We wtorek 5 lipca 2016 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie oraz Komisje Okręgowe w całym kraju podały wstępne informacje o wynikach tegorocznych matur. W Krośnie świadectwo dojrzałości otrzymało 83% tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych.
W krośnieńskich liceach maturę pozytywnie zaliczyło 89% zdających, w tym w szkołach dla młodzieży prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno wskaźnik zdawalności matury był jeszcze wyższy i wyniósł 90,4%. W technikach maturę zdało 72% ogółu zdających. Podobnie jak w latach poprzednich średnia zdawalność matury w Krośnie jest wyższa od średniego wyniku w kraju, w województwie i w szkołach powiatu krośnieńskiego. W stosunku do roku ubiegłego jeszcze bardziej zwiększyły się różnice w stopniu zawalności matur na korzyść Krosna w każdym typie szkoły.
Zdawalność matur w 2016 r. w %
| Typ szkoły | Miasto Krosno | Polska | woj. podkarpackie | pow. krośnieński |
|---|---|---|---|---|
| odsetek sukcesów w tym: | 83 | 79,5 | 80 | 68 |
| licea ogólnokształcące | 89 | 85,2 | 88 | 75 |
| technika | 72 | 68,4 | 67 | 48 |
Źródło: UM Krosna opracowanie własne Wydziału Edukacji na podstawie danych OKE w Krakowie
W tym roku w maju do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej w Krośnie przystąpiło 1303 osób, w tym w liceach ogólnokształcących 854, a w technikach 449 absolwentów. Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2016 r., obowiązkowo zdawali: w części ustnej język polski oraz język obcy nowożytny, w części pisemnej język polski, matematykę, wybrany język obcy oraz wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym. Uczniowie techników według tej formuły pisali maturę po raz pierwszy.
W mieście najwyższym wskaźnikiem zdanych matur może pochwalić się - I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, gdzie na 247 zdających maturę zdało 246 absolwentów (99,6%). Drugą pozycję w mieście odnotowało II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja (Guzikówka), gdzie na 189 przystępujących do egzaminu maturę zdało 185 (zdawalność 97,9%). Niewiele niższy próg zdawalności odnotowało Technikum Nr 5 „Elektryk”, gdzie zdawalność wyniosła 97,6% (na 83 zdających absolwentów).
W pozostałych szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno świadectwa dojrzałości odebrało 528 absolwentów, w tym w liceach 286 osób i w technikach 242 absolwentów. Wyniki tych szkół przedstawiono poniżej. Należy dodać, że III LO w ZSP 5, Technikum Nr 3 im. S. Staszica w ZSP3, Technikum Nr 1 im. J. Szczepanika w ZSP1 i Technikum Nr 6 im. Sas-Zubrzyckiego w MZS Nr 5 uplasowały się powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej pod względem zdawalności matury.
- licea:
III LO (Elektryk) - zdało 170 zdawalność 90,4%
VLO (Szczepanik) - zdało 96 zdawalność 76,8%,
VI LO (Naftówka) - zdało 20 zdawalność 45,5%,
LO dla dorosłych (ZSKU) - zdało 4 zdawalność 22,2%,
- technika:
Technikum nr 3 (Mechanik) - zdawalność 77,8%, zdało 49
Technikum nr 1 (Szczepanik) - zdawalność 74%, zdało 54,
Technikum Nr 6 (Budowlanka) - zdawalność 73%, zdało 46,
Technikum Nr 7 (ZSKU) - zdawalność 63%, zdało 12,
Technikum nr 4 (Naftówka) - zdawalność: 57,4%, zdało 74,
Technikum Nr 2 (Szpetnara) - zdawalność: 35%, zdało 7.
Spośród przedmiotów obowiązkowych stanowiących podstawę zdawalności matury najczęściej nie udawało się pokonać progu zdawalności z matematyki, której nie zdało 17% przystępujących do matury, przy czym w liceach ten wskaźnik wyniósł 13% a w technikach 25%. Łatwiej było z językami: angielski zdało 95% absolwentów w kraju, język polski 98% zdających.
Dla absolwentów, szczególnie tych, którzy wybierają się na studia liczy się nie tylko zdawalność, ale bardzo ważne są wyniki z egzaminów maturalnych, stanowiące podstawę przyjęcia na wyższe uczelnie.
Maturzyści z Krosna na poziomie liceum ogólnokształcącego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych osiągnęli wyniki nie niższe niż średnie ogólnopolskie i wojewódzkie. Szczególnie dobrze na tle kraju i województwa wypadł obowiązkowy egzamin z matematyki, gdzie maturzyści z liceów osiągnęli wynik 65%, a absolwenci techników poziom 50% punktów.
Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych w roku 2016 w %
| typ szkoły | język polski | matematyka | język angielski | język niemiecki | język rosyjski | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Krosno | LO | 62 | 65 | 77 | 76 | 89 |
| T | 50 | 50 | 58 | 74 | 64 | |
| powiat krośnieński | LO | 55 | 49 | 59 | 63 | 64 |
| T | 50 | 34 | 54 | 39 | - | |
| województwo podkarpackie | LO | 62 | 64 | 75 | 77 | 68 |
| T | 52 | 46 | 58 | 63 | 54 | |
| Polska | LO | 62 | 61 | 77 | 77 | 69 |
| T | 53 | 46 | 61 | 57 | 56 |
Źródło: UM Krosna opracowanie własne Wydziału Edukacji na podstawie danych CKE i OKE w Krakowie
Najwyższe wyniki w zakresie przedmiotów obowiązkowych uzyskali absolwenci I LO i II LO przekraczając znacząco średnie krajowe i wojewódzkie. W zakresie języka polskiego absolwenci I LO uzyskali wynik 70%, a II LO 64%; w zakresie matematyki I LO 85%, II LO 72,9%; w zakresie języka angielskiego I LO 91,2% i II LO 81,5%; w zakresie języka niemieckiego I LO 95,2% i II LO 85,5%.
Powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej wypadł także obowiązkowy egzamin z matematyki w Technikum Nr 5 (68,8%).
Do egzaminu przystąpili także absolwenci z lat ubiegłych, którzy do tej pory nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy chcieli podwyższyć uzyskany wcześniej wynik egzaminacyjny albo poszerzyć liczbę przedmiotów maturalnych. Absolwenci, którzy nie uzyskali świadectwa dojrzałości z powodu nie uzyskania minimalnego progu punktowego z jednego przedmiotu obowiązkowego będą mogli przystąpić do egzaminów poprawkowych w sierpniu. Pełne wyniki egzaminów maturalnych uwzgledniające wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu zostaną opublikowane przez komisje egzaminacyjne 12 września br.
Opracowanie:
Wydział Edukacji
UM Krosno
![herb.png [21.51 KB]](https://www.krosno.pl/storage/image/core_files/2020/9/16/3c5221ac49d04b697c0f0dda11ca7266/png/umkrosno/preview/herb.png)