20.01.2014

Partnerstwo dla rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno

Gminy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno przygotowały propozycje wspólnych projektów o strategicznym znaczeniu dla rozwoju społeczno – gospodarczego tej części Podkarpacia. Przedsięwzięcia te zostały zgłoszone do wpisania na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dotyczą w głównej mierze działań w zakresie stymulowania wzrostu  przedsiębiorczości.

Miejskie Obszary Funkcjonalne to instrument polityki regionalnej Unii Europejskiej. Miejski obszar funkcjonalny (MOF) jest układem osadniczym ciągłym przestrzennie, złożonym z odrębnych administracyjnie jednostek. Obejmuje zwarty obszar miejski oraz powiązaną z nim funkcjonalnie strefę zurbanizowaną. Administracyjnie obszary te mogą obejmować gminy miejskie, wiejskie i miejsko – wiejskie.
Jednym z subregionalnych ośrodków funkcjonalnych, wyznaczonych przez samorząd województwa, jest MOF Krosno,  w skład którego wchodzi miasto Krosno jako ośrodek centralny i wszystkie gminy graniczące z Krosnem, czyli: Chorkówka, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.
W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego 2014-2020  (RPO) część środków zostanie przeznaczona na projekty partnerskie, realizowane w ramach MOF, przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju całego MOF.

Prezydent Miasta Krosna oraz włodarze pozostałych sześciu gmin wchodzących w skład MOF Krosno w dniu 17 stycznia wspólnie zgłosili Zarządowi Województwa Podkarpackiego zestaw trzech projektów, mający charakter zintegrowanych inwestycji terytorialnych, na listę projektów kluczowych dla RPO. Są to następujące projekty:

1. Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno. Celem projektu jest wsparcie tworzenia nowej i istniejącej infrastruktury drogowej na rzecz rozwoju gospodarczego MOF Krosno poprzez usprawnienie połączeń do stref aktywności społeczno-gospodarczej zlokalizowanych na jego obszarze. Projekt przewiduje następujące inwestycje drogowe:
a. Budowę nowego odcinka obwodnicy miasta pomiędzy u. Baczyńskiego a Zręcińską,
b. Przebudowę drogi powiatowej Jedlicze – Dobieszyn do granicy miasta,
c. Przebudowę ul. Baczyńskiego od granicy miasta do skrzyżowania z nową obwodnicą,
d. Przebudowę drogi powiatowej Zręcin – Krosno do granicy miasta,
e. Budowę nowego odcinka obwodnicy miasta pomiędzy ul. Bieszczadzką a Sikorskiego,
f. Przebudowę ul Sikorskiego od skrzyżowania z obwodnicą do torów kolejowych,
g. Przebudowa drogi powiatowej Szczepańcowa – Głowienka (ul O. Anzelma Kubita w Głowience)
h. Przebudowę drogi powiatowej Głowienka – Wrocanka,
i. Przebudowę drogi powiatowej Wrocanka – Miejsce Piastowe,
j. Przebudowę drogi powiatowej Korczyna – Jabłonica do skrzyżowania z drogą krajową nr 9.

2. Rozbudowa Krośnieńskiego Inkubatora Technologicznego wraz z budową i przebudową dróg dojazdowych do inkubatora. Celem projektu jest poprawa warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Projekt zakłada:
a. Remont istniejącej siedziby inkubatora,
b. Budowę drogi dojazdowej do obecnej siedziby inkubatora,
c. Budowę nowego budynku inkubatora,
d. Przebudowę ul. Składowej od skrzyżowania z ul. Podkarpacką do inkubatora.

3. Wsparcie bezrobotnych z terenu MOF Krosno zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą.  Celem projektu jest zwiększenie poziomu przedsiębiorczości i samozatrudnienia na obszarze MOF KROSNO oraz wspieranie rozwoju gospodarczego. Projekt przewiduje:
a. Szkolenia i doradztwo dla osób bezrobotnych zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą,
b. Dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej  wraz ze wsparciem pomostowym w pierwszym roku jej prowadzenia,
c. Uruchomienie lokalnego funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorców działających na terenie MOF Krosno.

Szacunkowa wartość projektów ogółem wynosi 106 186 350 zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej 90 258 397,50 zł. Stanowi to pełne wykorzystanie wstępnie przyznanej przez Zarząd Województwa puli środków z RPO na MOF Krosno.
Ostateczną decyzję w sprawie przyznania wsparcia dla projektów kluczowych dla MOF Krosno podejmie Zarząd Województwa Podkarpackiego.