absolwentki.jpg
09.07.2021

Znakomite wyniki matur w krośnieńskich szkołach

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać min. 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych. Z danych podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że egzaminu w Polsce nie zdał co czwarty maturzysta.

Tegoroczni maturzyści do egzaminu dojrzałości przygotowywali się w trudnych warunkach nauki zdalnej.

Zdawalność egzaminu maturalnego w 2021 r.

zdawalność liczba zdających
m. Krosno 80,0% 1250
powiat krośnieński 54,0% 355
województwo podkarpackie 74,7% 16 719
Polska 74,5% 273 419

Źródło: UM Krosna opracowanie własne Wydziału Edukacji na podstawie danych OKE w Krakowie

Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących średnia zdawalność w Krośnie wyniosła 87,0%, w Województwie Podkarpackim 84,1%, a w kraju 81,0%. Najlepszymi wynikami pochwalić się mogą maturzyści z:

• I LO im. Mikołaja Kopernika – 99%,
  • II LO im. Konstytucji 3 Maja – 98%,
  • III Liceum Ogólnokształcącego – 92%.

Wśród szkół prowadzonych przez inne podmioty bardzo dobry wynik egzaminu uzyskali absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego – 93 %.

Wśród absolwentów techników średnia zdawalność w Krośnie wyniosła 71,1%, w Województwie Podkarpackim 62,3%, a w kraju 64,0%. Najlepsze wyniki zanotowali maturzyści:

• Technikum Nr 5 (Elektryk) – 93%,
  • Technikum Nr 3 im. Stanisława Staszica (Mechanik) – 68%,
  • Technikum Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza (Naftówka) – 68%.

W tym roku maturzyści krośnieńskich szkół osiągnęli wyniki wyższe niż średnie ogólnopolskie i wojewódzkie m.in. z matematyki, języka angielskiego i języka niemieckiego. Szczególnie dobrze na tle kraju i województwa wypadł obowiązkowy egzamin z matematyki, gdzie krośnieńscy maturzyści uzyskali średni wynik na poziomie 62% punktów, przy 56% na poziomie kraju, 58% na poziomie województwa oraz 44% w powiecie krośnieńskim.

Wyniki potwierdzają, że wybór krośnieńskich szkół to dobra inwestycja w przyszłość, a szkoły w mieście Krośnie właściwie przygotowują swoich uczniów zarówno do kontynuacji nauki, jak i wykonywania zawodu.

Jak wynika z raportów opublikowanych przez CKE w Warszawie i OKE w Krakowie wyniki matur w Krośnie są w tym roku, podobnie jak w latach wcześniejszych wyższe niż wyniki ogólnopolskie i wojewódzkie. „Dla wielu kandydatów do szkół ponadpodstawowych jak i ich rodziców, wysokie wyniki matury w szkołach prowadzonych przez Miasto Krosno stają się najważniejszym argumentem, by właśnie w Krośnie kontynuować naukę w szkole ponadpodstawowej” - zwraca uwagę Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran.

Wyniki poszczególnych szkół z miasta Krosna i szkół z powiatu krośnieńskiego wg OKE w Krakowie.

Egzamin poprawkowy dla osób, które nie zdały egzaminu z jednego obowiązkowego przedmiotu, został zaplanowany na 24 sierpnia br. Pozostali, którzy nie zdali więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, mogą poprawiać wyniki dopiero za rok.