14.10.2013

Podpisanie Listu intencyjnego o współpracy w ramach MOF

W dniu 12 września br. odbyło się drugie spotkanie władz gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno.

W trakcie spotkania Prezydent Miasta Krosna, Zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze oraz Wójtowie Gmin: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka podpisali List intencyjny, który jest początkiem wzajemnej współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno.

Zawiązanie współpracy Miejskiego Obszary Funkcjonalnego (MOF) Krosno pozwoli gminom na uzyskanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w latach 2014 – 2020, na realizację wspólnych projektów - tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Warunkiem koniecznym do zatwierdzenia ZIT przez Marszałka Województwa Podkarpackiego jest opracowanie Strategii ZIT – dokumentu obejmującego swym zasięgiem teren wszystkich gmin wchodzących w skład MOF, zawierającym zarówno diagnozę strategiczną obszaru MOF, jak i propozycje konkretnych, zintegrowanych projektów, m.in. projektów poprawiających dostępność komunikacyjną obszaru MOF, projektów z zakresu niskoemisyjnego transportu publicznego, infrastruktury przeciwpowodziowej, rewitalizacji obiektów zabytkowych, itp.

W trakcie spotkania Partnerzy jednogłośnie ustalili mechanizm podziału kosztów opracowania Strategii ZIT. Następnym krokiem będzie podpisanie porozumienia dotyczącego partycypacji w kosztach.

Kolejnym etapem działań integrujących MOF ma być zawarcie porozumienia międzygminnego precyzującego zasady dalszej współpracy.