ranking liceów i techników plakat
13.01.2023

Tytuł „Złotej szkoły 2023” dla I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie i Technikum Nr 5 „Elektryk” w ogólnopolskim Rankingu Perspektyw

W tegorocznej 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektyw krośnieńskie szkoły po raz kolejny potwierdziły swój wysoki poziom i znalazły się w prestiżowym zestawieniu zarówno w rankingach ogólnopolskich i wojewódzkich.

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie jest od wielu lat najlepszym publicznym liceum ogólnokształcącym w województwie.

„Kopernik” w ogólnopolskim rankingu został sklasyfikowany na 45 pozycji i otrzymał odznakę „Złotej Szkoły 2023”. W pierwszej setce szkół olimpijskich szkoła jest obecna nieprzerwanie od 2000 r. W tegorocznym rankingu olimpijskim znalazła się na 31 miejscu. W rankingu maturalnym „Kopernik” sklasyfikowany został na 50 miejscu w kraju. Biorąc pod uwagę osiągnięcia olimpijskie oraz pozostałe rankingi ogólnopolskie, jest on jedyną szkołą publiczną z województwa o tak znaczących osiągnięciach.

W tym roku w rankingu obejmującym 1 000 najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce poza „Kopernikiem”, znalazły się także kolejno:
• II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 w Krośnie – pozycja 353 – tytuł „Srebrnej Szkoły 2023”,
• Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Bronisława Markiewicza w Krośnie – 859 pozycja – tytuł „Brązowej Szkoły 2023”.
• Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie– 906 pozycja – tytuł „Brązowej Szkoły 2023”.
• III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących - pozycja 925 – tytuł „Brązowej Szkoły 2023”,

W klasyfikacji wojewódzkiej „Kopernik” uplasował się na 2 pozycji, będąc jednocześnie najwyżej sklasyfikowaną szkołą publiczną na Podkarpaciu. II Liceum Ogólnokształcące zajęło 18 miejsce, Katolickie Liceum Ogólnokształcące 45 miejsce, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. 46 miejsce, III Liceum Ogólnokształcące 49 miejsce, a Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego znalazło się na 65 miejscu.

Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie – „Elektryk” z tytułem „Złotej Szkoły 2023”.
Tegoroczne osiągnięcie Technikum Nr 5 (Elektryk) to 46 lokata w rankingu ogólnopolskim techników oraz 25 lokata w ogólnopolskim rankingu maturalnym techników.
W tym roku w rankingu obejmującym 500 najlepszych techników w Polsce poza Technikum Nr 5 (Elektryk) znalazło się jeszcze Technikum Nr 1 (Szczepanik) - pozycja 376 uzyskując tytuł „Brązowej Szkoły 2023”.
W klasyfikacji wojewódzkiej techników Technikum Nr 5 (Elektryk) uplasował się na 3 miejscu. W rankingu wojewódzkim znalazły się także: na 28 miejscu Technikum Nr 1 (Szczepanik), na 36 miejscu Technikum Nr 3 (Mechanik), 41 miejscu Technikum Nr 7 (ZSKU), na 46 miejscu Technikum Nr 6 (Budowlanka) oraz na 47 miejscu Technikum Nr 4 (Naftówka).

Ranking Perspektyw jest najbardziej prestiżowym zestawieniem, oceniającym wyniki osiągane przez polskie licea ogólnokształcące i technika. Oceny dokonała specjalna kapituła za pomocą następujących kryteriów:
• kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
• kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Ranking "Perspektyw" po raz kolejny potwierdził bardzo dobrą jakość edukacji oferowanej przez krośnieńskie szkoły ponadpodstawowe. Gratuluję sukcesów szkołom, które zostały wyróżnione za osiągnięcia swoich uczniów na maturze, egzaminach zawodowych oraz olimpiadach. Dla wielu kandydatów do szkół jak i ich rodziców ranking to cenne źródło informacji, że to właśnie Krosno jest ośrodkiem edukacyjnym, w którym warto kontynuować naukę w szkole ponadpodstawowej – podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran.

Szczegółowe wyniki rankingów liceów ogólnokształcących i techników można obejrzeć na stronie organizatora http://www.perspektywy.pl

Zobacz pełne rankingi

• Ranking Liceów Ogólnokształcących 2023