MUZEUM PODKARPACKIE

ul. Piłsudskiego 16
38-400 Krosno
tel.  13 43 213 76
fax. 13 43 243 01
Strona internetowa: www.muzeum.krosno.pl

Muzeum Podkarpackie w Krośnie już od ponad półwiecza, chroniąc polską tradycję i dbając o edukację patriotyczną, gromadzi i udostępnia dobra kultury związane z historią regionalną, ale również i unikalne na skalę europejską zbiory.  Zdecydowana ich większość tworzy wyjątkowe ekspozycje, prezentowane w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupiego.

Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystaw stałych, czasowych  i uczestniczenia w imprezach kulturalnych organizowanych przez Muzeum Podkarpackie. Przybliżamy na nich historię Podkarpacia, archeologię, sztukę i wiele innych atrakcyjnych tematów. Szczegółową ofertę przedstawiamy na naszej stronie internetowej: www.muzeum.krosno.pl.

 


Ekspozycje

W salach Muzeum prezentowane są następujące ekspozycje stałe:

  • Historia oświetlenia (z największą kolekcją lamp naftowych w Europie),
  • Pradzieje Podkarpacia – Przeszłość Ożywiona,
  • Z dziejów Krosna i regionu,
  • Galeria twórców krośnieńskich XIX w. i XX w.,
  • Fortepian Pleyela z ok. 1862 r.,
  • Szkło podkarpackich hut


Historia Oświetlenia – wystawa będąca chlubą Muzeum, prezentująca największą kolekcję lamp naftowych w Europie. Głównym trzonem ekspozycji jest największa kolekcja lamp naftowych w Europie, pochodząca z różnych wytwórni europejskich i światowych. Wystawa prezentuje najpopularniejsze źródła światła w porządku chronologicznym: od starożytnych lampek oliwnych przez nowożytne świeczniki po lampy elektryczne I poł. XX w. Budzące podziw, bogato zdobione, perfekcyjnie wykonane lampy nie są jedyną atrakcją ekspozycji – wyjątkowa aranżacja wprowadza nas w klimat mieszczańskiego salonu przełomu wieków.

Pradzieje Podkarpacia – Przeszłość Ożywiona – wystawa archeologiczna zorganizowana wokół fragmentu oryginalnego muru obronnego Krosna z XIV w. Przedstawia historię osadnictwa na terenie Podkarpacia od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu schyłkowego po wczesne średniowiecze. Bogaty zbiór narzędzi, broni, ceramiki i innych przedmiotów codziennego użytku uzupełnia sugestywna oprawa plastyczna. Ekspozycja nagradzana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z dziejów Krosna i Regionu – wystawa prezentująca historię Królewskiego Miasta Krosna od jego początków po współczesność. Pierwsza część ekspozycji w oparciu o znaczące odkrycia archeologiczne z krośnieńskiego Rynku kreuje wizerunek średniowiecznego i renesansowego miasta. Obrazy, litografie, stare fotografie w połączeniu z innymi cennymi zabytkami tworzą z kolei portret XIX-wiecznej Galicji, jej mieszkańców i ich zmagania o wolną Polskę. Kolejne części ekspozycji to prezentacja pamiątek związanych z okresem I wojny światowej, dwudziestoleciem międzywojennym, z okresem walki obronnej i okupacji niemieckiej oraz konspiracji niepodległościowej po 1944 r. Wystawę zamyka kolekcja zdjęć z ostatnich lat życia Krosna. Wyjątkowo cenne uzupełnienie ekspozycji stanowi pewien instrument…

Fortepian Pleyela z ok. 1856 r. – instrument pochodzący z paryskiej manufaktury rodziny Pleyelów, którzy produkowali klawikordy i fortepiany, m.in. dla Fryderyka Chopina. Ich instrumenty spełniały wysokie wymagania wirtuoza, wielokrotnie wygrywały międzynarodowe wystawy przemysłowe, podobnie jak model znajdujący się w Muzeum. Jest on o tyle cenniejszy, że jest najstarszym reliktem epoki chopinowskiej w Polsce i jedynym w pełni sprawnym fortepianem koncertowym.

Galeria Twórców Krośnieńskich XIX w. i XX w. – wystawa malarstwa i rzeźby będąca pamiątką bogatej przeszłości artystycznej miasta, prezentująca dorobek związanych z regionem absolwentów szkół sztuk pięknych polskich i zagranicznych. Wśród nich znajdziemy prace wybitnego ucznia Matejki - Stanisława Bergmana, „fotografika” Krosna przełomu wieków - Seweryna Bieszczada, oraz twórców ostatniego półwiecza – Zdzisława Truskolaskiego, Bronisława Olszewskiego, Jana Ekierta oraz Władysława Kandefera.

Szkło Podkarpackich Hut – ekspozycja przedstawiająca tradycje podkarpackiego przemysłu szklarskiego. Prezentujemy tutaj pierwsze komplety szkła użytkowego produkowanego przez najstarsze europejskie huty – Krośnieńskie Huty Szkła oraz współczesne linie produkcji kilku działających w Krośnie i w okolicach hut – wzornictwo i wyroby artystyczne. Uzupełnieniem wystawy jest zbiór fotografii.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
fax 13 47 436 51
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie