• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 30 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Jana, Karola

Kontakt

Aktualności

Debatowali o azbeście

21-10-2009 | Dla Mieszkańców

„Azbest cichy zabójca” – pod takim hasłem odbył się sejmik ekologiczny organizowany przez Urząd Miasta Krosna.

 

 

Od maja 2002 roku realizowany jest Polsce,  przyjęty przez Radę Ministrów, „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", którego podstawowym celem jest spowodowanie aby  w okresie 30 lat czyli do 2032 roku oczyścić  kraju z azbestu.

 


Nasze miasto wzięło udział w ogłoszonym przez Ministerstwo Gospodarki, konkursie dotyczącym wykonania zadań wynikających z zapisów rządowego „Programu usuwania azbestu i materiałów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”.

 

 

 

 


W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego otrzymaliśmy dotacje m.in. na opracowanie „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Krosna na lata 2009 – 2032”, na przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Krosna oraz na przeprowadzenie kampanii edukacyjno - informacyjnej.

 


Na podstawie inwentaryzacji określono ilość, rodzaj oraz stan techniczny znajdującego się na terenie miasta azbestu oraz jego zagrożenie dla zdrowia. Inwentaryzacja była podstawą do stworzenia mapy oraz podwaliną do stworzenia „Programu usuwania …” dla miasta.

 


Miasto prowadzi również akcję edukacyjną w krośnieńskich szkołach oraz akcję informacyjną. Niejakim podsumowaniem tych działań był sejmik ekologiczny, który odbył się 15 października w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele samorządu lokalnego, wojewódzkiego, gmin ościennych oraz osoby na co dzień zajmujące się działaniami proekologicznymi.

 

 

 

 


Obrady rozpoczęto od prezentacji multimedialnych „Co wiem o azbeście?”, przygotowanych  przez uczniów z krośnieńskich gimnazjów i projekcji filmu „AZBEST zagrożenie dla zdrowia i środowiska”. Dużą część konferencji poświęcono zagadnieniom  dotychczasowych metod unieszkodliwiania azbestu oraz finansowaniu i praktycznym działaniom związanym  z usuwaniem wyrobów azbestowych. Uczestnicy konferencji otrzymali informację „z pierwszej ręki”, od praktyków tematu: Piotra Lecha - przedstawiciela Jednostki Ratownictwa Chemicznego z Tarnowa oraz Hieronima Wawrzyńskiego - eksperta z zakresu pozyskiwania środków UE na usuwanie azbestu.

 

 


Z wielkim zainteresowaniem spotkała się także prezentacja nowoczesnych technologii unieszkodliwiania i utylizacji odpadów azbestowych prezentowana przez Ewę Błażejowską z Firmy ATON HT S.A.
Obrady sejmiku ekologicznego zakończyła dyskusja.

 

 

Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku  Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 129 poz. 902 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 roku  w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest – osoby fizyczne mają obowiązek zgłaszać corocznie posiadanie wyrobów zawierających azbest do właściwego miejscowo urzędu gminy, osoby prawne w/w informacje zobowiązane są przekazywać właściwemu urzędowi wojewódzkiemu.

 

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • nieOCZYwiste – nowa wystawa czasowa w CDS

  Termin: 2020-06-01
  Miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU KONCERTU SŁAWKA UNIATOWSKIEGO

  Termin: 2020-08-27
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej