Radość młodych -fot. pixabay
07.07.2022

Warto uczyć się w Krośnie!

Warto uczyć się w Krośnie – maturzyści z Krosna osiągnęli najwyższy wynik wśród uczniów z miast na prawach powiatu spośród województw południowo-wschodniej Polski: lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

5 lipca 2022 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie oraz Komisje Okręgowe w całym kraju podały wstępne informacje o wynikach tegorocznych matur. W Krośnie świadectwo dojrzałości otrzymało 87% tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych.

Zdawalność egzaminu maturalnego w 2022 r. w miastach na prawach powiatu

województwo  miasto na prawach powiatu zdawalność (%)
podkarpackie Krosno 87
małopolskie Kraków 86
lubelskie Lublin 83
małopolskie Nowy Sącz 83
podkarpackie Rzeszów 83
małopolskie Tarnów 81
lubelskie Biała Podlaska 80
podkarpackie Przemyśl 80
podkarpackie Tarnobrzeg 77
lubelskie Chełm 75
lubelskie Zamość 75

Źródło: Opracowanie własne Wydziału Edukacji na podstawie danych OKE w Krakowie

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Aby zdać egzamin, trzeba było uzyskać minimum 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych.

Zdawalność egzaminu maturalnego w 2022 r.

zdawalność liczba zdających
Miasto Krosno 87 % 1 266
Powiat krośnieński 66 % 300
Województwo podkarpackie 79 % 16 293
Polska 78,2 % 268 257

Źródło: Opracowanie własne Wydziału Edukacji na podstawie danych OKE w Krakowie

Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących średnia zdawalność w Krośnie wyniosła 91%, w Województwie Podkarpackim 87%, a w kraju 84%.

Najlepszymi wynikami pochwalić się mogą maturzyści z:

• I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika – 100%,
  • II LO im. Konstytucji 3 Maja – 99%,
  • III Liceum Ogólnokształcącego („Elektryk”) – 92%,
  • Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Bronisława Markiewicza – 92%,
  • Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. – 92%,
  • Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie – 91%.

Wśród absolwentów techników średnia zdawalność w Krośnie wyniosła 81%, w Województwie Podkarpackim 68%, a w kraju 69,2%.

Najlepsze wyniki osiągnęli maturzyści:

• Technikum Nr 5 („Elektryk”) – 96%,
  • Technikum Nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego („Budowlanka”) – 83%,
  • Technikum Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza („Naftówka”) – 80%.

W tym roku maturzyści krośnieńskich szkół osiągnęli wyniki wyższe niż średnie ogólnopolskie i wojewódzkie m.in. z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i języka niemieckiego.
Szczególnie dobrze na tle kraju i województwa wypadł obowiązkowy egzamin z matematyki, gdzie maturzyści z Krosna uzyskali średni wynik na poziomie 63%, w powiecie krośnieńskim - 44%, na poziomie województwa 59% oraz 58% na poziomie kraju.

Wyniki potwierdzają, że szkoły w mieście Krośnie właściwie przygotowują swoich uczniów zarówno do kontynuacji nauki, jak i wykonywania zawodu. Wybór krośnieńskich szkół to bardzo dobra inwestycja w przyszłość.

Jak wynika z raportów opublikowanych przez CKE w Warszawie i OKE w Krakowie wyniki matur w Krośnie w tym roku, tak jak w latach wcześniejszych są wyższe niż wyniki ogólnopolskie i wojewódzkie. Dzięki temu Krosno uplasowało się na pierwszym miejscu wśród miast powiatowych w całej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, obejmującej województwo podkarpackie, małopolskie i lubelskie, co oznacza, że krośnieńscy maturzyści osiągnęli wyższy wskaźnik zdawalności niż maturzyści z Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Tarnowa czy Przemyśla.

- Sukcesy krośnieńskich maturzystów wskazują na bardzo dobrą jakość edukacji oferowanej przez krośnieńskie szkoły ponadpodstawowe. Dla wielu kandydatów do szkół ponadpodstawowych jak i ich rodziców, wysokie wyniki matury w szkołach prowadzonych przez Miasto Krosno stają się najważniejszym argumentem, że to właśnie Krosno jest ośrodkiem edukacyjnym, w którym należy kontynuować naukę w szkole ponadpodstawowej. - podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran.

Szczegółowe wyniki matur: http://www.oke.krakow.pl

Egzamin poprawkowy dla osób, które nie zdały egzaminu z jednego obowiązkowego przedmiotu, został zaplanowany na 23 sierpnia br. Pełne wyniki egzaminu maturalnego, uwzględniające wszystkie sesje egzaminacyjne w 2022 r., będą udostępnione 9 września br.

Wydział Edukacji
UM Krosno