• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 6 sierpnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Sławy, Jakuba

Dla Mieszkańców

Kontakt

Miasta zaprzyjaźnione

Bardejov (Słowacja) - 35 tysięczne miasto, położone niedaleko granicy Rzeczypospolitej Polskiej nad rzeką Toplą. Znane jest głównie ze Starego Miasta, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz jednego z największych i najstarszych słowackich uzdrowisk - Bardejovske Kupele.

Współpraca miasta Krosna z miastem Brdejov została zapoczątkowana w latach 70. XX wieku. Przez pewien czas współpraca została zawieszona, utrzymane jednak zostały kontakty krośnieńskich i bardejovskich instytucji kultury, które przetrwały do dzisiaj. Po wstapieniu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej, ponownie udało zacieśnić się kontakty między miastami, poprzez realizację wspólnych projektów transgranicznych. Władze samorządowe Krosna i Bardejova dostrzegając korzyści płynące ze współpracy obu miast zacieśniają wzajemną współpracę przy realizacji nowych projektów oraz wymianie kulturalnej i edukacyjnej młodzieży.

 

Svidnik (Słowacja) - 12- tysięczne miasto powiatowe, położone tuż przy granicy z Polską. Przez miasto przebiega "drogowy korytarz europejski", łaczący Skandynawię z Bałkanami (w przyszłości droga ekspresowa R4). Korzystne położenie przy niegdyś największym polsko - słowackim przejściu granicznym, sprawia, że miasto jest powszechnie znane. Svidnik był świadkiem jednej z największych bitew II wojny światowej o Przełęcz Dukielską, o czym świadczą liczne pamiątki po tym tragicznym wydarzeniu (makiety czołgów, samolotów oraz cmentarze wojskowe).

Niewielka odległość dzieląca Svidnik od Krosna ok. 50 km, sprawia, że mieszkańcy obu miast często przyjeżdżają tu w celach handlowych. Po wejściu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej w 2004 roku, samorządy obu miast podjęły wspólne działania na rzecz spójnego rozwoju pogranicza polsko - słowackiego, skutecznie ubiegając się o dotacje z Brukseli. Pierwszym wspólnym działaniem, było podpisanie w    2005 r. Deklaracji o współpracy na rzecz realizacji projektów transgranicznych. Pierwszym wspólnym dzialaniem był projekt promocyjno - turystyczny "Krosno, niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu", w ramach którego postawiono pierwsze w tych miastach infomaty. Od sierpnia 2009 r., realizowany jest wspólny projekt "Rozwój infrastruktury turystyki aktywnej poprzez utworzenie transgranicznej sieci produktów turystycznych w Krośnie, Svidniuku i Presovie". Obecnie podejmowane są dalsze działania na rzecz rozwoju obu miast. Dzięki tej współpracy realizowane będą projekty inwestycyjne po obu stronach granicy.

 

 Tokaj (Węgry) - 5 tysięczne miasteczko powiatowe w północno - wschodnich Węgrzech. Położone u stóp wulkanicznej góry Tokaj, u ujścia rzeki Bodrog do Cisy. Stolica Tokajskiego Regionu Winiarskiego, wpisanego w 2002 r., na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Historyczne Stare Miasto oraz unikalny klimat miasteczka co roku przyciągają tysiące turystów oraz znawców i smakoszy wina.

Kontakty Krosna z Tokajem zostały nawiązane w XVII wieku za sprawą krośnieńskiego mieszczanina Wojciecha Roberta Portiusa, który był monopolstą w handlu węgierskim winem w Polsce. Późniejsze kontakty z samorządami obu miast odnowione zostały na początku XXi wieku. W maju 2007 roku, w Tokaju, Ambasador RP na Węgrzech, Prezydent Miasta Krosna i Burmistrz Tokaju dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej krośnianina Wojciecha Roberta Portiusa. Kontakty między oboma miastami utrzymuje także krośnieńskie stowarzyszenie Portius.

 

fot. źródło: Wikipedia

 

Władze samorządowe Miasta Krosna, dostrzegając korzyści płynące ze współpracy międzynarodowej, polegającej na wymianie doświdczeń oraz realizacji wspólnych projektów, nawiązują współpracę z nowymi miastami w całej Europie. Obecnie nawiązywane są kontakty z francuskim miastem Creil oraz hiszpańskim Teruel

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BAJKOWA SCENA przy RCKP

  Termin: 2020-08-06
  Miejsce: RCKP, parking od strony ul. Czuchry, Krosno więcej
 •  
 • DKF 16 mm - 30 GRAMÓW

  Termin: 2020-08-06
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1 Krosno więcej
 •  
 • WARSZTATY BĘBNIARSKIE SAMBA BATUCADA W RCKP

  Termin: 2020-08-07
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Promocja Etnocentrum w VIVO

  Termin: 2020-08-07
  Miejsce: VIVO więcej
 •  
 • LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH. KONCERT ORGANOWO-KAMERALNY

  Termin: 2020-08-08
  Miejsce: Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy (fara), ul. Piłsudskiego, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej