• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 14 lipca 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Kamila, Bonawentury

Dla Mieszkańców

Kontakt

Projekt "Podkarpacie stawia na zawodowców"

Projekt " Podkarpacie stawia na zawodowców"

Ponad 3,8 miliona  złotych dofinansowania otrzymała Gmina Krosno na realizację  projektu systemowego „Podkarpacie stawia na zawodowców”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest on  częścią realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy  w Rzeszowie na terenie  województwa podkarpackiego  projektu pn. "Podkarpacie stawia na zawodowców. Okres realizacji - od czerwca 2012r. do października 2014 r.

 

 

Główne założenia projektu to organizacja staży i praktyk dla ponad  930 uczniów z 6 krośnieńskich techników i  5 zasadniczych szkół zawodowych. Uczniowie będą mogli zapoznać się z rzeczywistym środowiskiem swojego zawodu, a w przypadku staży – otrzymają pierwsze wynagrodzenie za pracę – stypendium stażowe. Staże i praktyki odbywać się będą w firmach współpracujących ze szkołami. Dzięki nawiązanej współpracy z przedsiębiorcami, po zakończeniu projektu, mogą oni zostać potencjalnymi pracodawcami dla młodych ludzi.

 

 

 

 

Każda szkoła biorąca udział w projekcie jest  zobowiązana do wdrożenia efektywnego systemu doradztwa edukacyjno – zawodowego.  W ramach projektu w każdej szkole zostanie utworzona pracownia doradztwa edukacyjno-zawodowego, jak również  przeprowadzone zostaną szkolenia rad pedagogicznych m. in. z zakresu doradztwa zawodowego.  Przedstawiciel rady z każdej szkoły zostanie skierowany na szkolenie przygotowujące go do roli doradcy edukacyjno-zawodowego.

 

Ponadto w ramach projektu zaplanowano realizację ciekawych zajęć dodatkowych, specjalistycznych kursów zgodnych z kierunkiem kształcenia, których ukończenie wzmocni atrakcyjność absolwenta na rynku pracy.

 

Ponadto ze środków projektowych wzbogacona zostanie baza szkół, a przede  wszystkim wyposażone zostaną w pomoce dydaktyczne szkolne pracownie zawodowe. Wartości  pomocy dydaktycznych to ponad 1,2 mln złotych.

 

 

                                                                                                 

 

Realizacja projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców"

 
 
W połowie czerwca 2012 r. rozpoczęto realizację projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”. Przed zakończeniem roku szkolnego przeprowadzono rekrutację uczniów do uczestnictwa w stażach wakacyjnych, jak również nawiązano współpracę z pracodawcami, u których zaplanowano staże. Podczas minionych wakacji aż 216 uczniów z skorzystało ze staży, podczas których mogli zapoznać się ze środowiskiem swojego zawodu, zdobyli pierwsze doświadczenia i otrzymali wynagrodzenie za pracę w formie stypendium stażowego. Staże odbywały się w firmach współpracujących ze szkołami objętymi projektem. 
 
 
 

Szkoła

Ilość stażystów

Ilość pracodawców

ZSP 1

57

21

ZSP 2

40

4

ZSP 4

39 

2

ZSP 5

34

18

ZSP 6

40

3

SOSW

6

2

Razem

216

50

 

 

Uczniowie krośnieńskich szkół przebywali na stażach u 50 pracodawców. Z każdym pracodawcą została podpisana umowa dotycząca realizacji staży przez uczniów danej szkoły. Każda grupa stażystów miała swojego opiekuna ze strony zakładu pracy. Zarówno pracodawcy, jak i uczniowie pozytywnie oceniają wzajemną współpracę podczas staży. Pracodawcy deklarują przyjęcie stażystów w następnych latach realizowania projektu. Dzięki nawiązanej współpracy przedsiębiorcy mogą stać się  w przyszłości potencjalnymi pracodawcami dla młodych ludzi.
 
 
Ponadto w ramach budżetu projektu zaplanowano realizację zajęć dodatkowych, specjalistycznych kursów zgodnych z kierunkiem kształcenia, których ukończenie wzmocni atrakcyjność absolwentów na rynku pracy. 
 
 

W chwili obecnej w szkołach realizowane są następujące kursy: 
 • w ZSP Nr 2 kursy: barmański, kelnerski, obsługi kas fiskalnych, zakładania i prowadzenia własnej firmy; 
 • w ZSP Nr 4 kursy: prawa jazdy i obsługi wózka widłowego;
 • w ZSP Nr 6 kurs obsługi wózka widłowego.
 
 
Zajęcia i kursy w pozostałych szkołach rozpoczną się po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych i podpisaniu umów z wykonawcami.
W ramach projektu realizowane są także praktyki zawodowe w zakładach pracy. Obecnie na praktykach przebywają uczniowie ZSP Nr 1.
 
 
Do szkół zgodnie z zaplanowanym budżetem zakupiono materiały biurowe, dzienniki stażu/praktyki, szafy na dokumenty,  ubrania robocze dla uczniów ZSP6, ZSP3 i SOSW oraz sprzęt multimedialny. 
 
 
Trwają przygotowania do realizacji dalszych zadań przewidzianych w budżecie projektu.

 

 

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-07-14
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE - PROJEKT KOSZULKA

  Termin: 2020-07-15
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-07-15
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" SIŁA OGNIA

  Termin: 2020-07-16
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • WAKACJE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2020-07-16
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej