Przytocki.

 


Utworzenie Przestrzeni nauki, kultury i sztuki współfinansowane jest ze środków unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Całkowita wartość projektu to blisko 66,5 mln zł, z czego dofinansowanie EFRR wynosi ponad 43,5 mln zł, tj. około 80%.
Termin zakończenia inwestycji – 31 grudnia 2027 r.

feniks-rp-ue-rgb-1-1536x219.jpg [52.05 KB]

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Rynek 2

tel/fax. 515252776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

ri@um.krosno.pl

- otwiera się w nowej karcie