• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 26 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Filipa, Pauliny

Kontakt

Aktualności

Matka Boska Murkowa Patronką Krosna

14-06-2010 | Dla Mieszkańców | Dla Turystów

W niedzielę 13 czerwca w naszym mieście odbyła się uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Murkowej Obrończyni Wiary oraz nadanie Jej oficjalnego tytułu Patronki Miasta Krosna. Uroczystej mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Honorowy Obywatel Miasta Krosna. Ksiądz Kardynał dokonał Aktu Koronacji wraz z ks. Arcybiskupem Józefem Michalikiem także Honorowym Obywatelem naszego miasta.

 

 

 Od 1657 r. krośnianie szczególną czcią otaczają cudowny wizerunek Matki Bożej Murkowej. W czasie walk z wojskami dowodzonymi przez Jerzego II Rakoczego krośnianie modlili się przed tym obrazem, błagając w wielkim strachu o pomoc w ocaleniu miasta. 16 marca 1657 roku, kiedy natarcie wroga spotęgowało się, spadł olbrzymi śnieg, a nad miastem ukazała się czerwona włócznia, podobna do tej, którą Maryja na wizerunku, dzierży w dłoni. Znak ten odczytano jako zapowiedź ocalenia. Ku zaskoczeniu mieszczan, najeźdźcy nieoczekiwanie wycofali się. To właśnie wtedy mieszkańcy Krosna złożyli uroczyste ślubowanie i obrali Maryję za Patronkę Miasta. Od tamtej pory kult Matki Bożej Murkowej jest wciąż żywy.


W 2007 r. w Krośnie obchodziliśmy Jubileusz 350-lecia cudownego ocalenia i zawierzenia miasta Maryi. Ponownie z wielką czcią powtórzyliśmy słowa zawierzenia. Także z wielką radością przyjęliśmy kolejny tytuł naszej Królowej – Obrończyni Wiary, nadany przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego.


Chcąc wyrazić naszą wdzięczność za opiekę nad naszym miastem Matki Krośnieńskiej, rozpoczęliśmy starania, aby na mocy prawa Kościoła Katolickiego, nasz wybór został słusznie potwierdzony oficjalnym tytułem Matki Bożej Murkowej, Obrończyni Wiary i Patronki Miasta Krosna. I tak się stało kiedy to Kongregacja ds. Kultu Bożego przychyliła się do próśb mieszkańców oraz władz miasta i dekretem z dnia 12 stycznia zatwierdziła Błogosławioną Maryję Dziewicę zwaną Murkową jako Patronkę u Boga Miasta Krosna.

 

 

 


O Pani Nasza, Matko Boska Murkowa, Obrończyni Wiary i Patronko Miasta Krosna.

Spójrz na nas, Twe dzieci, zgromadzone wokół Twego cudownego wizerunku, w którym i przez który uobecniasz się wśród nas. Za przykładem naszych ojców przybywamy tu, w dzień Twojej koronacji, by wypowiedzieć Ci naszą wdzięczną miłość i przedłożyć Ci nasze troski i kłopoty z którymi borykamy się na co dzień. Ale Ty znasz nasze codzienne sprawy i problemy, przecież jesteś z nami od wieków i od setek lat wysłuchujesz naszych próśb z którymi przychodzimy przed Twe oblicze.


Za zgodą Ojca Świętego dziś na Twoje skronie nałożona zostanie królewska korona. Jesteśmy wdzięczni, że nasze starania i prośby dziś się urzeczywistniają. Wiemy, że ten akt koronacji Twego Cudownego Wizerunku  nie przysparza Ci wielkości, bo jesteś pełna łaski i w pełni uwielbienia. Pragniemy jednak w ten nieudolny, ludzki sposób wypowiedzieć Ci to wszystko, co myślimy i czujemy w naszych sercach, gdy wpatrujemy się w Twoje matczyne, miłosierne oblicze. Pragniemy Cię zapewnić, że chcemy  abyś to właśnie Ty była Władczynią naszej ziemi krośnieńskiej, naszego czasu, naszych troski i radości.


Przyjmij to wszystko, co w nas dobre. Wspieraj nasze pragnienia i działania. Prosimy Cię czuwaj nad naszymi dziećmi. Strzeż naszej młodzieży. Miej w swej matczynej opiece wszystkich mieszkańców królewskiego miasta, które jest teraz królewskie z dwóch powodów.  Tytuł Królewskiego i Wolnego Miasta nadał Krosnu Król Jan Kazimierz w 1367 r. Teraz Krosno Królewskie jest  również dlatego, że  królujesz w nim Ty - Królowa Nieba i Ziemi, Krośnieńska Pani – Patronka Miasta Krosna.

 

 

Zobacz galerię zdjęć z Uroczystości

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na mini podcast „To i ovo w historii sztuki: cz. 2 MAJE”

  Termin: 2020-05-26
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU!!!! RAZ, DWA, TRZY - 30 LAT JAK JEDEN KONCERT

  Termin: 2020-06-25
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej