wizyta studyjna

Wizyta studyjna młodzieży z norweskiej Gminy Øygarden

Niespełna tydzień gościliśmy w naszym mieście grupę młodzieży wraz z nauczycielami z Norwegii. Wizyta studyjna odbyła się w ramach współpracy bilateralnej miasta Krosna z norweską gminą Øygarden.

Pięcioro uczniów szkół średnich oraz ich trzech nauczycieli odwiedziło Krosno w terminie 18.02-22.02.2024 r. Wizyta stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie: partycypacji obywatelskiej młodzieży, poprawy standardów komunikacji pomiędzy samorządem a młodymi społecznościami, metod aktywizowania młodzieży i włączania jej w procesy decyzyjne.

Delegacja norweska wraz grupą krośnieńskiej młodzieży, a także wolontariuszami z Europejskiego Korpusu Solidarności z Biura Wystaw Artystycznych, wzięła udział w spotkaniach i warsztatach prowadzonych w Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie. Goście z Øygarden podczas pobytu w Krośnie, mieli również okazję zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła oraz Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

wizyta studyjna.jpg [3.09 MB]

Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili dwie szkoły: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie oraz Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie. Celem spotkań w wymienionych krośnieńskich szkołach, było nawiązanie kontaktów pozwalających na rozwinięcie dalszej współpracy.

wizyta studyjna.jpg [1.83 MB]

W czwartek (22.02) podczas ostatniego dnia pobytu, nasi goście z Øygarden spotkali się z Prezydentem Miasta Krosna Piotrem Przytockim i Zastępcą Prezydenta Tomaszem Solińskim, podsumowując pełną niezapomnianych wrażeń wizytę w Krośnie.

wizyta studyjna.JPG [2.75 MB]

Grupa norweska na początku swojej wizyty w Polsce odwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu pn. „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa. „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

Wysokość otrzymanego dofinansowania na projekt wynosi 17 365 786,37 PLN. Beneficjentem projektu jest Gmina Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.

logo Norway grands.png [6.05 KB]

www.norwaygrants.pl