CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA

ul. Blich 2
38-400 Krosno
Biuro (ul. Blich 1):
tel.: 13 43 63568
fax: 13 43 63571
email: biuro@miastoszkla.pl
Strona internetowa: miastoszkla.pl
Oficjalny fanpage: @miastoszkla

 

INFORMACJA I REZERWACJA BILETÓW tel. 13 44 400 31


Zwiedzanie rozpoczynające się o godzinie 16:00 obejmuje: pokaz formowania szkła, wystawę multimedialną, film o historii produkcji szkła i salę wystaw czasowych

UWAGA! Informujemy, że zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach zegarowych po uprzedniej rezerwacji lub w miarę dostępności miejsc i możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem.


Słynne na całym świecie szklane dziedzictwo Krosna nareszcie doczekało się godnej oprawy, miejsca, które podąża z duchem czasu! Dzięki zdobyczom współczesnego muzealnictwa i nowoczesnym technikom, Centrum Dziedzictwa Szkła nie tylko opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy.

Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zapoznać się natomiast można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego.

 

WYSTAWY
Działalność wystawiennicza, to jedna z podstaw funkcjonowania Centrum. Ogromną zaletą Centrum jest to, że nawet wystawy stałe nie mają tradycyjnego, muzealnego charakteru. Ekspozycje są często zmieniane, a dodatkowo część z prezentowanych dzieł turyści mogą zakupić, co nadaje im cech galerii. Dzięki temu udaje się uniknąć rutyny, a wystawy cały czas żyją.

 

WYSTAWY CZASOWE
W CDS funkcjonuje także specjalna przestrzeń przeznaczona na organizację wystaw czasowych. Każda z nich odkrywa przed widzami kolejną szklaną tajemnicę. Ich tematyka jest bowiem bardzo zróżnicowana – począwszy od technicznej strony produkcji szkła, poprzez aktualne trendy we wzornictwie i sztuce, aż po te obszary, w których zastosowanie szkła stanowić może dla zwiedzających zaskoczenie. Od poznania światowego formatu artystów polskich i zagranicznych, po ambitne działa młodych twórców. Od sztuki wysokiej, po realizacje typowo użytkowe, doskonale wzbogacające standardowe urządzenia domów i mieszkań. Od unikatów wymagających przestrzeni i światła, po drobne bibeloty skrywające w swoim wnętrzu czar szklanych amuletów.

Ekspozycje czasowe, wzorem działalności Centrum, to ambitne przedsięwzięcia pozwalające na kontakt ze sztuką na najwyższym poziomie lub odkrycie zupełnie nieznanego oblicza szklanej materii.

 

POKAZY 3D MAPPINGU
3D mapping to technologia, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Projekcja zrealizowana w tej technice potrafi zupełnie zmienić elewację budynku, ożywić ją wzbudzając ogromny aplauz tłumnie oglądających taki pokaz widzów. Projekcje 3D mappingu zazwyczaj organizowane są jednorazowo i towarzyszą konkretnemu wydarzeniu. W Centrum technologia ta została wykorzystana do stworzenia stałej atrakcji turystycznej i kulturalnej.

 

3D DO KWADRATU
Wiosną i jesienią pokazy 3D-mappingu odbywają się na powierzchni malowidła „The UnderGlass”, znajdującego się w klatce schodów ruchomych. Pierwsza na świecie trójwymiarowa projekcja na trójwymiarowym obrazie sprawia, że po zmroku malowidło ożywa i odsłania zupełnie inne oblicze. Pokazy „podwójnego trójwymiaru” prezentowane są kilka razy do roku. Informujemy o nich w aktualnościach na stronie miastoszkla.pl oraz na Facebooku.


EDUKACJA PLASTYCZNA
Organizowane przez Centrum Dziedzictwa Szkła zajęcia to doskonały sposób na atrakcyjne i twórcze spędzenie czasu w gronie rodziny, przyjaciół lub kolegów.

  • Nasze zajęcia uczą bawiąc i bawią ucząc. Pokazujemy na czym polega tworzenie szkła, opowiadamy o historii jego produkcji, pozwalamy samemu spróbować sztuki dekorowania technikami malowania, grawerowania i piaskowania.
  • Zimą zdobimy bombki choinkowe i ozdoby świąteczne, wiosną – dekoracje wielkanocne. Przez cały rok wspólnie wykonujemy oryginalną i niepowtarzalną szklaną biżuterię. Puste opakowania – butelki i słoiki – zamieniamy w piękne i fantazyjne flakoniki, pojemniki i szkatułki, odkrywając przy tym znaczenie troski o środowisko (recykling).

Na naszych warsztatach nie ma granic. Dostępne są dla każdego – przedszkolaków, uczniów, studentów, osób dorosłych, rodzin, grup znajomych czy pracowników firm. Liczą się na nich wyłącznie wyobraźnia i pomysły uczestników.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 13 43 27 707
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie