Krosno wielu ścieżek 2.png

Powstaje nowy produkt turystyczny - 12 ścieżek narracyjnych

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Miasto Krosno, wraz Karpackim Klastrem Ekonomii Społecznej realizuje projekt pn. “Krosno Wielu Ścieżek”. Powstaje atrakcja turystyczna - 12 ścieżek narracyjnych o Krośnie i znanych krośnianach. Czym są ścieżki narracyjne? Opowieścią o historii konkretnego tematu przewodniego związanego z miastem, opartych na jego unikalnej tożsamości oraz na charakterystycznych punktach miejskiej topografii.

Na początek: konsultacje

Wybór konkretnych ścieżek, ich przebieg oraz poszczególne przystanki są szeroko konsultowane z mieszkańcami, lokalnymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz osobami szczególnie zainteresowanymi historią Krosna. Od początku lipca 2022, przedstawiciele Fundacji GraTy na spotkaniach konsultacyjnych podejmowali rozmowy z różnymi osobami, próbując odnaleźć wspólnie najciekawsze miejsca i opowieści o Krośnie. Skupiali się głównie na nieznanych dotąd historiach, aby następnie twórczo wpleść je w ścieżki narracyjne. Konsultacje odbywały się w postaci: indywidualnych spotkań, podczas serii warsztatów, takich jak: kawiarnia obywatelska, czy warsztaty przyszłościowe. Nie zabrakło ich również podczas dużych imprez okolicznościowych. Aby dotrzeć do jak największej ilości mieszkańców organizowano mobilne punkty konsultacyjne m.in na krośnieńskim Rynku i w okolicy Starego Cmentarza. Nowością były spotkania online dla tych, którzy nie mieli czasu ani okazji spotkać się z konsultantami osobiście.

Powstała wstępna koncepcja 20 ścieżek tematycznych, które zespół projektowy usystematyzował i połączył w 12 docelowych ścieżek. Każda składać się będzie z następujących elementów:

1. Opis trasy w formie opowieści, ubogacony o ciekawostki i wycinki z życia krośnian,
2. Mapka, wraz z informacjami na temat poziomu trudności trasy,
3. Palety zdjęć, ciekawostek oraz odnośników do szerszych informacji, na temat danego miejsca,
4. Zbioru zagadek i gier terenowych, dzięki którym będzie można wziąć udział nie tylko turysta, ale również gracz,
5. Nagrań w postaci podcastu, którego można słuchać wędrując ulicami Krosna i poznając najciekawsze zakamarki poszczególnych ścieżek.

O czym będą ścieżki?

Nie zabraknie szlaków poświęconych powstaniu i rozwojowi przemysłu naftowego, w oparciu o postać Ignacego Łukasiewicza. Ścieżki przemysłu szklanego, rzemieślniczej oraz artystycznej, znajdzie się również trakt sakralny oraz przyrodniczy. Swoje miejsce znajdą bogate dzieje XX wiecznego Krosna i obu wojen światowych, a obok historycznych faktów zagłębimy się w niezwykłe i ponadczasowe krośnieńskie legendy.

Zapraszamy do włączenia się!

Aktualnie ścieżki weszły w fazę testów, do których tak jak poprzednio zapraszamy krośnian i osoby, którym nasze miasto jest bliskie, zapraszamy do spotykania się i wspólnego wędrowania, konsultowania przygotowanych przez nas zagadek i ciekawostek, wypowiedzi na temat stopnia trudności oraz atrakcyjności poszczególnych ścieżek.

Już niedługo na stronie zaprezentujemy harmonogram na grudzień - zapraszamy wszystkich do wspólnej budowy Krosna Wielu Ścieżek!

logo Norway grands.png [6.05 KB]

Projekt pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Gmina Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.