• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 26 września 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Kosmy, Damiana

Kontakt

Aktualności

Bohaterowie z podkarpackiego na 100-lecie Niepodległej - rusza kampania REGIObohater

11-09-2018 | Dla Mieszkańców | Inne

„Polska jest silna siłą regionów” to hasło przyświecające rozpoczętej kampanii edukacyjnej POLREGIO. Największy polski przewoźnik pasażerski prezentuje sylwetki wybitnych regionalnych postaci historycznych ostatniego stulecia i ogłasza plebiscyt na patrona wybranego pociągu POLREGIO. Każdy, kto weźmie udział w internetowym głosowaniu, może wygrać cenne nagrody – w tym dwuosobowe zaproszenie do Pałacu Belwederskiego.

 

Na stronie internetowej www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów oraz wybrać patrona pociągu POLREGIO. Proponowani kandydaci w województwie podkarpackim to:

 • Franciszek Bay,
 • Leopold Lis-Kula,
 • Józef Aleksiewicz,
 • ks. Józef Panaś,
 • ks. Stanisław Kołodziej,
 • Józef Wawrzaszek.

 

Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.

 

– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych. – Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu – dodaje.

 

W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października.

 

Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów.

 

BIOGRAMY REGIOBOHATERÓW WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

 

 • Franciszek Bay (1898-1942) – sierżant, pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Pochodził ze Starego Sioła (okolice Lwowa). W czasie II wojny światowej służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie jako strzelec pokładowy w 300 Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej. W nocy z 17 na 18 kwietnia 1942 roku jego samolot brał udział w wyprawie, której celem było zbombardowanie Hamburga. Niestety, podczas lotu maszyna została zestrzelona i wpadła do morza. Nikt z załogi nie przeżył. Franciszek Bay został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari. Jest honorowym obywatelem Brzozowa.
 • Leopold Lis-Kula (1896-1919) – pułkownik Wojska Polskiego, bohater walki o niepodległość. Pochodził z Kosiny. Od młodzieńczych lat angażował się w działalność niepodległościową – w ramach tajnej organizacji wojskowej, skautingu i Związku Strzeleckiego. Jako żołnierz Legionów Polskich, dowodząc różnymi formacjami, walczył w bitwach pod Krzywopłotami i Kostiuchnówką. Po kryzysie przysięgowym został zdegradowany i wysłany na front włoski. W 1918 roku był komendantem naczelnym Polskiej Organizacji Wojskowej na Ukrainie. W trakcie walk o granice, jako niezwykle zdolnemu i odważnemu dowódcy, Józef Piłsudski powierzał mu najtrudniejsze odcinki wojny ukraińsko-polskiej 1918-1919. Nocą z 6 na 7 III 1919 roku przeprowadził zwycięski atak na zajęty przez przeciwnika Torczyn, podczas którego został ciężko ranny i niedługo potem zmarł z upływu krwi. Jest pochowany na rzeszowskim cmentarzu Pobitno.
 • Józef Aleksiewicz (1884-1957) – oficer Wojska Polskiego, lekarz. Pochodził z Sambora z ziemi lwowskiej. W 1918 roku brał udział w obronie Lwowa jako ordynator oddziału chirurgicznego szpitala Wojsk Polskich. W okresie międzywojennym wybudował w Iwoniczu-Zdroju prywatne sanatorium lecznicze SANATO dla chorych na gruźlicę, był też naczelnym lekarzem zdrojowym Zakładu Zdrojowo-Kąpielowego Emmy i Józefa Załuskich. W 1939 roku zorganizował drużynę strzelecką, z którą stoczył kilka potyczek z Niemcami, a następnie przedostał się do Lwowa, gdzie w Szpitalu Wojennym nr 604 służył pomocą lekarską bohaterskiej załodze tego miasta. Uniknął wywózki w głąb ZSRR i po wejściu Niemców zdołał powrócić do Iwonicza. W zorganizowanym tam konspiracyjnym szpitalu dla żołnierzy Armii Krajowej leczył m.in. rannych czerwonoarmistów.
 • ks. Józef Panaś (1887-1940) – ksiądz rzymskokatolicki, legionista, działacz społeczno-polityczny, publicysta. Pochodził z Odrzykonia. W 1914 roku został kapelanem Legionów Polskich i pełnił swą posługę duszpasterską podczas walk w Karpatach Wschodnich, Bukowinie, Besarabii, na Wołyniu i Litwie. Aresztowany za współorganizowanie buntu żołnierzy Polskiego Korpusu Posiłkowego i próbę przejścia frontu austriacko-rosyjskiego pod Rarańczą, był jednym z trzech głównych oskarżonych podczas procesu w Marmaros-Sziget. Po ułaskawieniu brał udział w obronie Przemyśla i Lwowa przed Ukraińcami, a potem w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 roku przebywał we Lwowie, gdzie włączył się w działalność Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany pół roku później przez NKWD, został prawdopodobnie zamordowany podczas śledztwa.
 • ks. Stanisław Kołodziej (1907-1942) – kapłan rzymskokatolicki, pochodził z Bączala Górnego (pow. jasielski). Posługę kapłańską pełnił kolejno w: Domaradzu, Białobrzegach, Zręcinie, Leżajsku, Tuligłowach i Przeworsku. W 1941 roku został proboszczem w Kobylanach koło Dukli, gdzie wykazał się nie tylko aktywnością duszpasterską, ale i wielkim patriotyzmem. Udzielał schronienia partyzantom, pomagał polskim oficerom przekraczać granicę z Węgrami i prowadził nasłuch radiowy. Aresztowany na skutek donosu, trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a następnie do KL Dachau. Jego śmierć w grudniu 1942 roku była skutkiem pseudomedycznych eksperymentów.
 • Józef Wawrzaszek (1898-1951) – legionista, oficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Pochodził z Żołyni. Podczas I wojny światowej brał udział w walkach Legionów Polskich na Wołyniu – pod Kostiuchnówką, Wołczeckiem i nad Stochodem. Po kryzysie przysięgowym wcielony do armii austriackiej. W latach 1918-1920 uczestniczył w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, walcząc m.in. pod Przemyślem nad Berezyną. Za umiejętności wykazane 25 V 1920 roku w bitwie o miejscowość Żywienie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Aresztowany i przetrzymywany na posterunku policji ukraińskiej w Żołyni, został w nocy z 23 na 24 IV 1943 roku odbity podczas brawurowej akcji podziemia.
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • Warsztaty kowalstwa w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

  Termin: 2020-09-26
  Miejsce: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej więcej
 •  
 • Koncert - Daria Kosiek & Maciej Harna

  Termin: 2020-09-27
  Miejsce: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej więcej
 •  
 • Jarmark staroci na placu przed Etnocentrum

  Termin: 2020-09-27
  Miejsce: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej więcej
 •  
 • Spotkanie dla dzieci z Joanną Olech online…

  Termin: 2020-09-29
  Miejsce: online więcej
 •  
 • POLSKA SIEĆ TAŃCA W KROŚNIE

  Termin: 2020-10-02
  Miejsce: RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej