• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 26 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Filipa, Pauliny

Kontakt

Aktualności

Potomek druidów

16-10-2009 | Dla Mieszkańców | Dla Turystów

14 października br. otwarto w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej wystawę malarstwa, rysunku i grafiki Tadeusza Masłyka. Goście wernisażu zauważyli, że obecną ekspozycję, która potrwa do 7 listopada br. można uznać za jubileuszową, bowiem artysta ten intensywnie i z sukcesami tworzy od 25 lat.

 

 


Tadeusz Masłyk stale mieszka w Górkach k. Brzozowa, uprawia także rzeźbę. Coraz większą popularność zdobywają jego monumentalne rzeźby plenerowe, zdobią one miejskie skwery oraz prywatne ogrody. Pierwsza wystawa jego malarstwa odbyła się w Domu Kultury „Krakus" w Krakowie w 1982 r., od tamtego czasu Tadeusz Masłyk wielokrotnie wystawiał swoje prace indywidualnie (ostatnio w USA) a ok. 70 razy zbiorowo. Jest także autorem kilku tomików wierszy (debiutował w radiowej „Trójce" w 1982 r.).; wraz z przyjaciółmi założył grupę literacko-plastyczną „iN-Ti" (1985 r.).

 

 

 

 


Tadeusz Masłyk to człowiek twórczego czynu. Oczywiście dominują w jego działaniach sztuki plastyczne, ale przecież ważnym i poważnym składnikiem owego tworzenia jest także literatura. Autor ten wydał kilka zbiorów wierszy, zrealizowano z jego udziałem szereg audycji radiowych.


Drogę literacką tego artysty wspominali w czasie wernisażu jego znajomi z okresu tworzenia się przed ćwierćwieczem grup literacko-artystycznych, w tym przez poetów: Jana Lusznię, Jana Becika i Wacława Turka z Krosna oraz Ryszarda Kulmana z Sanoka. Masłyk także był uczestnikiem krośnieńskiej grupy literackiej „Pogórze".

 


- W twórczości Tadeusza Masłyka ważny jest wciąż zauważalny postęp, korzystne przemiany, tak w odważnym malarstwie jak i w rzeźbie - wyraził swą opinię znany krośnieński rzeźbiarz Maciej Syrek, który w najbliższym czasie jedzie do Stanów Zjednoczonych ze swoimi dziełami dla licznych galerii za oceanem, z którymi stale współpracuje.

 


Malarstwo Masłyka charakteryzuje się określoną konwencją, ale jednocześnie autor zawsze zaskakuje świeżym spojrzeniem na otaczającą go rzeczywistość. To twórczość nawiązująca m.in. do surrealizmu, z wyraźnymi odniesieniami do symbolizmu.

 


„Nadrealność twórczości Tadeusza Masłyka bywa równocześnie przetwarzaniem realnego świata, jaki oglądamy. Bo oto pejzaż-krajobraz pojawia się bardzo wyraziście, lecz jego szczegóły jakby przepływały w kształty ponad realne, wyobrażone, wprost oniryczne. Być może pejzaże z sennych wizji są tu właściwym punktem odniesienia - by dać czytelnikowi jakieś porównanie?" - czytamy w katalogu wystawowym wydanym przez Bibliotekę. W dalszej jego części czytamy m.in.: Obrazy te intrygują także swą kolorystyką. Zdecydowane kontrasty, przykładowo błękitu i czerwieni czy różu, mają w sobie osobliwą dynamikę. Ale nie „spoglądają" na widza drapieżnie.

 

 

 

 


Malarza tego cechuje wyjątkowa fascynacja naturą, z bardzo określonym akcentem - zauroczeniem drzewem. Druidyczne obrazy - gdyż często z jego drzew wyrastają ludzkie postaci, a drzewo przemienia się w obłok albo i na odwrót - frapują swoją baśniowością. Autor chce ukazać bardzo silny związek człowieka z naturą w szerokim wymiarze, czyli również z Kosmosem. W ten sposób z obrazów tych emanuje jakaś druidyczna liturgia, niemal pogański rytuał. Dostrzec to można również w rysunkach czy grafikach tego autora.

 


Tadeusz Masłyk to homo viator krążący w przestrzeniach sztuki. Każda z jego twórczych dróg to meandry, zakola, i jeśli za nim pójdziemy, zobaczymy na własne oczy wiele pięknych obrazów, posłuchamy słów i dźwięków, które nie zdarzają się nam na co dzień.
 


 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na mini podcast „To i ovo w historii sztuki: cz. 2 MAJE”

  Termin: 2020-05-26
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU!!!! RAZ, DWA, TRZY - 30 LAT JAK JEDEN KONCERT

  Termin: 2020-06-25
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej