Grafika Muzeum Kresów

Powstał portal internetowy Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Powstał portal internetowy Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Serwis powstał aby zachować kresowe dziedzictwo, ochronić rozproszone zbiory oraz wszechstronnie spopularyzować wielowymiarowy fenomen Kresów.

Ocalić od zapomnienia i przekazać kolejnym pokoleniom
Ta wyjątkowa strona internetowa została przygotowana przez samorząd województwa podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. W wyniku realizacji projektu powstał system teleinformatyczny, dzięki któremu możliwe stało się bezpieczne przechowywanie cyfrowych zbiorów, ich udostępnianie za pośrednictwem nowoczesnego portalu tematycznego oraz wdrożenie nowych e-usług z zakresu kultury.

Jednocześnie Portal jest pomysłem na integrację działań różnych podmiotów na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa Kresów. Prezentuje zdigitalizowane w różnych formach obiekty muzealne i pamiątki, umożliwia tworzenia ich kolekcji, a także współtworzenie treści i cyfrowych zasobów.

Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej powstawał w latach 2016-2020. Operatorem Portalu jest Centrum Kulturalne w Przemyślu, gdzie utworzono zespół redakcyjny.

To dopiero początek
W Portalu prezentowanych jest aktualnie ponad tysiąc zdigitalizowanych eksponatów muzealnych o kresowym znaczeniu i proweniencji, w tym w formie 3D i obrotowej. Szczególną wartość dla poznania historii i kultury Kresów mają przekrojowe ścieżki tematyczne, z których w Portalu prezentowane są obecnie pierwsze cztery: Kresy – prolegomena; Kresy – fenomen krajobrazu; Wyznania na Kresach; Potoccy herbu Pilawa Srebrna na Kresach Rzeczypospolitej.
W tej wirtualnej formie udostępniane są także inne materiały: tekstowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe itp.

Autorzy projektu przewidują sukcesywny rozwój Portalu poprzez digitalizację kolejnych zbiorów oraz współpracę z różnymi podmiotami. Wszystko po to, aby poznanie fenomenu świata Kresów było bardziej dostępne, pełne i atrakcyjne.

Zapraszamy do odwiedzin i współpracy:
www.kresymuzeum.pl
redakcja@kresymuzeum.pl